„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės Giedrės Tautkevičienės teigimu, į vaistinę užsukusios moterys dažniausiai skundžiasi išskyrų pokyčiais, prastu kvapu ar niežuliu. Tai sukelia didelį diskomforto jausmą, jaučiamą visą dieną. Gydytojo konsultacijos dažnu atveju tenka palaukti, todėl moterys pagalbos ieškoti atskuba į vaistinę.
„Tai nėra pati maloniausia tema, kuria norisi dalintis. Dėl to dažnu atveju pacientės, prieš ateidamos į vaistinę, internete būna susiradusios informacijos dėl vienų ar kitų preparatų ir prašo būtent jų neįvardindamos simptomatikos. Tik kantriai uždavinėjant klausimus paaiškėja tikrieji negalavimai“, – savo darbo patirtimi dalijasi ji.
Dažniausi negalavimai – infekcijos ir sausumas
Dažniausi makšties negalavimai, pasak vaistininkės, būna dviejų tipų – infekcijos arba sausumas.
„Infekcijos dažnai atsiranda susilpnėjus imuninei sistemai, po antibiotikų vartojimų, sutrikus makšties mikroflorai, taip pat dėl pernelyg intensyvaus ir dažno makšties plovimo. Bakterinė vaginozė gali atsirasti ir keičiant partnerius dėl jų skirtingos mikrofloros, o grybelinės infekcijos gali padažnėti nėštumo metu“, – aiškina G. Tautkevičienė.
Bakterinei vaginozei, vaistininkės teigimu, būdingas nemalonus kvapas, kuris sustiprėja po sekso ar per mėnesines, pasikeičia išskyrų spalva – jos tampa pilkos, geltonos arba žalsvos, pasireiškia makšties niežėjimo ir deginimo pojūčiai šlapinimosi metu.
„Grybelinės infekcijos metu pasikeičia išskyrų tekstūra, jos pasidaro tirštos, baltos, panašios į varškę. Jaučiamas ir matomas paraudimas bei patinimas aplink makšties angą, gali atsirasti skausmas ir niežėjimas, taip pat ir deginimas šlapinimosi bei lytinio akto metu“, – pažymi G. Tautkevičienė.
Sausumas, pasak jos, dažnu atveju pasireiškia dėl hormonų pokyčių – dažniausiai dėl estrogeno kiekio sumažėjimo. Makšties sausumas gali atsirasti pomenopauziniu laikotarpiu, taip pat nėštumo, žindymo ar tam tikru menstruacinio ciklo metu, vartojant vaistus nuo alergijos ar kai kuriuos antidepresantus. Sausumą sukelia ir dažnas makšties plovimas ar netinkamai pasirinkti plovikliai.
„Makšties sausumui būdingas perštėjimo ir deginimo jausmas, diskomfortas, skausmas, galimas pakraujavimas lytinių santykių metu“, – sako vaistininkė.
Apsilankyti vaistinėje ar kreiptis į gydytoją?
Registruotis pas gydytoją reikėtų, jeigu moteris sau įtaria bakterinę vaginozę, taip pat jei pastebėjo, kad infekcija po gydymo vėl atsinaujina arba simptomai neišnyksta.
„Ilgalaikė bakterinė infekcija gali turėti įtakos vaisingumui. Jei atsiranda dirginimas, dėl kurio infekcijos vietoje oda sutrūkinėja ar kraujuoja, taip pat reikalinga gydytojo apžiūra. Sausumo atveju reikėtų kreiptis tuomet, jei būklė trunka ilgai, atsiranda įtrūkimai ar kraujavimai“, – pabrėžia G. Tautkevičienė.
Pasak jos, vaistininkas gali padėti prasidėjus grybelinei infekcijai, rekomenduodamas vaginalinius nereceptinius preparatus žvakučių pavidalu, taip pat prausiklius, kurie palengvintų simptomus ar sutrumpintų ligos eigą. Makšties sausumo atveju padėti vaistininko parinktas tepalas ar žvakutės komforto jausmui užtikrinti.
Dažniausia klaida – gerųjų bakterijų nevartojimas
Infekcijoms gydyti gali būti skiriami geriamieji ar vaginaliniai antibakteriniai, priešgrybeliniai preparatai. Esant makšties sausumui, skiriami tepalai, lubrikantai, žvakutės su hialurono rūgštimi, vitaminu E, inulinu, siekiant atstatyti mikroflorą. Jei makšties sausumas yra užsitęsęs, gali būti skiriami ir hormoniniai geriamieji ar vaginaliniai preparatai.
„Dažniausia daroma klaida – gerųjų bakterijų nevartojimas. Priešgrybeliniai vaginaliniai, antibakteriniai geriamieji preparatai išbalansuoja makšties mikroflorą, todėl svarbu po abiejų gydymo kursų naudoti vaginalines bakterijas arba sugerti gerųjų bakterijų kursą, kurios nukeliauja iki makšties“, – aiškina vaistininkė.
Anot jos, pasitaiko atvejų, kai makšties sausumui gydyti ir diskomforto mažinimui naudojami augaliniai tepalai, pavyzdžiui, medetkų. Tačiau įvairūs augaliniai tepalai yra skirti išoriniam naudojimui, o vidiniam naudojimui tinka tik tam skirti tepalai, kurie yra dermatologiškai patikrinti. Tokiu būdu galima išvengti nereikalingų alerginių ir uždegiminių reakcijų.
„Jei yra paskirtas gydymo kursas vaginaliniais antibakteriniais, priešgrybeliniais preparatais, jį reikia nepertraukiamai visą sunaudoti, dėl to svarbu atsižvelgti į menstruacinio ciklo pradžią. Taip pat kol taikomas vaginalinis gydymas, rekomenduojama susilaikyti nuo lytinių santykių“, – teigia G. Tautkevičienė.
Kaip užkirsti kelią negalavimams?
Pajutus pirmuosius negalavimo simptomus laiku pradėtos naudoti gerosios bakterijos dažnai gali padėti užbėgti ligai už akių, o makščiai skirti plovikliai padeda sušvelninti jaučiamus simptomus ir paspartinti sveikimo eigą.
„Makšties sausumui gydyti svarbus yra skysčių vartojimas, maisto produktai, kuriuose yra fitoestrogenų, pavyzdžiui, sojos produktai, riešutai, sėklos, taip pat ir reguliarūs lytiniai santykiai – susijaudinus kraujotaka makšties audiniuose padidėja ir taip skatinama drėgmės gamyba“, – pranešime spaudai atkreipia dėmesį G. Tautkevičienė.
Gerai makšties sveikatai palaikyti svarbų vaidmenį atlieka ir apatinio trikotažo medžiagiškumas bei forma. Rekomenduojama dėvėti medvilnines kelnaites, kurios praleistų orą, o siaurikės turėtų būti dėvimos tik trumpą laiką, mat jos dažnai gali būti infekcijų priežastis.