Šiauliuose norintiems gyventi, bet čia nuosavo būsto neturintiems žmonėms tenka ilgai ieškoti, kur prisiglausti. Populiariausiuose skelbimo portaluose apie norą nuomoti ar parduoti butą skelbia tik vienetai. Žinoma, galima kreiptis į nekilnojamojo turto agentūras, tačiau ir ten ne visada atras jūsų poreikius labiausiai atitinkantį būstą. Taip yra, nes Šiaulių mieste butų nuomos pasiūla yra labai maža, o paklausa didelė. Vis dėlto pirkti butą ieškantys žmonės tinkamiausią randa greičiau nei norintys nuomotis. Išsinuomoti butą ar jame esantį kambarį lengviausiai pavyksta studentams, sunkiausiai – jaunoms šeimoms ar vienišiems vyrams.
Susirasti būstą lengviausia studentams
Jaunuoliams, išvykstantiems studijuoti į kitus miestus, kaskart reikia susirasti, kur ir su kuo gyventi. Vieni įsikuria bendrabučiuose, kiti su draugais nuomojasi butus, o treti nusprendžia nuomotis kambarį ir gyventi kartu su šeimininkais. Jaunos šeimos nuomai dažniausiai ieškosi vieno ar dviejų kambarių buto, kuriame galėtų gyventi be šeimininkų. Tačiau prabangą gyventi moderniai įrengtuose butuose gali sau leisti ne kiekviena šeima. Be to, nuomotojai juos taip pat priima nenoriai. Dažniausiai jiems belieka prisiglausti bendrabučiuose nuomojamuose kambariuose. Sunkiausiai gyvenamąją vietą rasti sekasi išsiskyrusiems vyrams. Todėl jiems lieka tik kelios išeitys: gyventi svečių namuose, viešbučiuose arba pirkti butą. Šiauliuose butus norinčių nuomoti žmonių nėra daug, nes nuomininkai sukelia nemažai rūpesčių.
Butus nuomojantys asmenys teigia, kad viena dažniausiai pasitaikančių problemų – nuomininkų nenoras laiku sumokėti nuomos ar komunalinių mokesčių. Pasitaiko atvejų, kai šeimininko bute gyvenantys asmenys tik atsiskaito su nuomotojais, o sumokėti kitus mokesčius pamiršta. Ne ką rečiau pasitaikanti problema – šeimininkų namuose esančių daiktų gadinimas. Pavyzdžiui, neatsargiai besielgiantys nuomininkai sulaužo baldus ar buitinę techniką. Kartais išdaužo langus, nutraukia durų rankenas ir panašiai. Viskas būtų gerai, jei nuomininkai padarytą žalą atlygintų, tačiau, pasak nuomotojų, jie tai padaro ne visada.
Pasitaiko atvejų, kai žmonės gyventi nuomojamame bute atsisako dėl nuomotojų kaltės. Pastarieji nebenori gyventi neremontuotuose būstuose, todėl prašo, kad šeimininkai būstą sutvarkytų. Nenorą gyventi nuomojame būste sukelia ir netikėti šeimininkų reikalavimai už butą mokėti daugiau nei buvo tartasi anksčiau. Nenorintys permokėti, sutartį nutraukia ir ieško gyvenamosios vietos kitur.
Nuomininkus renkasi atsargiai
Vilniaus gatvėje gyvenanti Angelė butą nuomoja jau daugiau nei dvidešimt metų. Taip elgiasi, nes siekia „prisidurti“ prie gaunamos pensijos. Tačiau nuomininkus renkasi labai atsargiai. Šiaulietė priima gyventi tik studentus. Paklausta, kodėl kambarį bute nuomoja tik jauniems žmonėms, Angelė atsakė: „Nepasitikiu dirbančiais žmonėmis. Pajutę, ką reiškia turėti savų pinigų, žmonės, savimi labiau pasitiki, todėl daugiau sau leidžia. Nesiskaito su šeimininkais, triukšmauja, neatsiklausę priima gyventi kitus žmones. Priimdama nuomininkus labiausiai noriu, kad būtų derinami abiem pusėms palankūs interesai. Jei nuomininkas nesielgia taip, kaip paprašau, daugiau jam čia gyventi neleidžiu.“ Priimdama nuomininkus moteris reikalauja, kad šie į namus grįžtų nurodytu laiku, netriukšmautų, garsiai nesiklausytų muzikos, nesikviestų svečių, prižiūrėtų namie esančius augintinius ir jais rūpintųsi: „Nepatinka, kai merginos namo grįžta vėlai iš anksto apie tai nepranešusios arba prisikviečia daug svečių. Manau, kad jos bendrauti gali kavinėse, baruose ar kitose viešosiose vietose, ne tik mano namuose.“
Tuo tarpu Dainų gatvėje butą nuomojanti Elena sako, kad nuomotojus renkasi ne pagal amžių. Šiaulietė priima tiek studentus, tiek dirbančius jaunus žmones, tiek neseniai susikūrusias šeimas. „Ar žmogus sąžiningas ir padorus, galima suprasti per pirmas pažinties minutes. Jei mums iš karto pavyksta surasti bendrą kalbą, suprantame, kad keliamos sąlygos tenkina abi puses, tuomet ilgai nesvarstau ir priimu visus norinčius.“ Paklausta, ar nebijo į savo namus įsileisti nepažįstamų žmonių, nuomininkė atsakė, kad baimės tai jai nekelia: „Paprašau nuomininkų, kad parodytų savo asmens dokumentus. Susirašau visus jų duomenis ir jei ištinka kokia bėda, žinau, kad nuėjusi į policiją žinosiu, ką apkaltinti.“ Šiaulietė pasakoja, kad per visą laikotarpį dėl nuomininkų kaltės patyrė nemažai nuostolių: „Jie vis ką nors sulaužo: baldus, techniką. Jau nebeprisimenu kelintą kartą perku naują dujinę viryklę. Vis kokia detalė yra sugadinama. Nesuprantu, kaip iš viso tai įmanoma padaryti.“ Moteris prasitarė, kad nuomininkai kartais išdaužo langus, sulaužo spintas ar sudaužo porcelianinius indus. Tačiau už tokius poelgius šiaulietė nepyksta, jei nuomininkai žalą atlygina. „Suprantu - gyvenime pasitaiko situacijų, kai viskas krenta iš rankų, kai per neatsargumą numetamas daiktas tampa nebepataisomas. Tiesiog negaliu suprasti tų, kurie vėliau aiškina, kad viskas įvyko ne dėl jų kaltės. Kodėl žmogui taip sunku pripažinti klydus ir susimokėti už tai, ką sugadino?“ – kalba moteris.
Elena pasakoja, kad situacijos, kai netyčia sulaužomi bute esantys daiktai, jai yra suprantamos, tačiau pasitaiko atvejų, kai nuomininkai pasielgia visiškai neracionaliai. „Prisimenu tokią situaciją, kai vyras visiškai sulaužė bute esančią spintą. Ją sukapojo kirviu ir iš gautos medienos spintą persigamino savaip. Kai pamačiau, ką jis padarė, negalėjau patikėti savo akimis. Bet nieko nesakiau - leidau jam bute ir toliau gyventi‘, - sako šiaulietė.
Paklausta, kodėl nuolaidžiauja nuomininkams, Elena atsako: „Kai buvau jauna ir mokiausiu kitame mieste, mane į savo namus gyventi priėmė svetimas žmogus. Jis ne tik man suteikė pastogę, tačiau ir palaikė morališkai, skatino mokytis, tobulėti. Jo dėka aš daug pasiekiau, todėl dabar taip pat noriu padėti žmonėms įsikurti naujame mieste, taip, kaip anksčiau padėjo man.“
Situacija rinkoje nepavydėtina
Vienos nekilnojamojo turto agentūros atstovas Romualdas pasakoja, kad situacija Šiaulių butų pirkimo ir pardavimo rinkoje yra nepavydėtina. Pasak jo, būstą žmonės randa labai sunkiai. „Į nekilnojamojo turto agentūrą ateinantys žmonės dažniausiai prašo, kad padėtume rasti butą pirkti. Dėl nuomos į mus kreipiasi rečiau. Situacija yra tokia, kad šiauliečiai ar šiame mieste norintys gyventi žmonės sunkiai randa būstą pagal savo pageidavimus. Dažniausiai jie neturi iš ko rinktis. Todėl galiausiai nuomojasi tai, kas siūloma.“ Būstą susirasti sunkiausia jaunoms šeimoms ir vienišiems vyrams: „Šiandien nuomininkai labai išrankūs, jie priima tik patikimai atrodančius ir galinčius mokėti asmenis. Nuomininkų ieškantys šeimininkai nenori priimti tėvų su mažamečiais vaikais ir gyvūnais. Taip pat vengia vienišų vyriškos lyties nuomininkų, nes jais nepasitiki. Mano, kad jie gali sukelti papildomų rūpesčių girtuokliaudami arba neapskaičiavę savo fizinių jėgų ką nors sugadinti.“
Agentūros teigimu, būstus žmonės dažniausiai nori nuomotis miesto centre: „Kai kurie net pasiryžę sumokėti daugiau, kad tik galėtų gyventi jiems patogioje vietoje. Žinoma, norintys sutaupyti renkasi butus, esančius miesto pakraštyje, nes ten kainos žemiausios.“ Nekilnojamojo turto agentas sako, kad už nuomą žmonės dažniausiai nori mokėti 200–300 Lt per mėnesį. Siekiantys gyventi prabangiau - 400–500 litų. Besidomintys gyvenimu prestižiniuose rajonuose pasiryžę mokėti net 1000 litų.
Paklaustas, į ką reikėtų kreiptis norintiems išsinuomoti butą, Romualdas atsako, kad saugiausia kreiptis į nekilnojamojo turto agentūrą: „Mes paruošiame griežtas sutartis, kurių laikantis nenukenčia nė viena pusė. Be to, visada sudarome galimybę bet kada ją nutraukti. Tuo tarpu su jumis sutarties nesudarę fiziniai asmenys gali bet kada jus iškeldinti anksčiau apie tai net nepranešę.“
Diana JANUŠAITĖ