Ukraina ragino Kanadą negrąžinti turbinos, taip siekiant išlaikyti tarptautinį spaudimą Rusijai praėjus keliems mėnesiams nuo jos invazijos į kaimyninę valstybę pradžios.
Vokietija bando padidinti sumažėjusį energijos tiekimą, tačiau Ukraina kaltina Berlyną pasidavus Rusijos „šantažui“, kai Maskva pareiškė, kad tiekimas per Baltijos jūrą iki Vokietijos nutiestu dujotiekiu „Nord Stream 1“ mažinamas drastiškai dėl vėluojančio Vokietijos bendrovės „Siemens“ atliekamo kompresorių blokų remonto.
Remontas buvo atliekamas „Siemens“ įmonėje Kanadoje.
„Kanada suteiks „Siemens Canada“ terminuotą ir atšaukiamą leidimą grąžinti suremontuotą „Nord Stream 1“ turbiną į Vokietiją, taip palaikydama Europos galimybes gauti patikimos ir įperkamos energijos, jai toliau atsisakant rusiškos naftos ir dujų“, – sakė gamtos išteklių ministras Jonathanas Wilkinsonas.
„Neužtikrinus būtino gamtinių dujų tiekimo, Vokietijos ekonomika patirs labai didelių sunkumų, o patiems vokiečiams gresia pavojus, kad atėjus žiemai jie negalės apšildyti savo namų“, – teigiama jo pareiškime pareiškime.
Kanados ministras taip pat apkaltino Rusijos prezidentą Vladimirą Putiną siekiant „pasėti nesantaiką“ tarp Vakarų sąjungininkų.
Berlynas teigia, kad pastarosiomis savaitėmis nuolat palaikė ryšius su Otava, siekdamas užtikrinti, kad turbina būtų greitai perkelta atgal į Europą, o Kanada nenukentėtų dėl Rusijai taikomų sankcijų.
Vokietijos finansų ministerija nurodė, kad „jei kanadiečiams teisiniu požiūriu būtų lengviau priimti sprendimą“, Vokietija galėtų pasiūlyti Otavai siųsti turbiną Berlynui, o ne „Gazprom“ ir Rusijai.
Nors Vokietija nesutinka, kad Rusija sumažino dujų tiekimą dėl techninės priežiūros problemų, tačiau teigia, kad grąžinus turbiną Maskva nebeturės preteksto toliau drastiškai riboti dujų tiekimą.
Ukraina sako, kad, norint kompensuoti sumažėjusį dujų tiekimą, pakankamą dujų kiekį būtų galima transportuoti į Vokietiją jos vamzdynais.
„Prašome Kanados grąžinti „Gazprom“ turbiną ne į Vokietiją, o į Ukrainą“, – anksčiau šią savaitę socialiniame tinkle „Facebook“ rašė Ukrainos magistralinių dujotiekių operatoriaus vadovas Serhijus Makagonas.
Be to, šeštadienį Kanada paskelbė ketinanti išplėsti ekonomines sankcijas Rusijai, pritaikant jas ir pramoninei gamybai.
„Šios naujos sankcijos bus taikomos sausumos ir vamzdynų transportui bei metalų, transporto, kompiuterinės, elektroninės ir elektros įrangos, taip pat įrengimų gamybai“, – sakoma Kanados užsienio reikalų ministrės Melanie Joly (Melani Žoli) pareiškime.