Kanados valdžia atsiprašė už tai, kad prievarta privertė 150 tūkst. vietos indėnų vaikų mokytis valstybinėse krikščioniškose mokyklose, pranešė BBC.
Kanados ministras pirmininkas Stephenas Harperis atsiprašė parlamento posėdyje Otavoje, dalyvaujant keliems šimtams buvusių moksleivių.
Mokyklos, kurias rėmė valstybė ir kontroliavo Bažnyčia, veikė nuo XIX amžiaus pabaigos iki dešimtojo dešimtmečio. Jos taip pat buvo vadinamos "indėnų mokyklomis". Tiesa, daugelis iš jų buvo uždarytos praėjusio šimtmečio aštuntajame dešimtmetyje.
Žinoma daug fizinio ir seksualinio smurto prieš mokinius faktų. Daugelis iš jų prisimena, kaip buvo mušami, jeigu išdrįsdavo kalbėti savo kalba. Kai kurie ilgam prarasdavo ryšį su savo tėvais.
Kanados krikščionių bažnyčios dar devintajame dešimtmetyje atsiprašė už savo pirmtakų veiksmus.
Australija, kur prieš aborigenus buvo vykdoma panaši politika, taip pat atsiprašė šių metų pradžioje.
Pasak Kanados premjero, atsiprašyti reikėjo jau seniai: "Aš stoviu prieš jus ir prašau atleisti buvusius indėnų mokyklų moksleivius. Tai, kaip buvo elgiamasi su vaikais šiose mokyklose, - liūdnas mūsų istorijos puslapis".
Jis taip pat sakė, kad ankstesnė sistema buvo grindžiama įsitikinimu, kad indėnų kultūra ir pagoniški ritualai buvo kažkuo žemesni nei baltųjų daugumos.
Be to, buvo manoma, kad indėnai yra pagrindiniai kaltininkai už epidemijų plitimą, alkoholio ir narkotikų vartojimą.
"Kanados vyriausybė nuoširdžiai prašo jus atleisti už žeminamą elgesį ir už tai, kad valdžia nesugebėjo jūsų apsaugoti", - pridūrė St.Harperis.
Pirmųjų tautų asamblėja (Assembly of First Nations), kuriai atstovauja indėnų genčių seniūnai, aktyvai atsiliepė ir pasveikino tokį vyriausybės žingsnį.
"Pagaliau mes išgirdome, kaip Kanada atsiprašė", - sakė Asamblėjos vadovas Philas Fontaine'as (Filas Fonteinas).
Jis pats kadaise buvo priverstinai išsiųstas mokytis į indėnų mokyklą ir vienas pirmųjų viešai papasakojo, kaip buvo elgiamasi su juo mokslo metais.
Be atsiprašymų, buvusių moksleivių šeimos gaus 2 mlrd. Kanados dolerių (4,3 mlrd. litų) kompensaciją už patirtas kančias, kurią išmokėti įsipareigojo šalies vyriausybė ir Kanados Krikščionių Bažnyčios vadovybė.
Pinigų paskirstymą stebės specialiai sudaryta "Kanados tiesos ir susivienijimo komisija".
Vienintelis pateisinimas, kurį Kanados valdžia įžvelgia savo pirmtakų veiksmuose - tai jų noras paskatinti, kad indėnai geriau asimiliuotųsi ir adaptuotųs