Kanados mokslininkai aptiko elektroninių šnipų, esančių daugiausia Kinijoje ir stebinčių kompiuterių turinį vyriausybių įstaigose visame pasaulyje, tinklą, rašo britų visuomeninio transliuotojo BBC naujienų svetainė.
Pasak mokslininkų iš Toronto universiteto, virusas-šnipas stebėjo 1 295 kompiuterių 103 šalyse turinį.
Buvo užkrėsti įvairių šalių Užsienio reikalų ministerijų ir ambasadų kompiuteriai, tarp jų susiję su Tibeto dvasiniu lyderiu tremtyje Dalai Lama.
Dalai Lamos padėjėjas kreipėsi į ekspertus, prašydamas patikrinti, ar nestebimas jų kompiuterių turinys. Per patikrinimą buvo išaiškintas platus elektroninių šnipų tinklas.
Mokslininkai sako, jog neturi pakankamo pagrindo teigti, kad Kinijos vyriausybė kaip nors susijusi su šnipinėjimo programos kūrimu. Oficialusis Pekinas pareiškė, kad neturi nieko bendra su virusu.
Tyrimas, kurį atliko kompiuterinių nusikaltimų ekspertų grupė iš bendrovės "Information Warfare Monitor", vyko 10 mėnesių.
Specialistai nustatė, kad šnipinėjimo programa atakavo Irano, Bangladešo, Latvijos, Indonezijos, Filipinų, Brunėjaus, Barbadoso ir Butano užsienio reikalų ministerijas.
Be to, virusas buvo aptiktas Vokietijos, Portugalijos, Indijos, Pakistano, Pietų Korėjos. Indonezijos, Rumunijos, Kipro, Maltos, Tailando ir Taivano ambasadose.
Tyrėjai nustatė, kad virusas prasiskverbė į Tibeto kompiuterių tinklą ir leido naudotis kai kuriais slaptais Dalai Lamos dokumentais.
Ekspertų teigimu, elektroninių šnipų sistema, pavadinta "GhostNet", buvo nukreipta daugiausia į Azijos šalių vyriausybes.
Kaip sako mokslininkai, pasinaudodami šia programa šniplaužiai galėjo patekti į vidaus kompiuterių tinklus ir naudotis įvairaus slaptumo laipsnio dokumentais.
Negana to, programa leido naudotis garso ir vaizdo prietaisais, prijungtais prie kompiuterių, ir klausytis bei stebėti, kas vyksta kambariuose, kur jie stovi. Tačiau nežinoma, ar buvo naudojamasi šiomis galimybėmis iš tikrųjų.