• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kamuoja PMS? Keiskite gyvenimo būdą

Nesusitvarkau su PMS. Prieš mėnesines mane nuolat beria. Kamuoja nuotaikų kaita. Atrodo, pati savęs nekenčiu. Mėnesinės labai skausmingos. Sunku eiti į darbą. Kaip sumažinti šiuos, mane kamuojančius, PMS simptomus? Ugnė, 22 metai  

Nesusitvarkau su PMS. Prieš mėnesines mane nuolat beria. Kamuoja nuotaikų kaita. Atrodo, pati savęs nekenčiu. Mėnesinės labai skausmingos. Sunku eiti į darbą. Kaip sumažinti šiuos, mane kamuojančius, PMS simptomus? Ugnė, 22 metai  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau dažniausiai kaltas padidėjęs nervų sistemos jautrumas. Sindromas taip pat gali atsirasti ir dėl krūtų hormono prolaktino padidėjimo.

REKLAMA

Priešmenstruacinį sindromą – PMS – patiria apie 40 procentų moterų. 5 procentus jų – kamuoja sunki forma. Nuolat antroje menstruacijų ciklo pusėje pasireiškiantis sindromas gali turėti didžiulės įtakos moters gyvenimo kokybei. Su PMS susiję negalavimai pasirodo netrukus po ovuliacijos, t. y. likus 7-10 dienų iki mėnesinių, o susilpnėja prasidėjus mėnesinėms.

REKLAMA
REKLAMA

Galima teigti, kad moterys, kenčiančios nuo PMS, normaliai jaučiasi tik vieną savaitę per mėnesį. Labiausiai sindromas kamuoja 20-30 metų ir vyresnes nei 40 metų amžiaus moteris.

Moters organizme kiekvieną mėnesį vyksta hormoniniai svyravimai. Kiaušidėse gaminami lytiniai hormonai veikia įvairius organus ir centrinę nervų sistemą. Pirmoje ciklo fazėje labiau veikia vieni, antroje – kiti. Dėl šios priežasties pokyčiai organizme tais laikotarpiais taip pat būna skirtingi. Teigiama, kad progesteronas, kurio pradeda daugėti antroje ciklo fazėje, gali veikti neuromediatoriaus serotonino apykaitą. Tokiu atveju gali sutrikti miegas, apetitas, atsirasti depresinė nuotaika, padidėti dirglumas, nerimas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būdingiausi PMS simptomai – galvos svaigimas, pagausėjęs prakaitavimas, krūtų skausmas, pabrinkimas, tempimas, galimas ir raumenų skausmas, pilvo maudimas, bėrimas, skysčių kaupimasis, padidėjusi kūno masė, nuotaikų kaita, mieguistumas, skonio pakitimai. Atsako specialistė Karoliniškių poliklinikos gydytoja akušerė – ginekologė Daiva Keršulytė:

REKLAMA

– PMS simptomai gali pasireikšti dėl jautrios nervų sistemos, hormonų disbalanso, antros ciklo pusės hormonų trūkumo. Tačiau dažniausiai kaltas padidėjęs nervų sistemos jautrumas. Sindromas taip pat gali atsirasti ir dėl krūtų hormono prolaktino padidėjimo.

Simptomus, ypač jaunoms moterims, patarčiau bandyti sumažinti sportu arba homeopatiniais preparatais, kurių sudėtyje yra tikrojo skaistmino arba nakvišų aliejaus.

REKLAMA

 

Preparatai su tikruoju skaistminiu reguliuoja prolaktino kiekį, stabilizuoja mėnesinių ciklą, veiksmingai mažina priešmenstruacinio sindromo simptomus, tarp jų ir krūtų skausmą, skysčių kaupimąsi, svorio didėjimą, ramina nuotaikų kaitas, irzlumą. Tačiau kartais jie gali sukelti alergines reakcijas. Nors tokie atvejai itin reti. Nakvišų aliejus turi natūralaus vitamino E, kuris turi stiprų antioksidantinį poveikį ir padeda sušvelninti PMS simptomus. Tačiau svarbu suprasti, kad homeopatiniai preparatai padeda ne iš karto. Juos vartoti reikėtų nuo minimalaus 3 mėnesių kurso iki pusės metų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

 

PMS simptomams slopinti taip pat gali būti naudojami ir kontraceptikai. Tuomet hormonų kiekis viso mėnesinių ciklo metu išlieka stabilus. Sustabdomas jų svyravimas, kas ir turi įtakos PMS simptomų atsiradimui. Hormoniniai kontraceptikai pasaulyje jau kurį laiką sėkmingai skiriami šio sindromo gydymui.

PMS dažnai pasireiškia kartu su dismenorėja – skausmingomis mėnesinėmis. Dismenorėjai būdingas apatinės pilvo dalies spazminio pobūdžio skausmas, galintis plisti į apatinę nugaros ir viršutinę šlaunų dalį, mažąjį dubenį, išorinius lytinius organus. Tokiu atveju galima gerti ir nuskausminamuosius vaistus su ibuprofenu ar desketoprofenu.

REKLAMA

 

Jei kamuoja irzli nuotaika, galima vartoti paprasčiausias natūralias nervų sistemos raminamąsias priemones: melisą ar valerijoną.

Iš esmės kovoti su PMS padėtų gyvenimo būdo pakeitimas: pastovus fizinis krūvis ir mitybos sureguliavimas. Reikėtų vengti aštraus, rūkyto maisto, stiprios kavos ir arbatos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų