• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Centrinės Afrikos valstybės Kamerūno pakrantėje per naktį iš sekmadienio į pirmadienį piratai užpuolė du laivus. Vienas jų plaukė su Lietuvos vėliava.

REKLAMA
REKLAMA

Pranešimai apie Somalio pakrantėse siautėjančius piratus jau tapo kasdienybe, bet kitame Afrikos pakraštyje, Kamerūne, piratavimas iki šiol buvo ne toks akiplėšiškas. Deja, pastarųjų dienų įvykiai rodo rimtą piratų suaktyvėjimą – jau senokai nebuvo fi ksuota, kad beveik vienu metu šios valstybės pakrantėje būtų užpulti net du laivai.

REKLAMA

Pagrobė jūreivį iš Lietuvos

„Gegužės 17 dieną 2.00 val. Lietuvos laiku prie Vakarų Afrikos pakrantės buvo užpultas vienai iš Lietuvos laivybos kompanijų priklausantis ir su Lietuvos Respublikos vėliava plaukiojantis motorlaivis. Per užpuolimą ginkluoti asmenys pagrobė ir nežinoma kryptimi motorine valtimi išgabeno vieną įgulos narį. Likę laivo įgulos nariai yra sveiki, laivas saugiai prišvartuotas uoste. Iki šio momento jokių reikalavimų dėl pagrobto Lietuvos piliečio išlaisvinimo sąlygų negauta. Pagrobto Lietuvos jūrininko artimieji apie įvykį informuoti. Su Lietuvos piliečio išlaisvinimu susijusiems veiksmams koordinuoti sudaryta užsienio reikalų ministro Audroniaus Ažubalio vadovaujama tarpžinybinė darbo grupė. Lietuvos Respublikos generalinė prokuratūra dėl įvykio pradėjo ikiteisminį tyrimą. Atsižvelgiant į situacijos jautrumą, suinteresuotos žinybos ir laivo savininkai nuo detalesnių komentarų dėl šio įvykio susilaikys“, – pranešė mūsų šalies Užsienio reikalų ministerija. Lietuvos pareigūnai neįvardijo nei laivo pavadinimo, nei savininko, bet jau žinoma, kad tai Klaipėdos bendrovės „Limarko“ laivas „Argo“. Iki antradienio ryto nebuvo jokių duomenų apie kokius nors reikalavimus, kuriuos piratai būtų iškėlę laivo savininkams. Naujienų agentūros BNS duomenimis, likę laivo įgulos nariai yra sveiki, laivas saugiai prišvartuotas uoste. Pernai prie su Kamerūnu besiribojančios Nigerijos krantų buvo užgrobtas kitas bendrovės „Limarko“ laivas „Saturnas“ ir pagrobti penki Lietuvos jūrininkai. Jie buvo paleisti beveik po dviejų savaičių. Spėjama, kad piratai galėjo gauti išpirką.

REKLAMA
REKLAMA

Jūrininkus guldė į benzino balą

Tą pačią naktį, kai Kamerūno piratų taikiniu tapo Lietuvos laivas „Argo“, didžiausio Kamerūno uosto Dualos reide buvo užpultas ir kitas laivas. Sausakrūvis „North Spirit“ plaukioja su mažytės Karibų jūroje esančios Sent Vinsento ir Grenadinų valstybės vėliava, tačiau jo įgulą sudaro dešimt rusų ir šeši ukrainiečių jūrininkai. Apie incidentą su „North Spirit“ jo savininkai kalba atvirai ir atskleidžia daug šio užpuolimo detalių. Naktį iš sekmadienio į pirmadienį laivas stovėjo išmetęs inkarą Dualos uosto reide. Prie laivo priplaukė trys motorinės valtys, kuriose iš viso buvo dvidešimt ginkluotų vyrų. Jie pakilo į laivo denį ir sučiupo „North Spirit“ mechaniką, kurį privertė vesti piratus pas kapitoną. Laive piratai iškart sudaužė stacionarią ryšio aparatūrą, palydovinės navigacijos įrenginį. Kapitono kajutėje piratai pareikalavo atidaryti seifą ir pagrobė jame buvusius pinigus, taip pat pasiėmė iš kajutės du nešiojamuosius kompiuterius, atėmė jūreivių ryšio priemones. Taip pat buvo apiplėšti kiti įgulos nariai, iš jų atimti pinigai, vertingesni asmeniniai daiktai. Gąsdindami jūrininkus piratai keliskart iššovė į orą, tačiau fi zinio smurto prieš nesipriešinančius jūrininkus nesiėmė. Paskui banditai išliejo laivo denyje baką benzino ir suguldė į šią degalų balą beveik visus įgulos narius, o laivo kapitoną ir vyriausiąjį mechaniką privertė sėsti į valtį ir nuplaukė nežinoma kryptimi. Piratams išplaukus, „North Spirit“ jūrininkai pataisė sudaužytą radijo stotį ir susisiekė su Dualos uosto administracija. Netrukus prie laivo prisišvartavo Kamerūno karinių jūrų pajėgų kateris, laive buvo pastatyta sargyba. Iki antradienio ryto jokių reikalavimų laivo savininkams piratai nepateikė. Nieko nebuvo žinoma ir apie pagrobtų rusų jūreivių likimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Smerkia karių žiaurumą

Rusijos jūrininkų profesinės sąjungos atstovai raštu kreipėsi į savo šalies valdžią, ragindami imtis skubių veiksmų vaduojant pagrobtus Rusijos piliečius. Tačiau, skirtingai nei prie Somalio krantų, Kamerūno pakrantėse Rusijos karinių laivų šiuo metu nėra. Iškart po laivo „North Spirit“ užgrobimo buvo prisimintas nesenas incidentas Indijos vandenyne, kai Somalio piratai užgrobė tanklaivį „Moskovskij komsomolec“. Tąkart vaduoti rusų laivo buvo pasiųstas prie Somalio krantų patruliavęs karo laivas „Maršal Šapošnikov“, denyje turintis sraigtasparnį ir jūsų pėstininkų būrį. Rusų jūrų pėstininkai dalį piratų nukovė, o kitus iš pradžių ketino pargabenti į Rusiją ir teisti, bet vėliau persigalvojo. Anot Rusijos žiniasklaidos, keliems jūrų plėšikams rusų kariai perpjovė gerkles ir jų kūnus sumetė į jūrą, o likę gyvi piratai buvo susodinti į valtį (manoma, kad be degalų, navigacijos priemonių, gėlo vandens) ir paleisti atviroje jūroje. Šie piratai veikiausiai taip pat nepasiekė kranto. Autoritetingo Rusijos internetinio leidinio „Morskoj biuletenj“ redaktorius Michailas Voitenko pirmadienį išplatino pareiškimą, kuriame piktinasi „visuotiniu Rusijos žiniasklaidos ir visuomenės džiūgavimu dėl griežto rusų karių elgesio su piratais“. „Rusijos visuomenė dabar džiaugiasi, esą nuo šiol piratai žinos, kad su rusais geriau neprasidėti. Turiu jus nuvilti. Pateiksiu pavyzdį: Indijos kariai jau seniai su Somalio piratais elgiasi itin negailestingai. Ar dėl to somaliečiai pradėjo vengti pulti Indijos laivus arba atsargiau elgiasi su indų jūrininkais? Atvirkščiai – piratai per mėnesį užpuolė apie dešimt indų laivų“, – rašo M.Voitenko. Anot jo, Somalio piratai išmoks pamoką su tank laiviu „Moskovskij komsomolec“ ir kitą kartą su rusų jūreiviais elgsis be ceremonijų, nes neturės ką prarasti. Tada dėl savo artimųjų žūties rusų jūreivių šeimos esą galės kaltinti ne tik somaliečius, bet ir savo šalies kariškius bei politikus. M.Voitenko ragina kariškius vengti demonstratyvaus smurto prieš piratus, nes tai paskatins juos tik dar žiauriau elgtis su niekuo dėtais civiliais jūrininkais.

REKLAMA

Piratų taktika skiriasi

Iškart po laivo „North Spirit“ užgrobimo žiniasklaidoje pasirodė spėlionių, kad šis Kamerūno piratų išpuolis gali būti kerštas rusams už somaliečių piratų žūtį. Vis dėlto tai menkai tikėtina – Kamerūnas ir Somalis yra skirtingose Afrikos žemyno pusėse, o šiose šalyse veikiančios grupuotės yra visiškai savarankiškos. Somalio ir Kamerūno piratų taktika labai skiriasi. Somaliečiai dažniausiai stengiasi užgrobti prekybinius užsienio šalių laivus, priverčia jų įgulas plaukti į anarchijos draskomo Somalio uostus ir juose laukia išpirkos. Kamerūno piratai laivų negrobia, nes paprasčiausiai neturi jų kur laikyti – šios šalies, skirtingai nei Somalio, valdžios institucijos, policija ir kariuomenė daugiau ar mažiau kontroliuoja šalies pakrantę. Todėl Kamerūno piratai apsiriboja žaibiškai išpuoliais, jūrininkų apiplėšimu ir grobia tik atskirus įgulų narius tikėdamiesi gauti išpirką. Deja, šie išpuoliai dažnai baigiasi kraujo praliejimu. Pernai Kamerūno piratai užpuolė su Graikijos vėliava plaukiojantį laivą ir atėmė iš įgulos narių asmeninius daiktus bei pinigus – 5 700 JAV dolerių (16 tūkst. litų). Išpuolio metu piratai nužudė graikų laivo kapitoną. Šių metų kovo mėnesį Kamerūno piratai užpuolė du Kinijos laivus. Keli kinų jūrininkai buvo sužeisti, septyni kinai paimti įkaitais ir vėliau paleisti už išpirką. Belieka viltis, kad ir į piratų rankas patekęs Lietuvos jūrininkas atgaus laisvę gyvas ir sveikas.

Dr. Manvydas Vitkūnas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų