Prieš šventes vykusiame Kalvarijos savivaldybės tarybos posėdyje meru – jau trečiuoju po praėjusiais metais rengtų tarybos rinkimų – balso persvara išrinktas vienintelis Naujosios sąjungos (socialliberalai) atstovas, bendrovės „Kratonas“ savininkas ir generalinis direktorius, 61- nerių metų Jonas ŠČEPONIS. Antrąją savo darbo naujose pareigose dieną jis davė interviu „Miesto laikraščiui“.
- Ne kartą sakėte, kad „į merus neisite“, nes turite verslą, kuriuo reikia rūpintis...
- Taip galvojau. Tačiau koalicijos partneriams pasiūlius tapti savivaldybės vadovu, sutikau vien dėl to, kad Kalvarijoje baigtųsi betvarkė. Metus, praėjusius nuo tarybos rinkimų reikia įrašyti į savivaldybės „juodąją knygą“ kaip laikotarpį, per kurį nieko nepadaryta: savivaldybės administracijos darbe nemažai biurokratizmo, nerengiami projektai pinigams gauti iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų ir panašiai.
Jau šiandien telefonu kalbėjausi su Aplinkos, Ūkio ministrais, jie pakvietė mane aptarti kelių projektų. Pavyzdžiui, Liubave, Reketijoje ir dar kai kur reikia įrengti kelius, kurie susijungtų su jau nutiestais Lenkijos pasienyje. Iš mūsų pusės dar nieko nepadaryta.
- Kodėl susiklostė tokia situacija?
- Savivaldybės administracijoje buvo per mažai žmonių, gebančių kurti projektus. Kitas dalykas – prie kiekvieno projekto savivaldybė turi prisidėti savo lėšomis, o jų trūko. Reikia pastebėti, kad ir šių metų savivaldybės biudžetas yra gana mažas. Iki šiol neturėta strateginio plano, kuriame turi būti numatyta, kam ir kiek lėšų reikia. O juk būtent savivaldybė turi teikti savo parengtą biudžeto projektą Finansų ministerijai, Vyriausybei. Aštuonerius metus gyvuojanti savivaldybė iki šiol neinventorizavo viso savo turto, neatlikta žemės, kai kurių objektų teisinė registracija.
Nenormali situacija susidarė savivaldybės administracijoje: jos darbuotojai ne dirbo, o konfrontavo, atsikalbinėjo. Antai iki manęs buvusiam merui Vincui Plikaičiui pareikalavus darbuotojų atlikti pareigas, šie jam pasiūlė nevadovauti, esą tam yra administracijos direktorė. Nors Vietos savivaldos įstatyme aiškiai nurodyta, kad meras yra vadovas. Jis ir taryba sprendžia visus klausimus, o administracijos direktorius yra tik asignavimų valdytojas.
- V.Plikaičio neklausė, o Jūsų klausys. Kodėl?
- Aš priversiu, kad manęs klausytų. Yra Valstybės tarnybos įstatymas. Valstybės tarnautojas turi tarnauti žmogui. Biurokratizmas, kuris savivaldybės administracijoje įsigalėjęs pilna šio žodžio prasme, bus išrautas su šaknimis.
- O žmones keisite?
- Pirmiausia mano užduotis - pertvarkyti dabar dirbančius. Jie turi atlikti pareigas. Tai visapusiškai kontroliuos meras, administracijos direktorė. Jeigu tarnautojas neatliks jam pavestų funkcijų, su tokiu žmogumi reikės atsisveikinti.
- Kokie artimiausi darbai?
- Pagrindinė šių metų užduotis - laiku suformuoti išankstinį perspektyvinį biudžetą, numatyti lėšas konkretiems darbams. Turiu nemažai miestelio sutvarkymo idėjų. Juk net pavydas ima važiuojant per Seirijus, Veisiejus – kokie jie gražūs. Ir Kalvarijai reikia siekti paramos iš struktūrinių fondų, Regiono plėtros taryboje pagrįsti poreikį lėšoms. Visur keliai atviri, bet turi dirbti administracija.
Jau kalbėjausi su jos Ūkio skyriaus darbuotojais, nurodžiau būtiniausių darbų gaires. Taip pat Kalvarijos seniūnijos vadovų klausiau, kodėl apleisti darbai? Pasirodo, seniūnijos sutartis su komunalininkais jau metai kaip pasibaigusi, o nauja nesudaryta. Apie kokius darbus galima kalbėti!
- Matyt, turite ir tolimenės ateities viziją?
- Reikia pagaliau sutvarkyti skverą pačiame miesto centre, Karališkąjį parką – man nuo vaikystės atmintyje išlikusi jo estrada, čia vykę koncertai, pasilinksminimai. Jis turi būti atnaujintas jau šiemet. Kalvarija nuo seno garsėjo futbolo komandomis. Atgaivinti reikia futbolą ir stadioną.
Planuojame įkurti naują Jungėnų seniūniją – tai vis dėlto miestelis, turintis apie 2 tūkstančius gyventojų, reikia atnaujinti Kalvarijos bažnyčią - ji yra miesto įvaizdžio dalis. Buvusioje kino salėje norėčiau įrengti Kultūros centrą, nes dabartinis buvusiame kariniame miestelyje yra per toli. Reikėtų suremontuoti parapijos salę, sudaryti sąlygas „Titnago“ teatrui ir t.t.
Darbų tikrai daug. Man nėra „palauk“, aš turiu padaryti tai, ką užsibrėžiau.
Žinau, kaip to pasiekti, turiu didelę ūkinio darbo patirtį, taip pat administracinio (J.Ščeponis beveik metus buvo Marijampolės apskrities viršininkas, trejus – viršininko pavaduotojas – red.pastaba).
- Ar pavyks įgyvendinti sumanymus, juk valdančiąją daugumą sudaro vienuolika tarybos narių, vos vienu daugiau nei yra opozicijoje?
- Dauguma išties trapi. Jeigu opozicija neleis dirbti, priimti politinių sprendimų tiek dėl ūkinės, tiek dėl finansinės veiklos, be abejo, nieko nepadarysi. Bet aš giliai įsitikinęs, kad, pritarus koalicijos partneriams, pritrauksiu bendram konstruktyviam darbui daugiau politinių jėgų. Svarbiausia, kad opozicija nebūtų tik dėl opozicijos, kaip iki šiol. Jei sulauksiu vertingų opozicijos siūlymų, juos priimsiu, o įgyvendinti imsimės kartu.
- Labai daug nuveikėte puoselėdamas savo bendrovę „Kratonas“. Ar nesigailėsite palikęs verslą?
- Turiu suaugusius vaikus: dukrai Gitanai trisdešimt devyneri metai, sūnus Kazys septyneriais jaunesnis. Kiek galiu už juos dirbti? Generalinės direktorės pareigose palikau dukrą, kuri įgijo antrąjį aukštąjį išsilavinimą. O sūnus ir toliau vadovaus malūnui - jis tikrai puikus specialistas.
- Seimo rinkimai ne už kalnų? Ar neatsitiks, kad mero pareigas iškeisite į parlamentaro mandatą?
- Naujosios sąjungos taryba mane iškėlė kandidatu į Seimą vienmandatėje kaimiškoje Suvalkijos rinkiminėje apygardoje, Esu įpareigotas ir įsipareigojęs dalyvauti rinkimuose į Seimą. Bet kai mandato siekia tokie stiprūs kandidatai kaip socialdemokratas, apskrities viršininkas Albinas Mitrulevičius... Nenoriu jam oponuoti, gerbiu šį žmogų, su juo dirbau trejus metus, mes daug padarėme. Jį matau vienintelį Seimo narį iš šio krašto – aš jį paremčiau.
Jurgis MAČYS