Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Vaizdo įrašas, kuriame nufilmuotas nuo narkotikų apkvaitęs vyras, internete peržiūrėtas daugiau nei 100 tūkstančių kartų. O pats veiksmas vyko kažkurioje iš įkalinimo vietų. Tokių vaizdo įrašų internete yra gerokai daugiau. Kaliniai iš neturėjimo ką veikti ne tik vartoja narkotikus, bet ir filmuoja vienas kitą bei tokius vaizdelius kelia į internetą.
Iš vaizdo įrašų galima suprasti, kad narkotikai kalėjime – kasdienybė. Kalėjimų tarnyba teisinasi, kad bent jau kai kurie šių vaizdelių esą nuflilmuoti seniai. Tačiau kaip yra dėl kitų kalinių darytų vaizdo įrašų, lieka neaišku.
„Tai yra seni video, kurie daryti iš įkalinimo vietų, bet dar negalime tvirtinti, kad tai režimas, kuriame negalima to daryti. Nes atvirame režime, nuteistieji gali turėti telefonus ir jais naudotis“, – teigė Kalėjimų tarnybos direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kairys.
„Klausimas kalėjimų vadovybei apie tai, kodėl iki šiol nėra užkardoma, nes visa įranga blokuoti telefono ryšiui, matyti, kur telefono ryšys yra, jai skiriamos lėšos, bet panašu, kad ji kai kuriais atvejais nesuveikia“, – situacija piktinosi Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkė Agnė Širinskienė.
Ryšio blokavimo priemones, anot Kalėjimų tarnybos, naudoti sudėtinga, mat tuomet ryšys dingsta ir šalia įkalinimo įstaigų gyvenantiems žmonėms.
„Telefonai įvairiais būdais pas mus bando patekti, patenka ir ne visada mes juos iš karto surandame. Naudoja įvairias technologijas, juos atneša slėpdami priemonėse, prietaisuose, maiste, įvairiuose dalykuose, atskraidina dronais“, – kalbėjo M. Kairys.
Mobilieji telefonai slepiami itin originaliai. Štai nedidelis telefonas buvo paslėptas net dešroje. Narkotikų problema kalėjimuose taip pat nesibaigia – tą pripažįsta ir Kalėjimų tarnyba.
„2022 metais mes turėjome virš 300 ikiteisminių tyrimų dėl 402 nusikalstamų veiklų dėl narkotinių medžiagų. Tiek viduje, tiek kalėjimo viduje, tiek išorėje. Buvo išimta apie 18 kilogramų narkotinių medžiagų, kurios nepateko į rinką – nei laisvėje, nei kalėjimuose. 2023 metais mes turime jau virš 200 ikiteisminių tyrimų dėl galimai narkotinių medžiagų, virš 300 veiklų“, – sakė M. Kairys.
Parlamentinę Kalėjimų tarnybos kontrolę atlieka Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Jo vicepirmininkė Agnė Širinskienė sako, kad „laisvietei“, teisingumo ministrei Ewelinai Dobrowolskai kuruoti šią sritį sekasi sunkiai.
„Vis dėlto ministrei būdinga, aš manau, šį kartą bandyti bėgti paskui problemas, jas spręsti be tokios vizijos. Vizionieriškumo aš labai pasigendu, ką jautėme matydami kai kuriuos kitus teisingumo ministrus iki jos“, – kalbėjo parlamentarė.
O kita Laisvės partijos narė Morgana Danielė kaliniams tiesia pagalbos ranką – socialiniame tinkle „Facebook“, kalinių sąjungos grupėje, ji dalijasi patarimais ir pamokymais, kaip nuteistiesiems atsikratyti skolų valstybei už administracinius nusižengimus.
Seimo narė nurodo ką rašyti antstoliams ir kokius Teisingumo ministerijos nutarimus cituoti, kad kalinių skolos valstybei būtų nubrauktos dėl senaties.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.