Didžiosios Britanijos kalėjimuose kaip niekad ankšta – vien per pastaruosius du mėnesius nuteista keliolika ilgapirščių iš Lietuvos. Kol vieni iš parduotuvių lentynų vagia alkoholinius gėrimus, kiti taikosi į gerokai prabangesnį grobį.
Prisireikė jachtos
Dar praeitų metų kovo pabaigoje Londone sučiuptas Ramūnas Slušnys (33 m.) nuosprendį už mėginimą pavogti prabangią, daugiau kaip 2 milijonų litų vertės jachtą išgirdo prieš mėnesį. Nevykusiam ilgapirščiui emigrantui, kurį britų spauda pakrikštijo „benamiu piratu iš Lietuvos“, teismas skyrė pusantrų metų kalėjimo.
Temzės upėje centrinėje Londono dalyje prišvartuota prabangi jachta R. Slušnio dėmesį patraukė žingsniuojant pro šalį. Niekur nedirbantis R. Slušnys nutarė, kad ir jam būtų visai neblogai turėti 550 000 svarų sterlingų kainuojančią turtuolių mėgstamą jachtą. Kadangi R. Slušnys milijonų neturėjo, o galimybė artimiausiu metu uždirbti panašią sumą buvo gana miglota, jis nutarė jachtą pavogti.
Įsiropštęs į jachtą ir ją apžiūrėjęs, R. Slušnys nieko nelaukdamas išvairavo ją iš prieplaukos, bet kelią pastojo užtvaras, nepraleidęs į plačiuosius vandenis. Kad užtvarą įveiktum, reikia turėti ne tik jachtos, bet ir asmens dokumentus, o kadangi R. Slušnys nei vienų, nei kitų neturėjo, tą 15 metrų ilgio greitaeigę jachtą jam teko apgręžti ir parplukdyti atgal į Šv. Katerinos doką. Supratęs, kad jachtos pavogti nepavyks, lietuvis nutarė nors trumpai pasimėgauti milijonieriaus gyvenimo privalumais – atsikimšęs laive rastą butelį vyno, išsitiesė ant denio. Praalkęs nušlepsėjo į jachtoje įrengtą virtuvę, iš spintelės išsitraukė pakelį dribsnių ir pasiruošė vakarienę. Nežinia, kiek dar laiko bedarbis emigrantas būtų vaidinęs turtuolį, jeigu prieplaukos darbuotojai nebūtų pranešę jachtos savininkui Vilijamui Karteriui, kad jo prabangiame laive įsikūrė įtartinas tipas. Vos prieš tris mėnesius jachtą įsigijęs anglas apie įsibrovėlį pranešė policijai. Atvykę pareigūnai sulaikė jachtoje tarsi namie šeimininkaujantį R. Slušnį.
„Šiuo atveju galimi du scenarijai – arba šis žmogus yra piratas iš Lietuvos ir jo tikslas buvo pasisavinti brangų laivą, o prieš tai galbūt tiesiog pasitreniruoti, norint įsitikinti, ar sugebės tai padaryti. Arba šis žmogus tėra benamis (beje, mokantis puikiai valdyti ir naviguoti jachtą), nusprendęs prasiskaidrinti dieną“, – teisme svarstė prokuroras Pirsas Vočopas.
R. Slušnio gebėjimu viena ranka puikiai valdyti jachtą, „priparkuoti“ ją siaurame prieplaukos ruoželyje, tarp kitų laivų, nepadarant nė menkiausio įbrežimo, stebėjosi ir jachtos savininkas V. Karteris. „Šią jachtą valdyti iš tiesų sudėtinga. Kad nepadaryčiau avarijos, turėjau keletą mėnesių lankyti specialius navigavimo kursus“, – „benamio pirato“ sugebėjimais stebėjosi anglas.
Pavogė nagus
Dar 5 bedarbiai iš Lietuvos prieš dvi savaites buvo nuteisti už vagystę iš gyvenamojo namo Nortumberlande. Jie tiesiog apsigyveno viename name, kurio šeimininkai jau kurį laiką buvo išvykę. Išdaužtą laukujų durų stiklą pastebėjęs kaimynas nutarė iškviesti policiją. Atvykus policininkams, lietuviai bandė sprukti, bet buvo sučiupti. Jų kišenėse surastas iš namo pavogtas DVD grotuvas, skaitmeninis televizijos priedėlis ir... dėžutė dirbtinių priklijuojamų nagų. Beje, name kurį laiką šeimininkavę emigrantai ant vieno iš kambarių sienų dažais užrašė: „Anglai pyderai“.
Angliškai nešnekantys Lietuvos piliečiai aiškino britų teisėsaugininkams į Angliją atvykę ieškoti darbo. Kadangi darbo surasti taip ir nepavyko, visi nutarė keliauti į Škotiją – ir traukiniu, ir pėsčiomis. Bekeliaujant baigėsi pinigai, todėl vyrai nutarė prisiglausti netoli geležinkelio stoties esančiame tuščiame name. „Norėjome tik pailsėti ir pamiegoti“, – teigė sulaikyti Lietuvos piliečiai.
Vytautas Ignotavičius (37 m.) bei Maksas Poškinas (22 m.) pripažinti kaltais dėl įsilaužimo ir vagystės, o Mantas Stupelis (20 m.), už melavimą teisėsaugai 5 kartus teistas ir 2 mėnesius praleidęs Škotijos kalėjime, 6 kartus teistas Evaldas Medelis (20 m.) ir Vaidas Charčenka (19 m.), už vagystę jau nuteistas pusei metų lygtinai, savo kaltę buvo pripažinę ankstesniame teismo posėdyje. Penketui teismas skyrė laisvės atėmimo bausmes nuo 10 iki 12 mėnesių. Teisėjas pasidomėjo, ar būtų galima visus nusikaltėlius deportuoti į Lietuvą, kur jie atliktų skirtas bausmes. Jam atsakyta, jog visi šie nuteisti lietuviai turi teisę legaliai gyventi Didžiojoje Britanijoje, mat yra Europos Sąjungos piliečiai.
Labdaros vagys
Jau kuris laikas britai suka galvas, kaip apsisaugoti nuo labdarai skirtų drabužių vagysčių, kurias dažniausiai daro emigrantai iš Lietuvos. Labdaros vagys iš Lietuvos Jungtinėje Karalystėje nuteisiami kone kas mėnesį.
Vasario pabaigoje nuosprendžius dėl 25 maišų dėvėtų drabužių vagystės išgirs Tomas Kochanskis (25 m.) ir Tomas Markevičius (21 m.). Abu Lietuvos piliečiai prisipažino šių metų sausio mėnesį surengę naktinį reidą iki labdaros konteinerio, nulaužę jo spyną ir į savo automobilį susikrovę dėvėtų drabužių maišus. Beje, abu vaikinai kurį laiką buvo dirbę bendrovėje, kuri buvo atsakinga už tokių labdaros konteinerių tikrinimą ir ištuštinimą. „Jie gerai žinojo, kaip atsidaro konteineriai, ką juose galima rasti, todėl sugalvojo būdą papildomai užsidirbti“, – pirmajame teismo posėdyje sakė advokatas Polas Ralfas. Tą naktį pastebėję du jaunuolius, nešančius labdaros maišus, anglai paskambino policijai, o atvykę policininkai lietuvaičius sučiupo su visais įkalčiais.
Tuo tarpu Marius Narmontas (25 m.) nuosprendį dėl labdarai skirtų drabužių vagystės jau išgirdo – prieš mėnesį Bromlio miesto teismo buvo nuteistas 22 savaitėms laisvės atėmimo. Savo kaltės jis nepripažino, o sulaikytas su vogtais drabužiais policininkus bandė įtikinti dirbantis labdaros surinkimo kompanijoje.
Paguoda – vogtas vynas
Emigrantė Edita Laurinaitienė (41 m.) nei jachtas vogė, nei įsilaužinėjo į namus – ji tiesiog širgėlą dėl sugriuvusių santykių malšino vogtu vynu.
Viešbučio kambarine 12 metų Iplepene dirbanti E. Laurinaitienė miestelio, kuriame gyveno, parduotuvę lankydavo nuolat ir per tris dienas išnešė 7 butelius vyno. Niekada su teisėsauga reikalų neturėjusi moteris, pamačiusi, jog pavogti iš parduotuvės vyną visai nesudėtinga, nutarė iš kito prekybos centro nukniaukti maisto prekių, mėsos.
Sustabdę apsivogusią lietuvę, apsaugos darbuotojai jai parodė, kad jos darbeliai buvo užfiksuoti vaizdo kamerų. Savo ruožtu E. Laurinaitienė tikino, jog nufilmuota moteris – ne ji.
Teisme E. Laurinaitienę gynęs advokatas sakė, jog nusikalsti ją pastūmėjusi depresija dėl nutrūkusių ilgalaikių santykių. „Ji jautėsi niekam nereikalinga ir pamiršta – tai buvo laikotarpis, kai E. Laurinaitienė gyvenimą matė tik juodą. Ji daug gėrė, nes buvo nelaiminga ir depresyvi. Dėl savo elgesio E. Laurinaitienė labai gailisi“, – teisme kalbėjo advokatas Rupertas Teiloras.
Kadangi dviejų vaikų motina galiausiai pripažino įvykdžiusi 4 vagystes, teisėjas nurodė jai atlyginti apvogtoms parduotuvėms 250 svarų sterlingų nuostolių ir 65 svarus kompensacijos. Teisėjas pabrėžė, jog jeigu E. Laurinaitienė vėl susigundys vogti, atsidurs jos tėvynainių jau pripildytame kalėjime.
Giedrė POTELIŪNAITĖ