Artėjant šventėms pats darbymetis ne tik prekybininkams, bet ir šiuo laikotarpio itin paklausiu Kalėdų senelių „verslu“ užsiimančioms įmonėms bei pavieniams asmenims. Nors internete gausu skelbimų apie siūlomas Kalėdų senelių paslaugas, neretai potencialiam klientui tenka išgirsti, kad susivėlino, nes Kalėdų senelio vizitų grafikas jau perpildytas.
Vaikai prašo vitaminų ir sugrąžinti emigravusius tėvus
Į klausimą, ar daug skambučių sulaukia, renginius Šiauliuose organizuojančios įmonės vadovas Robertas sakė: „Šiuo metu jau beveik nebeturime kalendoriuje laisvų vietų. Mūsų trys Kalėdų seneliai dirba didžiuosiuose prekybos centruose. Dažniausiai klientai pageidauja, kad Kalėdų senelis išdalintų dovanėles, kurias, žinoma, parūpina patys užsakovai.“
Pašnekovas užsiminė ir apie liūdnokas šventines tendencijas: „Kalėdų seneliai, kurie dirba prekybos centruose, turi ir savo paštą, į kurį vaikai gali atnešti laiškus su pageidavimais. Tai, kad iš Lietuvos daug žmonių emigruoja, atsispindi ir vaikų noruose: dažnai vietoje dovanų kalno prašoma, kad sugrįžtų namo mama ar tėtis. Pasitaiko atvejų, kai prašo, kad Kalėdų senelis nupirktų vitaminų ir tuomet pasitaisytų sveikata“.
Įmonės vadovo teigimu, tokie vaikų prašymai paskatino sudaryti sutartį su vienu iš prekybos centrų ir bent kelių vaikų norus išpildyti: „Bus atrinkti penki laiškai ir išpildyti vaikų norai, žinoma, tokie, kuriuos esame pajėgūs išpildyti. Supraskite, jei į trečią klasę einantis vaikas Kalėdų senelio prašo vitaminų, jam tikrai reikia padėti“, – kalbėjo pašnekovas.
Pašnekovo teigimu, vos vienas iš šiemet skambinusiųjų dėl Kalėdų senelio paslaugų bandė derėtis dėl kainos: „Tikrai negalime skųsti, kad klientai primygtinai derasi ir nenori mokėti pinigų, be to, tokių paslaugų pasiūla nėra didelė, tad ir deryboms laiko nėra.“ Roberto teigimu, jo įmonėje dirbantys Kalėdų seneliai turi jau daugiau nei dvidešimties metų tokio darbo patirtį.
Apie tai, kokių išskirtinių pramogų klientams gali pasiūlyti, pašnekovas sakė: „Dažniausiai klientai į mus kreipiasi jau žinodami, ko nori, tuomet suteikiame pageidaujamą paslaugą. Klientai paprastai turi kokią nors idėją, kurią siekia įgyvendinti, tad ir mums paprasčiau taip dirbti, nes, organizuojant viską nuo nulio, vėliau galima sulaukti ir nusivylimo ar nepasitenkinimo reakcijų“.
Paklaustas, kiek kainuoja valanda Kalėdų senelio dėmesio, vyriškis sakė: „Jei keliaujame į namus, paprastai valandos netrunkame – apie pusvalandį. Tokio apsilankymo kaina – 80 litų. Atsisakome kvietimų į darželius ir mokyklas, nes tokie užsakovai pageidauja, kad būtų ir meninė programa, o ir kaina iš karto šokteli. Nesinori dirbti nekokybiškai, dažniau vaikus lankome namuose.“
Klientai atkakliai derasi
Kalėdų seneliu švenčių laikotarpiu dirbantis Vladas Struckienis, kalbėdamas apie užsakymus, sakė: „Daugiausiai sulaukiame kvietimų iš vaikų darželių, domėjosi verslo įmonė. Dažniausiai užsakymų sulaukiame iš pažįstamų darželių ir kitų įstaigų. Klientai pastaruoju metu tapo itin reiklūs ir nori ne tik pamatyti Kalėdų senelį, bet ir pramogų, paruoštos programos. Klientai derasi, kad į užsakymo kainą būtų įskaičiuotos ir dovanėlės.“
Pašnekovo teigimu, pasitaiko atvejų, kai klientai itin aršiai derasi dėl kainos net ir tuomet kai kalbama apie nedidelę sumą, o būna ir tokių, kurie moka už paslaugą nurodytą kainą nedvejodami. „Vaikų darželiai ir mokyklos Kalėdų senelius „rezervavo“ jau spalio-lapkričio mėnesiais. Mažiausia suma, už kurią galima pasikviesti Kalėdų senelį, yra 40 litų, didžiausia – 150 litų, tiek kainuoja vakaronė įmonei.
„Nelegalius“ Kalėdų senelius reiktų gaudyti
Pašnekovo teigimu, dažnai mokyklos ir darželiai bando verstis kuo taupiau ir Kalėdų senelio pareigos patikimos ūkvedžiui ar auklėtojai. „Pernai jautėsi ekonominis sunkmetis, tad žmonės pirko tik dovanas, o šiemet jau pagalvojama apie šventes. Nors už Kalėdų senelio pasirodymą per mokykloje ar darželį vykstantį renginį tėvams reikia mokėti vidutiniškai 2-3 litus, vis pasigirsta nuomonių, kad tai brangu.“
Pasak pašnekovo, net ir už minimalias sumas organizuojamos šventės turi būti linksmos ir išradingos: „Žaidimai ir dainelės vaikams pabodo, tad reikia vis ką nors naujo sugalvoti, nustebinti, pavyzdžiui, Kalėdų senelis į salę galėtų įšliuožti slidėmis“, – svarstė V. Struckienis.
Kalbėdamas apie finansinę atskaitomybę, pašnekovas patikino, kad Kalėdų senelio paslaugų teikimui turi verslo liudijimą, tiesa, jame įrašyta, kad jis diskotekos vedėjas: „Kalėdų senelio veikla yra giminingiausia būtent diskotekos vedėjo. Metinis verslo liudijimas šiai veiklai kainuoja 1400, tad dienai tenka apie 400 litų. Kiek teko domėtis, Valstybinė mokesčių inspekcija net žadėjo baudas nuo 500 iki 1000 litų už nelegalią Kalėdų senelių veiklą. Tokius „nelegalus“ reiktų gaudyti.“
Dirba ir be atlygio
Kalėdų senelių paslaugas teikiančios įmonės vadovė Rima Čepurienė, kalbėdama apie užsakymų skaičių, sakė: „Užsakymų turime tiek pat, kaip ir kasmet, patiems ieškotis neteko, klientai mus susirado. Kasmet darželiai, mokyklos ar įmonių kolektyvai keičia Kalėdų senelius, tad nuolatinių klientų nėra. Dažniausiai pageidaujama, kad į šventę atvyktų Kalėdų senelis, bet labai džiaugiamasi, kai jis atvyksta ne vienas ir kartu būna keletas kitų personažų. Turime ir senelę Kalėdienę.“
Moteris neslėpė, kad dažnai klientai ne tik atkakliai derasi, bet skepetiškai domisi, ką už sumokėtus pinigus galės pamatyti. „Valanda Kalėdų senelio dėmesio kainuoja nuo 100–150 litų, priklausomai nuo to, kiek šventėje dalyvauja vaikų, ar yra kartu ir suaugusiųjų. Jei šventėje dalyvauja ne tik Kalėdų senelis, bet ir kiti personažai, už pilną vakaro programą reiktų mokėti nuo 500 iki 750 litų“, – sakė ir R. Čepurienė.
Pašnekovės teigimu, į klientų pageidavimus reaguojama labai lanksčiai ir kartais dėl mažesnės kainos sumažėja programos apimtis, bet užsakovas lieka patenkintas. „Būna atvejų, kai už savo darbą pinigų neimame, ypač kai prašo pradžiuginti vaikus dienos centruose ar kitose panašaus pobūdžio įstaigose“, – kalbėjo moteris.