• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kadenciją baigiantis kultūros ministras Simonas Kairys jo postą perimsiančio Šarūno Biručio pareiškimus, esą derėtų „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos tautai, vadina žaidimu su ugnimi. Pareigas Vyriausybėje laikinai einantis politikas viliasi, kad vadinamosios rusiškos kultūros klausimas netaps signalu apie pasikeitusią Lietuvos poziciją.

Kadenciją baigiantis kultūros ministras Simonas Kairys jo postą perimsiančio Šarūno Biručio pareiškimus, esą derėtų „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios Rusijos tautai, vadina žaidimu su ugnimi. Pareigas Vyriausybėje laikinai einantis politikas viliasi, kad vadinamosios rusiškos kultūros klausimas netaps signalu apie pasikeitusią Lietuvos poziciją.

REKLAMA

„Tai nėra kompetencijų klausimas. Tai pasaulėžiūros klausimas. Pasaulis pasikeitė, o ponas Birutis nuo tada, kai buvo ministru pirmą kartą, su laiku nesuspėjo. Matyt, yra nesektas visas šios kadencijos periodas, kiek daug buvo diskusijų, kiek daug pasirinkimų. Mano galva, tokie pasakymai yra žaidimas su ugnimi“, – Eltai penktadienį teigė S. Kairys.

„Labai tikiuosi, kad tai nebus signalas, kad keičiasi Lietuvos pozicija. Nekalbu net apie vadinamos rusiškos kultūros klausimą, o apie signalą, kad kažkas Lietuvoje keičiasi iš principo“, – pabrėžė darbą baigiantis ministras.

REKLAMA
REKLAMA

Kaip ketvirtadienį Eltai teigė Kultūros ministerijai vadovausiantis Š. Birutis, Lietuvos valdininkams derėtų atskirti kultūrą nuo politikos ir „nedėti štampo“ karą Ukrainoje pradėjusios šalies tautai. Anot jo, pagrindo griežtai atsiriboti nuo rusiškos kultūros nėra.

REKLAMA

„Lazda turi du galus. Puikiai suprantame, kad rusų tauta nėra Kremlius. Vienaip ar kitaip tūkstantmečius jie yra mūsų kaimynai ir ateityje, matyt, bus mūsų kaimynai. (...) Todėl iš karto uždėti neigiamą štampą tautybei ir jų kultūrai, manau, kad yra visiškai neteisinga, neadekvatu ir politikai taip elgtis neturėtų“, – sakė Š. Birutis.

Praėjusių metų pradžioje S. Kairys tvirtino, kad Lietuvos kultūros sferoje būtų naudingas „mentalinis karantinas“ ir atsiribojimas nuo rusiško meno. Tokį atsiskyrimą jis vadino puikiu būdu parodyti solidarumą su Ukraina.

pasigailėtini gyviai
pasigailėtini gyviai

prisiminimai
2024-12-06 07:58:43
„Independence“. Nepatogius klausimus braukia karas

2022 balandžio 18 12:49:42
Artūras SKARDŽIUS, Seimo narys
Lietuva pirmoji Europos Sąjungoje atsisakė rusiškų dujų ir jomis apsirūpina per suskystintųjų gamtinių dujų terminalą (SGD). Pripažindamas, kad šalies energetinė nepriklausomybė jį džiugina, parlamentaras Artūras Skardžius, vadovavęs konservatorių Vyriausybės veiklą energetikoje tyrusiai Seimo laikinajai komisijai, klausia, kodėl mums „Independence" laivas kainavo tiek, kad galėjome įsigyti ne tik jį, bet ir dar du „Mistral" tipo prancūziškus karo laivus.
Galima pasidžiaugti, jog pagaliau užsukome „Ivano dujų vamzdį". Dabar dujas perkame iš draugiškų JAV ir Norvegijos, importuodami jas per SGD terminalą. Deja, dujų kainos auga kaip ant mielių.
Finansų ministerija 2022 m. antrą pusmetį prognozuoja dujų kainų augimą tris kartus - iki 1,59 euro už kubinį metrą.
Įsigyjamų dujų kainą Vyriausybė laiko griežčiausioje paslaptyje. Kas ją verčia taip elgtis, slėpti dujų kainodarą nuo savo piliečių, kurie kasmet susimoka dešimtis milijonų eurų skirtumą tarp gamtinių dujų rinkos kainos ir SGD įsigijimo kainos iš paskirtojo tiekėjo, Norvegijos kompanijos „Equinor ASA" už „būtinąjį kiekį" SGD terminalui?
Kodėl „Independence" neatpigina dujų? Dujų verslo „propagandistai" tyli. Tyli todėl, kad puikiai suvokia, jog joks įrenginys ir jokie „draugai" negali paveikti rinkos kainų, dujų taip pat. Tačiau jei dujų tiekimo infrastruktūriniai įrenginiai, tokie kaip SGD terminalai, laivai įsigyjami skaidriai ir teisėtai, gali gerokai palengvinti naštą vartotojams, priešingu atveju - ilgam tampa tik akmeniu po kaklu.
Prieš savaitę Estija ir Suomija viešai paskelbė, jog bendrai nuomosis plaukiojantį suskystintųjų gamtinių dujų terminalą, skirtą dujų tiekimo saugumui užtikrinti. Planuojama, kad Estija ir Suomija iki šių metų rudens pasistatys būtinas SGD laivui švartavimosi prieplaukas. Terminalo nuoma jiems bendrai kainuos 10 mln. eurų per metus. Tokios kainos turėtų pavydėti visi Lietuvos vartotojai.
Palyginkime: nuo 2015-ųjų už „Independence" Lietuvos vartotojai moka 67 mln. eurų per metus. Vadinasi, „Nepriklausomybės" viena diena mums kainuoja 185 tūkstančius eurų. Nuomos kainos skirtumas akivaizdus - daugiau nei 6 kartai.

Kodėl „Independence" nuoma yra tokia brangi? Apie tai jau aštuonerius metus diskutuoja ir politikai, ir ekonomistai, tyli tik teisėsauga. Kodėl, pasibaigus privalomajam 10 metų nuomos laikotarpiui ir sumokėjus nuomos 675 mln. eurų, 2024 metais laivo šeimininkams turėsime pakloti dar 160 mln. eurų? Ir čia dar ne viskas: iki 2045 m. turėsime grąžinti su palūkanomis AB „Klaipėdos nafta" pasiskolintus 300 mln. eurų SGD laivui išpirkti ir daliniam nuomos dengimui.
-Taigi, iki 2045 m. „Independence" projektas energijos vartotojams atsieis 1 mlrd. 300 mln. eurų. Už šią sumą galėtume įsigyti SGD laivą ir dar du karo laivus, tokius kaip prancūziški „Mistral".
Dabar niekam ne paslaptis, jog 2011 m. bendrovė „Hoegh LNG Ltd" SGD laivą „Independence" iš Korėjos laivų statyklos „Hyundai Heavy Industries" įsigijo už 250 mln. JAV dolerių (225 mln. eurų). Paprastai „velnias" slypi detalėse - mūsų „Nepriklausomybė" išnuomota per dvi lengvatinio apmokestinimo kompanijas, įsikūrusias Bermuduose ir Kipre. Nenustebčiau, kad laikui bėgant šiose kompanijose išplauks ir lietuviškos pavardės.
A.Kubiliaus Vyriausybė 2012 m., įgyvendindama suskystintųjų gamtinių dujų terminalo projektą, tikėtina, sąmoningai vengė pasinaudoti ES finansine parama. Taip elgtasi galimai dėl griežtos Europos Komisijos kontrolės. Nesiekė SGD laivą įsigyti, ar nuomotis kartu su kaimynėmis. Jau vėlesnių vyriausybių Latvija ir Estija ne kartą buvo įkalbinėjamos tapti SGD terminalo dalininkėmis, tačiau nesutiko, tikėtina, dėl labai išpūstų jo kaštų.
Besibaigiant kadencijai, skubėjo ne tik AB „Klaipėdos nafta" vadovas Rokas Masiulis, 2012 m. kovo mėn. pasirašęs 10 metų neatšaukiamą „Independence" nuomos sutartį su Bermuduose registruota bendrove „Hoegh LNG Ltd", bet ir A.Kubilius, po Seimo rinkimų 2012 m. spalio 16 d. sugebėjęs prastumti Vyriausybės nutarimą, reglamentuojantį į SGD terminalą atgabenamų dujų pirkimo tvarkas.
SGD terminalo projektas, kuris AB „Klaipėdos nafta" buvo pradėtas įgyvendinti kaip komercinis projektas 2012 m. birželio 12 d., Seimui priėmus A.Kubiliaus Vyriausybės pateiktą „Suskystintų gamtinių dujų terminalo įstatymą", tapo ilgalaike našta visiems energijos vartotojams, nes jo išlaikymo kaštai buvo „socializuoti" - perkelti vartotojams.
Pravartu prisiminti ir tai, kaip „Independence" projektas valėsi sau kelią. Konservatoriams laimėjus 2008 metų Seimo rinkimus, buvo sužlugdytas valstybės ir didžiausio dujų vartotojo AB „Achema" pradėtas įgyvendinti „Gamtinių dujų terminalo" projektas. Lapkričio 17 dieną prisiekus naujajam Seimui, jau kitą dieną Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai atliko dokumentų poėmius Ūkio ministerijoje, krėtė „Achemą" bei naujai įsteigtą „Gamtinių dujų terminalą".
2009 m. rudenį šio terminalo veikla buvo nutraukta. Ūkio ministerijos pareigūnai tuomet kalbėjo, jog „Gamtinių dujų terminalo" statybą per savo statytinius Lietuvoje galėjo sužlugdyti Rusijos „Gazprom". Kad Kremlius Lietuvos energetikoje turėjo interesų, liudija ir faktas, jog, besibaigiant Kubiliaus Vyriausybės kadencijai, AB „Klaipėdos nafta" vadovas R.Masiulis 2012 08 29 sudarė sutartį su Rusijos naftos koncerno „Lukoil" įmone „LITASCO S.A.", kuriai perleido valdyti strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčią įmonę trejiems metams.
Nuostabą keliantis dalykas šioje istorijoje yra tai, jog „LITASCO S.A." veiklos „Klaipėdos naftoje" nevykdė, tačiau pinigus mokėjo. R.Masiulis, pateisindamas tokius rusų kompanijos geopolitinius žaidimus, ne kartą viešai teigė, jog dovanai gaunami pinigai labai reikalingi „Independence" infrastruktūrai įrengti. Tačiau pravartu prisiminti liaudies išmintį, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose.
2014 metų gegužės 27 dieną Lietuvos Aukščiausiasis Teismas pagaliau apgynė ne tik apjuodintą nacionalinį verslą bei buvusius Ūkio ministerijos pareigūnus, tačiau ir konstatavo: „Žala valstybei buvo padaryta ne teisiamųjų veiksmais, o tuo, kad šis projektas nebuvo įgyvendintas, o Lietuva iki šiol neturi suskystintų gamtinių dujų terminalo." Tačiau jau „šaukštai po pietų". Valstybės ir didžiausio dujų vartotojo AB „Achema" pradėtas įgyvendinti „Gamtinių dujų terminalo" projektas jau buvo sužlugdytas. Lietuvos vartotojai neteko galimybės mažiausiomis sąnaudomis užtikrinti dujų tiekimo saugumą.
Todėl dabar Lietuvai išgyvenant ne lengviausią laikotarpį, tie, kurie konstravo „Independence" projektą, turėtų paklausti savęs: ar viską padarė, jog šis projektas netaptų ilgalaike našta piliečiams? Gerbiami ponai, ar susimąstėte, jog taip elgiantis mūsų šalis niekada netaps „Gerovės valstybe"?'''
Priminimas teisėsaugai, kad pilietis Kairys galimai buvo pasisavinęs didelę sumą Kauno savivaldybės lėšų ir kaip rašė žiniasklaida ,,savanoriškai,, gražino. Deja LR BK nenumato , kad padarius galimą vagystę stambiu mastu, būtų automatiškai atleidžiamas nuo bausmės. Vadinamame čekiukų skandale dar figūravo ir kita buvusi ministrė. Kada teisėsauga pradės oficialius tyrimus minėtų asmenų atžvilgiu ?
kas yra laivo akcininkai, turbūt žino tik vienas Rokas iš Opus Dei? Gal sužinosime ir mes?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų