• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Medicinos ekspertai jau seniai žino ir savo praktikoje naudoja placebo efektą, dėl kurio metodai ar procedūros neturintys jokios gydomosios galios kartais pasirodo veiksmingi gydant įvairius negalavimus. Vienas iš daugelio placebo apibrėžimų – apgaulė, tariamas vaistas.

REKLAMA
REKLAMA

Nors placebas medicinoje naudojamas jau pakankamai senai, šio veiksnio pritaikymas ir poveikis kitoms žmogaus gyvenimo sritims yra beveik netyrinėtas. Manoma, jog placebo panaudojimas ateityje gali turėti reikšmingos įtakos rinkodarai ir prekinių ženklų valdymui.

REKLAMA

Vartotojai kasdien susiduria su įsitikinimais ir lūkesčiais, kurie susiformuoja vertinant produktus ir paslaugas. Pigesnius produktus žmonės yra linkę laikyti mažiau kokybiškais. Gėrimas gali atrodyti skanesnis, jei ant jo užklijuota mėgstamo prekinio ženklo etiketė.

Tokiu pat principu buvo nustatyta, kad netgi mėsa, kuri buvo pažymėta 75 proc. be riebalų buvo įvertinta kaip skanesnė nei identiška mėsa, kuri buvo pažymėta savo sudėtyje turinti 25 proc. riebalų. Ką tai rodo? Kad placebo efektas veikia ir jį būtina taikyti!

REKLAMA
REKLAMA

Kaip veikia placebas?

Nepakanka gaminti vien puikų produktą, neretai svarbūs yra ir žmonių lūkesčiai. „Bayer“ aspirinas yra brangesnis už generinius pakaitalus, nors abiejų sudedamosios dalys yra identiškos. Pirkėjai moka brangiau, nes „Bayer“ aspiriną laiko geresniu vaistu nuo skausmo ir tiki, kad jis veikia geriau nei konkurentų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbu tai, kad tyrimai, kurių metu pacientams buvo duodamas „Bayer“ aspirinas ir identiškos sudėties kitas vaistas, tiems patiems simptomams gydyti, parodė, jog „Bayer“ aspirinas veikė žymiai geriau, nors medicininio pagrindo šiam skirtumui nebuvo.

REKLAMA

Placebo efekto poveikiui labai svarbus yra pardavėjų, paslaugos tiekėjų darbas. Medicinos praktikoje pastebėta, kad gydytojui sukūrus pozityvią nuomonę apie gijimo procesą, ją perima pacientas ir placebo efektas sustiprėja.

Tuo tarpu netikinčio vaistais mediko perteikiama nuotaika gali sumažinti arba visiškai panaikinti teigiamą placebo poveikį. Taip pat ir pardavimuose: mažiau produktu tikintis pardavėjas sukelia daugiau dvejonių pirkėjui ir sumažina jo lūkesčius bei pasiryžimą mokėti didesnę kainą.

REKLAMA

Pigesnius produktus žmonės yra linkę laikyti mažiau kokybiškais. Gėrimas gali atrodyti skanesnis, jei ant jo užklijuota mėgstamo prekinio ženklo etiketė. Tokiu pat principu buvo nustatyta, kad netgi mėsa, kuri buvo pažymėta 75 proc. be riebalų buvo įvertinta kaip skanesnė nei identiška mėsa, kuri buvo pažymėta savo sudėtyje turinti 25 proc. riebalų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Energetinio gėrimo eksperimento eiga

Eksperimento metu buvo analizuojamas studentų gebėjimas spręsti testus išgėrus energetinį gėrimą (žr. iliustraciją žemiau). Pastebėta, kad tų studentų, kurie turėjo didelį norą atsigerti gėrimo ir tikėjo jo poveikiu, atsigėrus šio gėrimo, rezultatai išties buvo geresni nei kontrolinės grupės studentų, kurie gėrė vandenį.

REKLAMA

Keista tik tai, kad daliai studentų, pasakius jog jie geria energetinį gėrimą buvo duotas panašaus skonio vanduo, atsigėrę šio vandens energetinio vandens poveikiu tikėję studentai sprendė uždavinius beveik identiškai gerai, it būtų atsigėrę eneregetinio gėrimo.

REKLAMA

Tuo tarpu, tų studentų, kuriems energetinis gėrimas neatrodė reikalingas, jo vartojimas buvo beveik identiškas vandens vartojimui. Atlikti tyrimai įrodo, jog kartais netgi nereikia, kad produktas būtų veiksmingas, užtenka, kad vartotojas norėtų, kad jis veiktų.

Kito tyrimo metu su raminančiaisiais vaistais buvo pasireiškęs ir atvirkštinis placebo efektas. Tiriamiems žmonėms buvo duoti nauji raminantys vaistai, kurie buvo pristatyti, kaip puikiai veikiantys, tačiau iš tikrųjų tyrėjai pateikė vandeniui prilyginto poveikio tabletę. Išgėrusių šį “vaistą" miegas buvo blogesnis nei paprastą vandenį gėrusių pacientų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toks skirtumas aiškinamas tuo, kad didelius lūkesčius produktui teikiantys žmonės ir negavę greito efekto pasimeta, galvoja, kad kažkas su jais blogai, kad jie negauna teigiamo produkto ar paslaugos poveikio, todėl jaučiasi dar blogiau nei būtų išvis nevartoję produkto.

Energetinio gėrimo eksperimento rezultatai

a) Geriamas paprastas vanduo, žmogui žinant, jog tai vanduo;

b) Geriamas energetinis gėrimas, žmogui žinant, jog tai paprastas energetinis gėrimas;

c) Geriamas energetinis gėrimas, kurio poveikiu žmonės neginčijamai tiki – teigiamas placebo efektas;

REKLAMA

d) Geriamas energetinis gėrimas, kurio poveikiu žmonės tiki, tačiau nesulaukę juntamų rezultatų, galvoja, jog su jais pačiais kažkas blogai – neigiamas placebo efektas;

e) Geriamas energetinis gėrimas, kuriuo žmonės netiki – neigiamas placebo efektas;

f) Geriamas paprastas vanduo, kurio skonis kaip energetinio gėrimo, ir žmonės tiki, kad tai energetinis gėrimas – teigiamas placebo efektas.

Parengė: Vytautas Jurkšaitis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų