Ne visiems politikams jaunystėje buvo lemta valdyti savo šalį. Kai kurie dabartiniai Europos valstybių vadovai turėjo tokių ambicijų ir pasinaudojo savo pirmaisiais darbais kaip tramplinu siekti politinės karjeros, rašo „Business Insider“.
Portalas apžvelgė šiandieninių Europos valstybių lyderių kelią į politinę viršūnę. Sąraše nerasite politikų, kurie ėjo tradiciniu („nuobodžiuoju“) keliu. Jei čia neradote savo mėgstamo politiko, tuomet jis greičiausiai yra kvalifikuoti teisininkai, dirbo akademinėje srityje ar tiesiog gimė būti politikais.
Taigi pažvelkime, kurio iš didžiųjų Europos politikų karjera buvo labiausiai nutolusi nuo politikos?
Davidas Cameronas, Jungtinė Karalystė
Baigęs Oksfordo universitetą D. Cameronas pradėjo dirbti Britanijos Konservatorių partijos tyrimų departamente. Vis dėlto, dar prieš įstodamas į universitetą D. Cameronas tris mėnesius išdirbo vienoje Honkongo laivybos kompanijoje.
D. Cameronas (nuotr. SCANPIX)
Nicolas Sarkozy, Prancūzija
Būdamas paauglys dabartinis Prancūzijos prezidentas N. Sarkozy turėjo atlikti karinę tarnybą, kurią atliko 1978 metais. N. Sarkozy dirbo valytoju Prancūzijos karinėse oro pajėgose Paryžiuje. Vėliau, sulaukęs 26-erių, jis du dešimtmečius išdirbo teisininku, taip vis labiau priartėdamas prie politikos.
Nicolas Sarkozy (Scanpix nuotr.)
Traianas Basescu, Rumunija
T. Basescu savo jaunystę praleido jūroje. Rumunijos vadovas baigė karinio jūrų laivyno akademiją ir 1976 metais tapo jūrų karininku bei dirbo naftos tanklaivyje. Prieš pereidamas į politiką jis dar spėjo tapti šio laivo kapitonu.
Traianas Basescu (Reuters)
Toomas Hendrikas Ilvesas, Estija
T. Ilvesas vienu metu buvo Estijos ambasadoriumi Jungtinėse Valstijose. Užimti šias pareigas jis buvo tinkamas kandidatas, kadangi buvo JAV buvo pabaigęs universitetą. Pirmą kartą dirbti H. Ilvesas pradėjo dar studijų laikais, kai tapo Kolumbijos universiteto psichologijos departamento tyrimų asistentu.
Toomas Hendrikas Ilvesas (AFP/Scanpix nuotr.)
Boiko Borisovas, Bulgarija
Bulgarijos ministras pirmininkas Boiko Borisovas pradėjo savo kelionę į politiką nuo darbo gaisrinėje. Vėliau jis yra dirbęs asmens sargybiniu ir įkūrė savo nuosavą apsaugos kompaniją. Žlugus Sovietų Sąjungai jis pasinėrę į politiką.
Boiko Borisovas („Scanpix“ nuotr.)
Recepas Erdoganas, Turkija
R. Erdoganas augo skurdžiame miestelyje ir būdamas paauglys kartu su savo šeima persikėlė į Stambulą ieškoti geresnio gyvenimo. Pranešama, kad norėdamas uždirbti pinigų savo šeimai, dar būdamas mokinys R. Erdoganas gatvėse pardavinėjo limonadą ir bandeles su sezamu.
Recepas Erdoganas (Reuters)
Jensas Stoltenbergas, Norvegija
J. Stoltenbergas pradėjo savo karjerą leidinyje „Arbeiderbladet“, kur dirbo žurnalistu nepilnu etatu. Dvejus metus jis dirbo šiame laikraštyje ir galiausiai perėjo į politiką ir pakilo iki Norvegijos darbo partijos lyderio posto.
Norvegijos premjeras Jensas Stoltenbergas (Scanpix nuotr.)
Jóhanna Sigurdardottir, Islandija
1960 metais Johanna Sigurdardottir baigė Islandijos prekybos kolegiją ir 1962 metais pradėjo dirbti stiuardese. Devynerius metus ji išdirbo šalies oro linijų bendrovėje „Loftleidir Icelandic Airlines“, kuri vėliau persivadino į „Icelandair“.
Johanna Sigurdardottir (Reuters/Scanpix nuotr.)
Heinzas Fischeris, Austrija
Baigęs universitetą dabartinis Austrijos lyderis nusprendė tapti savanoriu ir dirbo Izraelyje veikiančioje savanoriškoje organizacijoje (kibuce). Ten įgyta patirtis padėjo H. Fischeriui sudaryti draugiškus ryšius Vidurio Rytuose.
Heinzas Fischeris (AFP)
Angela Merkel, Vokietija
Pabaigusi fizikos mokslų studijas Leipcigo universitete, A. Merkel pradėjo dirbti Rytų Berlyno mokslų akademijoje, kurios veikla buvo sustabdyta sugriuvus Berlyno sienai. Panaikinus geležinę uždangą A. Merkel perėjo į politiką ir įstojo į demokratinių partijų koaliciją.
Angela Merkel (Scanpix/Reuters nuotr.)
Donaldas Tuskas, Lenkija
Komunistinėje Lenkijoje D. Tuskas galėjo rinktis darbą keliose privačiose kompanijose, tačiau jis pradėjo dirbti vienoje bendrovėje, kuri paskatino jo tikėjimą laisva rinka. D. Tuskas buvo kaminų dažytojas, tačiau, kaip pats prisipažino, politika domėtis pradėjo dar būdamas 13 metų, kai pamatė, kaip riaušes malšinę policininkai žiauriai susidorojo su streikuojančiais darbininkais.
Donaldas Tuskas (Reporters/Scanpix nuotr.)
Anibalas Cavaco Silva, Portugalija
A. Cavaco Silva nebuvo pats geriausias mokinys ir būdamas 13-os jis buvo išmestas iš mokyklos. Kaip bausmę būsimam šalies prezidentui jo senelis privertė jį dirbti savo fermoje. Tai jam buvo gera pamoka.
Anibalas Cavaco Silva (EFE/Scanpix nuotr.)
Ivo Josipovičius, Kroatija
Prieš tapdamas iškiliu politiku ir teisės ekspertu, I. Josipovičius buvo kompozitorius. Baigęs muzikos mokyklą jis parašė per 45 muzikos kūrinius bei parašė daugiau kaip 85 teisinius straipsnius.
Ivo Josipovičius Ahmičių kaime (AFP/Scanpix nuotr.)
Silvio Berlusconis, Italija
S. Berlusconis nuolat tvirtina, kad pirmasis jo darbas buvo programų vedėjas ir dainų atlikėjas kruiziniame laive. Pasak jo, tai jį išmokė dirbti su minia.
Silvio Berlusconis (Scanpix nuotr.)
Palas Schmittas, Vengrija
P. Schmittas jaunystėje buvo didis atletas ir kaip fechtuotojas pasiekė puikių rezultatų, šioje sporto šakoje atstovavęs savo šalies rinktinę. Jam yra pavykę iškovoti aukso medalius 1968 ir 1972 metų olimpiadose.
Palas Schmittas (AFP)
Klausas Tschutscheris, Lichtenšteinas
K. Tschutscheris yra dar vienas politikas, kuris savo karjerą pradėjo dirbdamas akademiku. Prieš pradėdamas praktiką Lichtenšteino teisingumo teisme jis dirbo tyrimų grupės nariu Sankt Gallen universitete.
Klausas Tschutscheris (Wikipedia)
Andris Berzinis, Latvija
1971 metais A. Berzinis baigė Rygos politechnikumo universitetą ir įgijo radijo inžinieriaus laipsnį. Turint tokią kvalifikaciją greičiausiai nenuostabu, kad jis ir dirbo radijo inžinieriumi, kol neperėjo į ekonomiką ir politiką.
Lietuvoje lankosi naujasis Latvijos Prezidentas (nuotr. Elta)
Dalia Grybauskaitė, Lietuva
Mūsų šalies vadovė yra dar viena Europos lyderė, turinti muzikinį išsilavinimą. Būdama 19-os D. Grybauskaitė pradėjo dirbti valstybinės filharmonijos Kadrų skyriaus inspektore. Po metų pradėjo mokytis Leningrado A. Ždanovo universitete, kur sėmėsi politinės ekonomijos žinių.
Prezidentė Dalia Grybauskaitė (Fotodiena.lt/K. Kavolėlio nuotr.)
Gjorge Ivanovas, Makedonija
Prieš ateidamas į politiką, G. Ivanovas dirbo Makedonijos televizijoje diktoriumi. Kopdamas karjeros laiptais jis galiausiai tapo naujienų skyriaus redaktoriumi.
Gjorge Ivanovas (AFP)
Viktoras Janukovičius, Ukraina
Ankstyvąją V. Janukovičiaus karjerą sužlugdė kalėjime praleistas laikas, į kurį jis buvo patekęs dėl vagystės ir smulkaus kūno sužalojimo. Vis dėlto 1969 metais jis pradėjo dirbti dujininku Jenakijevo metalurgijos gamykloje.
Viktoras Janukovičius (Reuters/Scanpix nuotr.)
Markas Rutte, Nyderlandai
Baigęs kolegiją M. Rutte pradėjo dirbti korporacijoje „Unilever“. Jis buvo atsakingas už personalo paruošimą ir kompanijos viduje įgyvendino keletą reorganizacijų.
Markas Rutte (Reuters)
Borisas Tadičius, Serbija
Būdamas jaunas B. Tadičius žaidė Serbijos vandensvydžio komandoje „VK Partizan“. Deja, tačiau dėl traumos jis turėjo baigti savo sportininko karjerą. Vis dėlto prieš tapdamas politiku jis dar dirbo klinikiniu psichologu.
Borisas Tadičius (Reuters/Scanpix nuotr.)
Vladimiras Putinas, Rusija
Pirmasis V. Putino darbas baigus universitetą visiems yra gerai žinomas. Jis tarnavo KGB ir ilgą laiką iki žlungant Sovietų Sąjungai dirbo agentu Rytų Vokietijoje.
V. Putinas lankėsi jaunimo stovykloje (nuotr. SCANPIX)