• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Natalie Peace yra sėkminga verslininkė, konsultantė ir knygų autorė. „Forbes“ pateikia ištraukų iš jos tinklalapio, kuriame pasakojama apie tinkamą vaikų ugdymą.

REKLAMA
REKLAMA

Dar nesulaukusi 30 metų aš sukūriau, valdžiau ir pardaviau 2 mln. JAV dolerių vertės verslą. Ilgą laiką svarsčiau, kas lėmė šią mano sėkmę. Padariau tam tikras išvadas ir norėčiau jomis pasidalyti su visais, kurie siekia užsitikrinti savo vaikų finansinį stabilumą bei pilnatvę. Manau, pagrindinė sėkmės priežastis neretai glūdi vaikystėje ir tėvų pasirinktame auklėjimo modelyje. Pateikiu penkias taisykles, kuriomis auklėdami vadovavosi mano tėvai.

REKLAMA

1. Skatinkite vaiką mokytis iš pačių geriausiųjų. Tėtis mokėdavo man po 2 JAV dolerius, kad išklausyčiau garso knygos skyrių ir vėliau jį atpasakočiau. Natūralu, kad dėl šios priežasties vaikystėje išklausiau daugybę knygų, žinoma, tėtis išrinkdavo ne bet kokias, dauguma jų buvo apie asmenybės ugdymą, sveiką gyvenimo būdą ir vadybą.

REKLAMA
REKLAMA

Tokią lavinimo praktiką tėtis pradėjo, kai man buvo vos ketveri, tad nenuostabu, kad spėjau susižavėti vadybos klausimais dar iki tol, kol gavau pirmąjį auklės darbą. Visos žinios įsisunkė man į jauną protą, formavo pasąmonę ir pavertė savimi pasitikinčia verslininke. Šiandien žmonės dažnai užsimena, kaip perskaitė vieną ar kitą puikią klasikinę vadybos knygą, tuomet giliai širdyje aš šypsausi ir prisimenu, kaip klausydavausi šių kūrinių garso įrašo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Skatinkite vaikus klausinėti. Tėvai visą gyvenimą stengėsi išklausyti, suprasti ir įvertinti. Jie visuomet smulkiai paaiškindavo, kas mane domindavo. Jiedu mielai atsakydavo į visus mano „kodėl?“, tačiau svarbiausia, kad šie atsakymai nebuvo paviršutiniški. Tėvai niekada nesakydavo, kad vienas ar kitas reiškinys egzistuoja vien todėl, kad jie taip sako. Vaikui būtina pateikti aiškias ir tikras procesų priežastis.

REKLAMA

3. Mylėkite nesąlygiškai. Anot tyrėjo Brene'o Browno, ugdant vaikus daug naudingiau nuolat kartoti, kad juos mylite, o ne girti ir pasakoti, kokie jie tobuli. Skirtumas tarp šių dviejų auklėjimo metodų yra didžiulis ir aš tai patyriau savo kailiu. Gyvenime tikrai bus dienų, kai viskas kris iš rankų, buvę draugai nusigręš, o gal net juoksis iš jūsų. Žinant, kad kada nors išaus tokia baisi diena, nuolatinis vaiko sugebėjimų aukštinimas neišeis jam į naudą.

REKLAMA

Tobulų nėra. Tad neapgaudinėkite vaikų. Daug geriau, jeigu jūsų vaikas žinos, kad nepaisant nieko, jis yra mylimas ir šioje žemėje yra vieta, kurioje galima rasti užuovėją net per baisiausias gyvenimo audras. Žmonės, kurie žino esantys mylimi, daug ramiau išklauso kritiką ir išgyvena įvairias nesėkmes.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

4. Ugdykite meilę darbui. Kai buvau paauglė, tėtis versdavo mane nušienauti didžiulį kiemą aplink namą. Žinoma, tuo metu turėdavau ir įdomesnės veiklos, tad stengdavausi viską atlikti kiek galima greičiau. Vieną dieną, kai baigiau pjauti mūsų kiemo žolę, tėtis priėjo, pagyrė darbą ir pasakė rekomenduosiąs mane kaimynams.

REKLAMA

Atsivėrė galimybė užsidirbti grynųjų, tad klausiausi įdėmiai. Tuomet tėtis tarė: „Pažvelk į mūsų kiemą, ar tave tenkina jo išvaizda.“ Apžvelgusi pievelę aiškiai mačiau daugybę trūkumų, skubėdama nenuoširdžiai vykdžiau savo pareigas. Supratau, kad jeigu kas nors pamatytų darbo rezultatus, mestų iš galvos mintį samdyti mane savo kiemui prižiūrėti. Tėtis galėjo iškoneveikti mane už prastai atliktą užduotį, tačiau jis atskleidė ryšį tarp gerai atlikto darbo ir materialios naudos.

REKLAMA

5. Įdiekite pasitikėjimą savimi. Vaikystėje man neleisdavo panirti į destruktyvius, savivertę mažinančius apmąstymus. Tėvai išmokė vengti negatyvių įsitikinimų, kaip „aš negaliu to padaryti“, ugdė gebėjimą siekti teigiamų minčių ir susitelkti į pozityvias pasekmes. Nuo penkerių metų pradėjau eksperimentuoti ir išsikeldavau įvairius tikslus. Žinoma, jie atitiko mano amžiaus grupę. Tad pirmieji tikslai buvo vaikiški: išmokyti šunį sėdėti arba susitaupyti pinigų dviračiui. Kai pavykdavo įgyvendinti tikslus, jausdavausi pakylėta ir pasitikinti savimi, nebijodavau griebtis rimtesnių užduočių ir tikėjau juos įvykdysianti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tėvai skatino išsikelti tikslus visose gyvenimo srityse. Būdama šešerių norėjau, kad nuo mano dviračio kuo greičiau būtų nuimti papildomi ratukai, leidžiantys išlaikyti pusiausvyrą. Sulaukusi trylikos iškėliau sau tikslą tapti aukle, kad galėčiau užsidirbti pinigų. Na, o trylikos metų siekiau būti labai gera draugė.

Jūs galite padėti savo vaikams nustatydami tikslus tose srityse, kuriose įžvelgiate jų gebėjimus. Norėdami įkvėpti pasitikėjimo galite iškelti ir tokius tikslus, kuriuos jie neišvengiamai turėtų pasiekti, pavyzdžiui, baigti antrą klasę. Leiskite jiems užsirašyti nustatytus tikslus ir pakabinkite aiškiai matomoje vietoje. Pasiekęs tikslą vaikas turės galimybę pažymėti įvykdytą užduotį. Kai buvau vaikas, ši dalis man teikdavo didžiulį pasitenkinimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų