Žmogui gyvenusiam prieš aštuoniasdešimt ar net keturiasdešimt metų kasdienė XXI amžiaus gyventojo rutina atrodytų keista ir magiška.
Technologinės invoacijos neretai pakeičia žmonių gyvenimus itin netikėtu kampu.
Šiandien technologijų progresas yra spartesnis nei bet kada anksčiau, todėl CNBC apžvelgė inovacijas, kurios keičia arba netrukus pakeis kasdienę mūsų darbotvarkę.
Žadintuvas
Gaidžio giesmę pakeitė žadintuvas, o pastarąjį žada išstumti išmanieji namai.
Tokie produktai kaip „Belkin“ bendrovės „WeMo“ suteikia galimybę automatizuoti beveik visų namuose esančių elektroninių prietaisų darbą.
Išmaniajame telefone įrengta programėlė leidžia nustatytu laiku automatiškai įjungti šviesą, atitraukti užuolaidas, įjungti akvariumo įrangą, radija, televizorių ar muzikos grotuvą.
Automatizuotos namų įrangos valdymo sistemos sulaukia investuotojų dėmesio. Neseniai startuolis „WigWag“ idėjų finansavimo platformoje „Kickstarter“ sulaukė devynis kartus didesnio finansavimo nei prašė savo išmaniojo namo projekto įgyvendinimui.
Pusryčiai
Bevielis ryšys tapo perversmu interneto istorijoje, šiandien bevielės technologijos taikosi į virtuvę.
Šiemet Buitinės technikos parodoje net keletas bendrovių pristatė bevielę buitinę techniką, leidžiančią gaminti bet kurioje virtuvės vietoje. Šios technologijos itin pravers mažų virtuvių savininkams nes tas pats stalas galės pasitarnauti kaip pagrindas kaitlentei, o baigus kepimo ar virimo darbus tereikės padėti kaitlentę į spintelę ir mėgautis valgiu ant to paties stalo.
Minėta technologija šiuo metu jau plinta mobiliųjų įrenginių rinkoje. Mobiliųjų telefonų ir planšetinių kompiuterių gamintojai siūlo įkrauti prietaisus bevieliu ryšiu.
Tiesa, bendrovės užtruks ne vienerius metus, kol susitars dėl bendro bevielio technologijų standarto, o pati technologija bus pritaikyta ir didesniems įrenginiams.
Mokykla
Tradicinė mokyklinė lenta ir kreida pamažu traukiasi iš klasių. Jų vietą užima išmaniosios mokyklinės lentos, valdomos planšetiniais kompiuteriais.
Vis dėlto ateityje laukia daugiau pokyčių. Programinės įrangos dėka mokymas turėtų tapti labiau individualizuotas nei iki šiol. Kompiuterinė programa padės sudaryti atskirus tvarkaraščius kiekvienam vaikui pagal jo poreikius ir sugebėjimus.
Tradicinius vadovėlius pamažu išstumia elektroninės knygos. Šie pokyčiai leidžia sumažinti mokslievių kuprinių svorį bei išlaidas, kurios yra skiriamos knygų įsigijimui.
Transportas
Daugelis žmonių neturi finansinių galimybių pasisamdyti asmeninį vairuotoją. Tačiau tokios bendrovės kaip „Google“, IBM bei Vokietijos autodalių gamintoja „Continental“ tobulina automatizuotas vairavimo sistemas, leisiančias kiekvienam vairuotojui turėti robotizuotą asmeninį vairuotoją.
Šiuo metu rinkoje jau galima įsigyti automobilių, kurie patys sėkmingai prisiparkuoja. JAV Nevados, Kalifornijos, ir Floridos valstijos žengė toliau ir priėmė teisės aktus, leidžiančius viešuose keliuose bandyti automobilius, kuriuose veikia automatizuotos vairavimo sistemos.
Užimtiems žmonėms šis technologijų šuolis suteiks galimybę važiuojant automobiliu atlikti svarbius skambučius, peržvelgti darbotavrkę ar atsakyti į elektroninius laiškus. Tuo tarpu likusieji galės mėgautis saugesniu važiavimu.
Bepiločiai lėktuvai
Šiuo metu bepiločiai lėktuvai itin daug dėmėsio sulaukia mūšio lauke, tačiau daugelis inovacijų, gimusių kariuomenėje, netrukus atranda savo nišą ir civilių gyvenimuose.
Nekilnojamo turto prekeiviai naudoja bepiločius lėktuvus norėdami nufotografuoti prabangius būstus. Anksčiau šią brangią paslaugą teikdavo sraigtasparnių bendrovės.
Policija ir gaisrininkai pasitelkia bepiločius lėktuvus apylinkių žvalgybai.
Kurjerių tarnybos svarsto kaip šias skraidykles būtų galima panaudoti siuntų pristatymo versle.
Sveikatos patikrinimas
Retas žmogus reguliariai tikrinasi sveikatą ir dėl kievieno negalavimo lankosi pas gydytoją.
Galimybė pasitikrinti sveikatą ir pasikonsultuoti su gydytojų nuotoliniu būdų turėtų paskatinti žmones labiau rūpintis savo kūnu.
Šiandien egzistuoja daugybė prietaisų, kurie gali nuolatos stebėti kai kuriuos biometrinius duomenis ir internetu siųsti surinktą informaciją gydytojui.
Toks stebėjimas yra itin svarbus pacientams, kenčiantiems nuo chroniškų ligų.
Turėdami tokius duomenis gydytojai gali užkirsti kelią artėjančiai nelaimei ir suteikti prevencinę pagalbą.
2012 metais visame pasaulyje 2,8 mln. pacientų naudojosi nuotolinio sveikatos būklės stebėjimo paslauga. 2017 metais tokių pacientų skaičius gali išaugti iki 9,4 mln.
Pirkiniai
„Amazon“ ir „eBay“ radikaliai pakeitė pirkimo įpročius. Nuo šiol elektroninių parduotuvių klientai gali apsipirkti nekeldami kojos iš namų.
Trimačio spausdinimo technologija žengia toliau ir suteikia pirkėjui galimybę pačiam pasigaminti norimą prekę, nelaukiant kol ją pristatys siuntų kurjeris.
Žinoma, kol kas tokiu spausdintinų prekių pasirinkimas yra ribotas, tačiau vystantis technologijai plėsis ir pasirinkimo galimybės. Kol kas buitinė trimačio spausdinimo technologija tebėra kūdikystės stadijoje, tačiau optimistiškai nusiteikę entuziastai tikina, esą ši technologija visiškai pakeis mūsų požiūrį į apsipirkimą.
Sportas
Biometriniai jutikliai gelbsti ne tik medicinoje, bet ir padeda sporto mėgėjams.
Įvairūs elektroniniai pagalbininkai suteikia galimybę sporto metu stebėti kvėpavimą ir širdies darbą, bei sekti asmeninius pasiekimus. Tokios bendrovės kaip „Nike“ pažengė toli kurdamos įvairaus pobūdžio apyrankes ir laikrodžius su biometriniais jutikliais.
Dėvimos technologijos leidžia bėgikams, dviratininkams, ir kitų sporto šakų atstovams stebėti sudegintų kalorijų kiekį bei nukeliautą atstumą.
Galimybė dalytis savo pasiekimais su kitais sporto entuziastais specialiose interneto svetainėse skatina stengtis gerinti asmeninius rezultatus.
Žaidimai
„Sony“, „Nintendo“ ir „Microsoft“ išstūmė stalo žaidimus, tačiau horizonte jau šviečia nauja žaidimų paradigma – išplėstoji realybė.
Jau ilgą laiką buvo kalbama apie galimybę sujungti tikrovę su virtualiais elementais ir paversti naują aplinką žaidimų aikštele.
Vis dėlto tik dabar gimsta „Oculus Rift“ akiniai, leisiantys beveik tobulai perpinti tikrovę su skaitmeniniu pasauliu.
Televizija
Galimybė užsisakyti ir iš karto žiūrėti pageidaujamą fimą nepasikeliant nuo sofos baigia sunaikinti filmų nuomos punktus. Tuo tarpu valdymas balsu ir gestais netrukus privers įrašyti nuotolinio vladymo pultelį į nykstančių įrenginių knygą.