Vyrai vengia skųstis sveikatos problemomis
Nemažai lietuvių neskuba pas gydytojus ir į juos kreipiasi tik tada, kai jau prispiria tikra bėda ir pradeda kamuoti rimtos ligos. Itin didelė dalis jų – vyrai, ypač vyresnio amžiaus. Daugelis jų mano, jog kalbėti apie savo sveikatos problemas ir negalavimus yra nevyriška.
Toks požiūris atsispindi demografinės statistikos eilutėse. Remiantis tyrimu, kurį atliko Europos Komisija bei Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija, Lietuvos vyrų tikėtina gyvenimo trukmė yra trumpiausia lyginant su kitomis Europos Sąjungos šalimis ir siekia tik 65,1 metų.
Kad Lietuvos vyrai išties vangiai rūpinasi savo sveikata, patvirtina ir Vilniaus visuomenės sveikatos biuro duomenys. Pasak biuro visuomenės sveikatos stebėsenos specialistės Dainos Juršytės, demografinė Lietuvos vyrų statistika nedžiugina: „Demografinė gyventojų analizė Vilniaus apskrityje, kaip ir visos šalies mastu, atskleidžia liūdną realybę – amžiaus grupėje nuo 35 metų, vyrų skaičius tolygiai mažėja lyginant su moterimis, nes moterys gyvena ilgiau.“ D. Juršytei pritaria ir jos kolegė Vilniaus visuomenės sveikatos biure Dovilė Jakubavičiūtė: „Nors tam tikromis ligomis sergančių moterų nustatoma daugiau, tačiau dažniau nuo tų ligų miršta vyrai. Moterys linkusios dažniau kreiptis į gydytojus net ir tada, kai dar nejaučia jokių ligos simptomų. Todėl išaiškintos ligos sėkmingiau gydomos ir stebimos. Tuo tarpu vyrai mano, kad nėra nusiskundimų – nėra ir ligos.“
Nepakankamas vyrų dėmesys savo sveikatai linksniuojamas ir vykdomų prostatos vėžio prevencijos projektų rezultatuose. Nuo 2012 m. lapkričio po Lietuvą keliaujanti mobili prostatos vėžio ankstyvosios diagnostikos laboratorija jau pirmajame šio projekto etape nustatė itin didelį sergamumą prostatos ligomis. Pavyzdžiui, pirminiais tyrimų duomenimis, padidintas prostatos specifinio antigeno (PSA) kiekis kraujyje Šiaulių rajone buvo nustatytas beveik 11 proc. pasitikrinusių vyrų, Ukmergės rajone – beveik 14 proc., Širvintų rajone – net 18 proc. pacientų. Statistika teigia, kad daugiau nei 60 proc. pacientų, kurie į gydytojus kreipiasi jau rimtai sunegalavę, dažniausiai išgirsta vėlyvųjų stadijų prostatos vėžio diagnozę. Deja, visiškai išgydyti šios stadijos vėžio jau nebeįmanoma.
Šeimos narių atidumas gali būti lemtingas
Vyrai garsiai kalbėti vengia ne tik apie „vyriškus“ susirgimus. Gėdos jausmą, nenorą skųstis ir net baimę išgirsti blogus tyrimų rezultatus daugelis vyrų maskuoja pasiteisinimais, jog lankytis pas gydytojus neturi laiko, yra ir svarbesnių reikalų, todėl šeimos ir artimųjų paskatinimas susirūpinti sveikata jiems gali būti gyvybiškai svarbus.
Net jei pats žmogus niekuo nesiskundžia, kai kuriuos dalykus, pavyzdžiui, atminties sutrikimus, pablogėjusį regėjimą, sutrikusio kraujospūdžio požymius, gali pastebėti ir artimieji. Habilituotas biomedicinos mokslų daktaras, urologas, profesorius Balys Dainys teigia, kad artimiesiems vyrus reikia paskatinti, padrąsinti ir įtikinti, jog tikrintis sveikatą privalu, nes ligos pasekmės vėliau paliečia ne tik pačius vyrus, bet ir jų šeimas.
„Turiu pasakyti, kad artimieji labai padeda. Moterys yra pastabesnės. Jos pastebi, kad vyras įėjo į tualetą, o srovė čiurlena vos vos, kai anksčiau kaip Niagaros krioklys šniokšdavo. Moterys labiau rūpinasi ir savo, ir vyro, ir šeimos sveikata. Jas galima už tai pagirti. Jos atveda vyrus, juos užregistruoja pasitikrinimui,“ – pasakoja profesorius B. Dainys.
Jam antrina ir po truputį gerėjančia situacija džiaugiasi „Fielmann“ optikos salono gydytoja oftalmologė Jolita Vailionienė. „Pastabėjome, kad vyrų atsakomybė dėl savo sveikatos auga. Vyresni vyrai – vis dažnesni svečiai optikose. Pastaruoju metu vis daugiau jų ateina patys, o ne, kaip buvo įprasta seniau, tik lydimi žmonų ar suaugusių vaikų. Galima spėti, jog įprotis „skolintis“ akinius iš šeimos narių ar tiesiog „susitaikymas“ su prastu regėjimu po truputį jau išgyvendinamas,“ – teigia ji.
Vis tik, anot „Fielmann“ atstovės, dar nemažai vyrų, kurie savo savijautą vertina pernelyg atsainiai ir delsia profilaktiškai tikrintis sveikatą tol, kol jų problemas gali išspręsti tik chirurgai: „Tėvo diena – puiki proga priminti savo mylimiausiems vyrams, kokie jie mums svarbūs ir paskatinti profilaktiškai apsilankyti pas medikus. Jei ne dėl savęs, tai dėl tų, kurie juos myli. Iš savo praktikos galiu patikinti, kad dėl artimųjų paraginimo daugybė sutrikimų išsprendžiami profilaktiniais būdais, neleidžiant problemai išplisti. Brangių žmonių rūpesčio paskatinti vyrai daug lengviau išdrįsta prabilti apie savo sveikatą ir problemas. Todėl rūpinkimės savo tėčiais ir skatinkime juos rūpintis savimi, kad dar ilgai pirmieji birželio savaitgaliai būtų šventė visai šeimai.“