Daugeliui mūsų sociologo profesija vis dar apgaubta paslapties arba apibendrintų vaizdinių skraiste. Nors su sociologiniais tyrimais kasdieniame gyvenime susiduriame gana dažnai, sociologo profesija ir sociologijos studijų programos absolvento karjeros galimybės Lietuvoje neretai turi egzotikos atspalvį. Apie sociologijos žavesį kalbėjosi MRU Socialinės politikos fakulteto Sociologijos katedros dėstytojos Inga Gaižauskaitė, Svajonė Mikėnė, Sarmitė Mikulionienė, Natalija Valavičienė ir Sociologijos bakalauro studijų programos studentė Kotryna Vapšytė bei Gerovės sociologijos magistrantūros studijų programos studentės Lina Mikučionytė, Asta Strazdaitė ir Ilona Šuopienė.
Kuo sociologija ypatinga?
Sociologija ypatinga tuo, kad tai kartu yra ir mokslas, ir menas, ir amatas. Tai labai plati, polifoninė specialybė, kurioje yra specializacijos galimybės ir nei vienas pasirinkimas nėra blogesnis už kitą. Sociologija skirta išsklaidyti mitus. Mes daug ką žinome iš savo patirties ir galvojame, kad mūsų žinojimas yra absoliutus. Sociologija dovanoja analitinį visapusiškumą, nes jai prieinami tyrimai individo, bendruomenių, organizacijų ir visuomenių ar net pasaulio lygmenyse. Sociologija žavi tuo, kad parodo, jog ne viskas yra taip, kaip atrodo, jog gali būti ir kitaip, tik reikia iš įvairių pusių susirinkti faktus. Sociologija yra platus mokslas, besidomintis visomis žmonių gyvenimo sritimis.
Kam tinka sociologo profesinis kelias?
Sociologija – tai mokslas smalsiems, plačius interesus turintiems žmonėms; drąsiems, kurie pasirengę atradimams, kritinėms įžvalgoms bei stereotipų laužymui. Sociologija tinka tiems, kurie pasiruošę nuolat atrasti ir mokytis. Nėra vienkartinio išmokimo ir nesikeičiančio žinojimo, nes pasaulis aplink mus nuolat kinta. Sociologija yra reikli, todėl turi būti pakankamai subrendęs, kad domėtumeisi visuomenėje vykstančiais procesais ir juos suvoktumei, ir ne biologinis amžius – metų skaičius – svarbu. Sociologija nebūtų tinkama žmogui, kuriam būtina, kad du kart du visada būtų keturi. Čia reikia tam tikro lankstumo - jeigu žmogus nėra lankstus ir negali priimti fakto, kad lygiagrečiai gali egzistuoti keli skirtingi požiūriai į tuos pačius dalykus, tai jam sociologijoje gali būti be galo sunku.
Kaip sociologija keičia ją studijuojantį žmogų?
Sociologija plečia pasaulėžiūrą, moko tolerancijos. Ji skatina ar net priverčia sociologą būti pakankamai tolerantišku. Tyrinėjimuose sociologas siekia gauti informacijos iš labai skirtingų žmonių. Kiekvieną žmogų jis turi priimti be išankstinės nuostatos, vertindamas jo savitumą, nes kitaip norimos informacijos negaus arba ji bus iškraipyta. Iš kitos pusės, kaupdamas žinias, tu matai, kiek gali būti tų įvairių perspektyvų pasaulyje, įvairių žmonių kategorijų, nes nėra objektyvių rėmų, kurie pasakytų, kad kažkurios kategorijos yra labiau teisingos arba „geresnės“ negu kitos. Sociologija keičia net patį studijuojančiojo gyvenimą, naikindama stereotipus, kurių kiekvienas esame prisikūrę ir perėmę iš kitų. Tuo būdu sociologinis požiūris yra naudingas kasdieniniame gyvenime, padeda prisitaikyti prie aplinkos, kelia žmogaus gyvenimo kokybę profesinėje ir asmeninėje srityse. Sociologija padeda iš paukščio skrydžio pamatyti save, savo kasdienybę platesniame kontekste. Kiekvienas turime savo gyvenimus ir savo teorijas apie jį. Sociologija leidžia pamatyti, jog tavo asmeninė problema tuo pačiu yra ir kažkurios visuomenės dalies problema.
Koks yra geras sociologas?
Geras sociologas turi būti tolerantiškas ir atviras savo darbe, būti tarptautiškas, nebijoti konkurencijos, gal net atvirkščiai - tą konkurenciją skatinti, nes visos perspektyvos turi pagrįstumo. Geras sociologas nebijo skirtingų perspektyvų ir kitas pripažįsta kaip turinčias teisę egzistuoti. Geras sociologas yra abejojantis ir siekiantis tas abejones išsklaidyti, kūrybingas, turintis vaizduotę, išradingas ir pastabus.
Mykolo Romerio universitete sociologiją studijuojančių studentų patirtys ir įspūdžiai:
„Man labai smalsu. Man įdomu stebėti žmones, jų elgesį, aš net visą savo šeimą stebiu ir domiuosi, kodėl jie taip elgiasi. Aš apie sociologiją susidarau tokį vaizdą, kad ji kaip koks voratinklis, kuriame viskas yra susiję, nėra nė vienos iširusios gijos. Ant skirtingų krūmų tos voratinklio gijos, bet vis tiek yra siūlelis, kuris jas susieja. Sociologija – tai raktas pažvelgti į kitų žmonių gyvenimus, pažinti save per kitus žmones. Nesigailiu, kad pasirinkau sociologiją ir labai entuziastingai esu pasiryžusi tęsti studijas.“
„Mano mokslai čia viršijo visus lūkesčius. Žinojau, kad sociologija yra mokslas apie visuomenę. Galvoje buvo daug minčių, kilusių iš diskusijų su draugais, tėvais, o kai pradėjau susipažinti su sociologijos teorijomis, visos mintys pradėjo „dėliotis į stalčiukus“. Man tai yra mokslas, siejantis visus mokslus: apie kultūrą, apie istoriją, apie valstybių santvarkas. Aš kaip vandenį, kaip orą geriu – tiek įdomaus sužinau. Vis galvoju, kaip aš to galėjau nežinoti? Sociologijos studijos mane išmokė nurimti. Gėda pagalvoti, kaip aš anksčiau diskutuodavau. Pasigriebdavau bet kokią teoriją ir teigdavau, kad yra taip ir ne kitaip. Nemokėdavau išklausyti, suprasti, pamatyti ir analizuoti tai, kas vyksta aplinkui. Dabar bet kurioje diskusijoje aš galiu pritaikyti kokią nors sociologijos teoriją. Labai norėčiau, kad sociologiją dėstytų mokykloje, kad politikai žinotų sociologinius požiūrius, nes tikrai nebūtų bereikšmių sprendimų.“ „Man sociologija - labai universalus mokslas. Man tai mokslas, kuris sujungia praeitį, dabartį ir leidžia numatyti ateitį. Ir tai galima pritaikyti visose srityse: ekonomikoje, politikoje, technologijose, auklėjant vaikus, bendraujant su tėvais, seneliais, gatvėje. Tai mokslas, naudingas gyvenime.“
„Aš domiuosi viskuo, kas netradiciška ir nauja, kas „iššoka“ už visuomenės normų ribų, man tai labai įdomu ir patinka. Sociologija nėra tas mokslas, kuris neigiamai vertintų visuomenės reiškinius, ji visą laiką įžvelgia kažką teigiamo ir gero. Yra daugybė teorijų, skirtingai žiūrinčių į tą patį reiškinį, bet man tai yra geras mokslas, kuris visada įžvelgs ir atras teigiamų dalykų bet kokioje situacijoje. Aš išskiriu tą sociologijos universalumą ir pritaikomumą daugelyje sričių. Pavyzdžiui, rašydama magistrinį darbą sužinojau, kad yra technologijų sociologija... Ji yra daugybėje sričių, ji yra visur.“
Kaip vertinate sociologijos studijų programas MRU?
„Kažkodėl daug kas sociologiją painioja su socialiniu darbu, ypač gerovės sociologiją. Man patinka studijų programos dalykai, tačiau aš iš anksto domėjausi tuo, kokie jie bus ir ką jie man duos, todėl studijuoti tikrai įdomu. Ir užsiėmimų laikas man tinka. Į kitus universitetus stoti net nebandžiau, nes man nepasirodė ten įdomu, o čia tokie studijų dalykai, kaip, pavyzdžiui, gerovės valstybės modeliai, labai įdomu.“
„Aš įstojau į du universitetus, bet pasirinkau būtent čia, nes žinojau, kad čia tikrai noriu. Man labai patiko gerovės sociologijos studijų programa, visi dalykai tikrai labai įdomūs, jie mane domina ir asmeniškai. Aš pati esu baigusi sociologijos bakalauro programą, turėjau pagrindus ir norėjau gilesnių žinių. Dabar viskas taip giliau ir įdomiau.“ „Aš įstojau į du universitetus ir man reikėjo pasirinkti. Pasirinkau čia, nes mane sužavėjo studijų programa. Kai paskaičiau studijų programą, man buvo visko daug naujo ir man atrodė, kad dalykai šiuolaikiškesni. Esu labai patenkinta ir dėstytojais, ir diskusijomis.“
„Kai paskaičiau MRU sociologijos aprašymą, buvo kaip sprogimas. Buvau labai patenkinta tuo, ką studijuosiu: deviacijų sociologiją, religijų sociologiją, lyčių sociologiją. Man tai labai smalsu. Taip pat mane ypatingai traukia kokybiniai tyrimų metodai: stebėjimai, eksperimentai. Esu labai patenkinta, nes tai - kažkas naujo, įdomesnio. Likimo pirštas, radau vietą po saule ir man tas labai patinka. Nesigailiu ir jeigu reikėtų rinktis dar kartą, tikrai rinkčiausi tik sociologiją.“
„Anksčiau kažkaip nekreipėm dėmesio, bet dabar, kai studijuojam, visą laiką girdim „sociologija“ žiniasklaidoje. Tiek daug girdi tos sociologijos ir taip gera širdy, kad tu jau supranti, kas tai yra.“
Dėstytojai apie sociologijos studijas ir sociologo karjerą
Mes – MRU Sociologijos katedros dėstytojai - entuziastingai dirbame su sociologijos studijų programų studentais. Norime, kad nauja sociologų karta gebėtų taikyti sociologijos žinias plačiai, ir ne tik sociologijos studijų metu. Siekiame to, įtraukdami studentus į tiriamąją veiklą, suteikdami galimybes praktikuotis. Darbdaviai vertina darbuotojus, kurie geba „išsilaikyti ant arklio“ visokiose situacijose. Gal kartais jie gali nukristi, bet turi sugebėti pakilti, rasti išeitį, būti iniciatyvūs. Mes studijose akcentuojame socialinių tyrimų metodologiją. Tai yra vienas iš tų pagrindų, kurie plėtoja analitinį mąstymą, gebėjimą dirbti su informacijos masyvu, sisteminti informaciją, daryti išvadas. Jeigu turi šiuos įrankius, gali „nušuoliuoti“ į bet kokią profesiją, kurioje dirbama su informacija. Sociologija yra dėkinga tuo, kad ji yra labai lanksti. Jeigu esi kūrybingas, gali susikurti sau darbo vietą. Sociologija gali būti kiekvienos gyvenimo srities sociologija, kuria kryptimi bepasuktum - mokslo, statybų, verslo, politikos, maisto, mados, technologijų - ji pritaikoma visur.
Jeigu susidomėjote sociologijos studijomis Mykolo Romerio universitete, platesnę informaciją rasite MRU interneto svetainėje: https://stdb.mruni.eu/studiju_programos_aprasas.php?id=2456&l=lt