Vilija Andrulevičiūtė, LRT.lt
Geopolitinė krizė dėl įvykių Ukrainoje stabdo ne tik rusų turistų srautus Lietuvoje, tačiau ir nekilnojamojo turto (NT) įsigijimo aktyvumą, pastebi kai kurių Lietuvos pajūrio NT agentūrų atstovai. „Kol Ukrainoje neprasidėjo betvarkė, Rusijos piliečiai tikrai aktyviai pirko nekilnojamąjį turtą. Dabar aktyvumas nebe toks“, – sako NT kompanijos „DLD grupė“ direktorius Darius Sadeckas.
Kaip teigia kai kurių Klaipėdoje veikiančių NT agentūrų vadovai, dėl situacijos Ukrainoje egzistuojanti įtampa bei Rusijos vykdomas informacinis karas prieš Lietuvą pristabdė ir rusų norą įsigyti NT, ir norą savo įsigytuose būstuose apsistoti.
„Dvylika metų dirbu šioje srityje ir pastebiu, kad tiek Klaipėdoje, tiek Palangoje NT perka tikrai daug rusų. Bet ta tendencija truputį sustingo dėl įvykių Ukrainoje. Kol Ukrainoje neprasidėjo betvarkė, rusai tikrai aktyviai pirko nekilnojamąjį turtą“, – kalba D. Sadeckas.
Sumažėjusį Rusijos piliečių aktyvumą Lietuvos pajūrio NT rinkoje teigia pastebintis ir NT agentūros „Gijoneda“ direktorius Edmundas Jankus. Pasak jo, pardavimų aktyvumas dėl besitęsiančios geopolitinės krizės gali sulėtėti ir dar labiau.
„Mano pažįstamo maskviečio teigimu, šalyje juntamos dvejonės ir baimės dėl to, kas tarp mūsų valstybių darosi. Net tie mūsų klientai, kurie jau yra įsigiję NT Lietuvos pajūryje, norėtų atvažiuoti poilsiauti savo būste, tačiau vengia tai daryti. Šiaip jie yra labai patenkinti Lietuva, sako, kad jiems čia labai patogu ir gerai, čia su jais bendraujama rusų kalba. Tačiau mato, koks vyksta informacinis karas, skleidžiama propaganda prieš Lietuvą, Ukrainą, o ta neigiama informacija veikia žmones, dėl to NT pardavimai rusų tautybės asmenims tikrai kažkiek smuks“, – mintimis dalijasi E. Jankus.
Tuo metu NT agentūros „Aidila“ vadovas Algimantas Bružas teigia sumažėjusių NT pardavimų Rusijos piliečiams nejaučiantis: „Truputį sunerimome, nes turistų srautai sumažėjo, tačiau NT rinkoje kol kas neigiamų pokyčių nejaučiame. Pardavimų aktyvumas nedidėja, tačiau ir nemažėja. Tas labiausiai mus guodžia.“
A. Bružas sako kalbėjęs su maskviečiais, kurie teigia esantys išsigandę lietuvių požiūrio į rusus, todėl turistines keliones atideda.
„Mano pažįstami maskviečiai sako, kad mes turime kategorišką poziciją Krymo atžvilgiu, [esame nusiteikę] prieš rusus, todėl jie bijo, jog būsime jiems nedraugiški, kai jie atvyks poilsiauti. Tačiau tie, kurie buvo nusiteikę investuoti į NT Lietuvoje, tokių baimių kol kas nedemonstruoja“, – kalba A. Bružas.
Prabangaus turto perka mažiau
Anot A. Bružo, Rusijos piliečiai kurortinėse pajūrio zonose įsigyja vadinamuosius „antruosius namus“ poilsiui. Populiariausi, pasak pašnekovo, yra dviejų-trijų kambarių poilsio apartamentai.
„Jie nori sutvarkytų, prestižinėje vietoje, geresnių, prabangesnių būstų. Jie gali sau leisti mokėti tokias kainas, kokios yra mūsų pajūrio kurortiniuose miestuose“, – kalba A. Bružas.
Savo ruožtu D. Sadeckas teigia, kad dažnai rusų įsigyjamas NT būdavo didelės vertės, tačiau pastaruoju metu įsigyjantieji NT ieško ekonomiškesnio varianto.
„Pastebėjome, kad pastaruoju metu Rusijos piliečiai yra labiau linkę pirkti mažesnius butus. Jie nebeperka NT objektų, kurie kainuoja pusę milijono litų ir brangiau. Dažniau yra įsigyjama turto už 200–300 tūkst. litų“, – pasakoja D. Sadeckas.