Kai kurie laimingieji jau gimsta pasitikėdami savimi, bet didžioji dalis pasitikėjimą ir laisvumą įgyja kartu su praktika ir profesiniais pasiekimais, rašo Businessinsider.com.
Tačiau, net jeigu ir pasiekėte karjeros aukštumas, tai dar nereiškia, kad savo profesiniame kailyje jaučiatės gerai. Ekspertai įsitikinę, kad su vadinamuoju „apsišaukėlio sindromu“ neretai susiduria net ir geriausias pareigas užimantys profesionalai.
„Yra nemažai įžymybių, kurioms puikiai sekasi, tačiau jos kenčia nuo apsišaukėlių sindromo: Tina Fey, Maya Angelou, Sheryl Sandberg. Visos jos viešai prisipažino, kad bent kartą per savo karjerą pasijuto „apsimetėlėmis“, – laikraštyje „The Huffington Post“ rašė Caroline Dowd-Higgins. Esą šis sindromas dažniau ištinka moteris.
Pasirodo yra ne tik būdų, kaip kontroliuoti savo emocijas, o rūpestis, kad esate nedemaskuotas apsišaukėlis, turi ir gerųjų savybių.
Patyrinėkite savo „apsišaukėlio sindromą“
Kaip nustoti šitaip jaustis? Tai pirmas klausimas, kurį užduoda kenčiantieji nuo „apsišaukėlio sindromo“.
Anot Caroline Down-Higgins, toks klausimas neteisingas. Ji cituoja Valerie Young: „Kai pajuntate, kad krypstate į kraštutinumus, pagalvokite, kodėl taip atsitiko. Tada ryžtingai nuspręskite liautis ir didžiuokitės pasiekimais, be to atleiskite sau ir už laikinus atokvėpius, pertraukas, kurie karjeroje neišvengiami“.
„Visas apsišaukėlio sindromo žavesys – svyruoti tarp egoizmo bei pasitenkinimo savimi ir jausmo, kad esate nepakenčiamas apsišaukėlis. Tiesiog stenkitės mėgautis egoizmu, kai jis užklumpa, ir „praslyskite“ pro mintis, jog esate „apsišaukėlis“, – savo knygoje rašo Valerie Young.
Šlovės požymis?
Kitas būdas susidoroti su sindromu: žinokite, kad apie jus, kaip apie profesionalą galima pasakyti ir teigiamų dalykų.
Emocijos, kad jūs ką nors klastojate ir apgaudinėjate, yra susijusios su protu, darbštumu ir kompetencija. Tinginiai ir tie, kuriems tikrai trūksta kompetencijos, nelinkę jaustis „apsimetėliais“.
Jei netikite, paskaitykite, ką savo tinklaraštyje skelbė neurologas ir TED pranešėjas Bradley Voytek:
Gal skamba kaip anekdotas, bet apsišaukėlio sindromas dažnai siaučia akademinėje bendruomenėje, tarp kitų, protingų žmonių. Per savo karjerą, ko gero daugiau nei kartą, pažvelgsite į kolegas ir pagalvosite: „Nesu toks geras kaip jie, nesu tam sutvertas...“
Įsiklausykite, iš kur jis sklinda, bet žinokite, kad jūs atsisakote pripažinti savo pasiekimus, pervertinate aplinkinių gebėjimus ir nepakankamai įvertinate kitų nuopolius kelyje į sėkmę.
Padeda jausti galimybių ribas
Laikraštis „The New York Times“ taip pat apžvelgė „apsišaukėlio sindromo“ fenomeną.
Mokslininkai įrodė, kad žmonės yra nekokie teisėjai patys sau. Jie neretai pervertina savo gebėjimus. Jų nuomonė, kaip jiems pasisekė per testą, darbe ar klasėje dažniausiai labai skiriasi nuo aplinkinių įvertinimo. Jie įsitikinę, kad gali atpažinti melagius (iš tikrųjų negali) ir nuspėti balus (ne taip tiksliai).
Toks prigimtinis pasitikėjimas savimi yra funkcionalus: pasaulyje, kupiname netikroviškumo, savanaudiškos iliuzijos, matyt, ryte padeda išlipti iš lovos.
Tačiau toks pasitikėjimas gali būti žalingas darbe, kuris reikalauja žinių, atsakomybės ir patirties. Tuomet „apsišaukėlio sindromas“ padeda jausti savo galimybių ribas.
Nesielvartaukite, jei kartais jaučiatės kaip apsimetėlis. Esate geroje kompanijoje ir ko gero klystate dėl savo baimių. Priešingai, tikriausiai esate „švarus“ ir sąžiningas. Viskas ko reikia, atsikratyti minties, kad apgaudinėjate.