• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau dešimti metai kaip parduotuvių alkoholio skyriai užtverti „Stop“ juostomis, pilni didžiulių ženklų: „Alkoholis rugsėjo 1–ąją neparduodamas”. Tačiau tikrai ne vienas pabando įstatymą apeiti.

33

Jau dešimti metai kaip parduotuvių alkoholio skyriai užtverti „Stop“ juostomis, pilni didžiulių ženklų: „Alkoholis rugsėjo 1–ąją neparduodamas”. Tačiau tikrai ne vienas pabando įstatymą apeiti.

REKLAMA

Prekybininkai tikina, kad įvedus įstatymą kasmet matyti tendencija – alkoholinių gėrimų pardavimai paskutinėmis vasaromis dienomis išauga. Štai šiemet „Norfoje“, vakar alkoholinių gėrimų parduota dvigubai daugiau nei įprastai, sako „Norfos“ atstovas spaudai Darius Ryliškis.

„Maximos“ komunikacijos ir korporacinių reikalų departamento direktorius Jaunius Špakauskas komentuoja, kad jau daugiau nei dešimtmetį galiojantis draudimas rugsėjo 1–ąją prekiauti alkoholiniais gėrimais sukūrė tendenciją, kad dieną prieš fiksuojama vidutiniškai 15 proc. didesnę alkoholio paklausą.

„Kadangi šiais metais rugpjūčio 31 d. – ketvirtadienis – artėjant poilsio dienoms, fiksavome dar keletu procentų padidėjusią paklausą nei įprastai. Didžiausio susidomėjimo vakar sulaukė lengvesni, silpnesni gėrimai tokie kaip vynai, putojantis vynas, alus. Kita vertus, keletą pastarųjų metų stebime bendrą alkoholinių gėrimų paklausos sumažėjimą. Ir nors, lyginant su ne prieš šventinėmis dienomis, alkoholio paklausa paskutinę vasaros dieną paprastai kiek išauga, visgi nepasiekia įprasto vasaros savaitgalio dienos pardavimų“, – nurodo jis.

REKLAMA
REKLAMA

J. Špakauskas taip pat pamini, jog sumažėjus alkoholinių gėrimų paklausai, nealkoholinių – alaus, sidro, vyno – pardavimai auga: lyginant praėjusių ir šių metų pirmuosius ketvirčius, nealkoholinio alaus, vyno ir sidro įsigyta kone penktadaliu daugiau.

REKLAMA

„Mūsų ekspertų nuomone, didžiausią įtaką tam daro gyvenimo būdo pokyčiai ir vakarietiškų madų perėmimas. Nemažą reikšmę turi ir gerokai išplėstas šių produktų pasirinkimas. Prekiaujame 53 nealkoholinio alaus, sidro bei vyno rūšimis“, – teigia jis.

Tačiau Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės pavaduotoja Gražina Belian tokius prekybininkų pasakymus vertina skeptiškai.

„Jei užsipirko iš anksto, tai tikrai tas vartojimas turėtų būti nesumažėjęs, bet net kalbant apie suaugusius, jis sumažėjęs 6 kartus“, – komentuoja ji.

REKLAMA
REKLAMA

Nepatenkinti „Sostinės dienų“ verslininkai ir skelbimai „Facebooke“

Būdų, kaip apeiti įstatymus ieškoma nuo seno. Ne išimtis tapo ir draudimas rugsėjo 1–ąją prekiauti alkoholiniais gėrimais.

Šią dieną pasitelkiamos tiek visos galimos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pajėgos, tiek policijos pareigūnai – vykdoma sustiprinta stebėsena, siekiama užtikrinti, kad vaikai neįsigytų alkoholinių gėrimų. Tikrinami ne tik socialiniai tinklai, bet ir itin daug dėmesio skiriama patruliavimui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Žiūrima bendra situacija, žinomi rizikingi taškai, prie jų pastovės, pastebės, pažiūrės kaip vyksta prekyba, ar visi laikosi šito draudimo“, – pasakoja G. Belian.

Būdų, kaip nelegaliai bandoma įsigyti alkoholio yra įvairiausių: vieni traukia į vadinamuosius „načnykus“, kiti bandydavo įsigyti iš taksistų. Apeidinėti įstatymus padėdavo ir patys barai, restoranai.

„Pasitaiko, kad barai, restoranai, viešojo maitinimo įstaigos papiktnaudžiauja šiuo draudimu. Nes rugsėjo pirmą galima pirkti ir vartoti tik kavinėse alkoholinius gėrimus, bet jie kartais parduoda išsinešimui, dienos metu tokią parduotuvinę veiklą vykdo.

REKLAMA

Iš tiesų, kalbant apie vaikus, tai nebuvo tokių atvejų, jog įsigyti bandytų iš taksistų, bet būdavo atvejų, kada surasdavo vyresniuosius ir jų prašydavo. Bet rugsėjo pirmą dieną ar vaikas, ar ne, parduotuvėje prekyba draudžiama, nebent iš kavinių bando įsigyti“, – naujienų portalui tv3.lt pasakoja G. Belian.

Dar vienas naujas plintantis būdas – prekyba socialiniame tinkle „Facebook“. Studentai vakar užsipirkę alkoholinių gėrimų, šiandien nelegaliai juos perpardavinėja tiesiog bendrabučiuose.

REKLAMA

„Bet koks perpardavinėjamas, ir nesvarbu, ar tai rugsėjo pirma ar antra, tai draudžiama veikla. Toks perpardavinėjimas baudžiamas ir priklausomai nuo kiekio, jei jis didelis, gali išaugti audžiamoji atsakomybė.

Socialinių tinklų tikrinimas reikalauja operatyvių veiksmų, dėl to tai – labiau policijos veiklos sfera. Jei mes pamatome kažką, perduodame pareigūnams šią informaciją ir tikimės tinkamos reakcijos“, – teigia Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento direktorės pavaduotoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, šiemet taip sutapo, kad Vilniuje rengiamos „Sostinės dienos“ prasideda rugsėjo pirmąją. Jos bus kitokios. Mat vienkartinių licencijų prekiauti alkoholiu verslininkai negavo.

„Nebus leidžiama „Sostinės dienų“ metu, net mūsų departamentas sulaukė skundų iš verslininkų, kodėl savivaldybė nesuteikia vienkartinių licencijų prekiauti alumi rugsėjo pirmą dieną, ir tai yra gerbtina, viskas atitinka rugsėjo pirmosios dienos draudimą“, – mano G. Belian.

REKLAMA

Be to, didžiulės pajėgos nustatant pažeidimus sutelktos ne tik Vilniaus mieste. Kaip sako G. Belian, kaimo vietovėse veikia kaimynystės principas, kai visi vienas kitą pažįsta ir dėl to, kartais pardavinėja pažįstamiems alkoholį.

„Tai tikrai daromi reidai rajonuose, kaimuose, tam skiriamas didžiulius dėmesys“, – sako ji.

Gresia didžiulės baudos

G. Belian primena, kadangi alkoholis yra akcizinė prekė, galima užsitraukti baudą ne tik už nelegalią prekybą ar įsigijimą, bet ir tekti sumokėti akcizo mokesčius. Atsakomybė kris tiek ant įsigijusiojo, tiek ant prekę pardavusiojo.

REKLAMA

Baudos dydis priklauso nuo alkoholinių gėrimų vertės. Pavyzdžiui, jei prekių vertė neviršija dviejų bazinių bausmių ir nuobaudų dydžių (t.y. prekių vertė turi neviršyti 75,32 eurų), tuomet galima dvejopa bauda. Pirmą kartą nuo 30 iki 150 eurų, o padarytas nusižengimas pakartotinai užtraukia baudą nuo 150 iki 850 eurų.

G. Belian pastebi, kad pažeidėjų su metais vis mažėja.

„Iš tiesų, kai mes startavome, 2007 metais, pirmais metais pažeidimų ir virš 20 būdavo, o po to mažėjo ir dabar tiesioginių pažeidimų, kad parduodama parduotuvėse, kaip ir nebeturim. Sumažėjo atvejų ir, kai barai piktnaudžiauja įstatymu ir nelegaliai parduoda išsinešimui. Pernai koks vienas tebuvo“, – pamini pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apsinuodijimų alkoholiu sumažėjo

Tačiau, kaip sako G. Belian, geriausias įrodymas, kad draudimas veikia – apsinuodijusių alkoholiu skaičius. Sumažėjo ne tik suaugusiųjų, bet ir vaikų. Duomenys renkami kiekvienais metais. Kaip pasakojama tv3.lt, kuomet dar nebuvo draudimo, 2005 metais, buvo užfiksuoti 32 apsinuodijimo alkoholiu atvejai, iš jų 25 vaikų. Rugsėjo 2 dieną užfiksuoti viso 8 atvejai, iš jų 2 vaikų.

Persikėlus 10 metų į 2015 m. rugsėjo 1–ąją užfiksuoti iš viso 4 atvejai visoje Lietuvoje, iš jų – 1 vaikas. Tokia pats situacija ir tų metų rugsėjo 2 dieną. O 2016 m. užfiksuoti iš viso 5 atvejai, 1– vaiko, rugsėjo 2 dieną – 5 apsinuodijimo alkoholiu atvejai, bet tarp jų nė vieno vaiko.

REKLAMA

„Tai labai akivaizdus ne tik apsinuodijusių vaikų skaičiaus mažėjimas, bet ir suaugusiųjų“, – pabrėžia G. Belian.

Departamentas primena, kad draudimas netaikomas prekybai alkoholiu viešojo maitinimo vietose, tarptautinio susisiekimo traukiniuose, laivuose, orlaiviuose, vežančiuose keleivius tarptautiniais maršrutais, viešbučių kambariuose įrengtuose minibaruose, taip pat neapmuitinamose parduotuvėse ir specialiosiose prekybos vietose.

„Tačiau norime informuoti, kad alkoholinių gėrimų pardavimas išsinešimui iš viešojo maitinimo vietų iš esmės vykdant mažmeninės prekybos parduotuvėse veiklą taip pat traktuojamas kaip draudžiama prekyba alkoholiniais gėrimais rugsėjo 1 dieną“, – rašoma departamento puslapyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų