Iš mokyklos jūsų vaikas gali parnešti ne tik gerų pažymių. Deja, mokykla – tai ne tik nauji įspūdžiai, naujos žinios, bet ir... naujos bakterijos. Ne tik gripo sezono metu, bet kiaurus metus. Juk tiek peršalimo, tiek kitomis infekcinėmis ligomis užsikrėsti lengviausia ten, kur daug vaikų, kur jie nuolat kontaktuoja vienas su kitu. Vadinasi, mokykla atsiduria vienoje iš pirmaujančių pozicijų. Pasak statistikos, virusinėmis kvėpavimo takų ligomis šeimos, kuriose yra mokyklinio amžiaus vaikų, serga dažniau nei kiti žmonės. Tokiose šeimose per metus gali būti „prasergama“ net 12 kartų!
Tarp mokyklinukų labiausiai paplitusios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, gripas, streptokokinė angina, vėjaraupiai, raudoniukė. Taip pat neretai pasitaiko pedikuliozės ir konjuktyvito atvejų, ypač tarp pradinukų.
Ir nors neįmanoma vaiko visiškai atriboti nuo kontakto su ligas sukeliančiomis bakterijomis, būtina išmokyti jį patį vengti užsikrėtimo. Gera naujiena: užsikrėtimo tikimybę tikrai galima sumažinti! Svarbiausi pagalbininkai šioje kovoje – geras miegas, dažnas rankų plovimas, geri pusryčiai. Tai daro stebuklus.
Miegas. Ekspertai tikina, kad norint palaikyti stiprų imunitetą mokyklinukui ir paaugliui būtina miegoti ne trumpiau nei 9 valandas per parą. Užtikrinant gerą sveikatą miegas apskritai yra vienas reikšmingiausių faktorių. Nuolat nepakankamai išsimiegantys vaikai prasčiau vystosi fiziškai ir protiškai, dažniau serga, jiems dažniau išsivysto pašalinės reakcijos į skiepus. Ir vis dėlto daugybei mokyklinukų miego trūksta. Viena priežasčių – televizorius arba kompiuteris miegamajame. Kad pripratintumėte vaiką užmigti anksti, jo miegamasis turėtų būti skirtas tik miegui. Mokykloje atostogos ar vaikas negaluoja ir neina į pamokas? Pasistenkite vis tiek neišklysti iš įprasto režimo ar prie jo grįžti likus keletui savaičių iki mokslo metų pradžios. Tai leis vaiko vidiniam biologiniam laikrodžiui geriau prisitaikyti, vėl grįžus į mokyklą jam bus paprasčiau užmigti vakare ir laiku atsikelti ryte.
Rankų plovimas. Peršalimo ligas sukeliantys virusai dažniausiai perduodami būtent per rankas. Jų apstu vietose, kur daug žmonių, ant įvairių paviršių šios bakterijos gali išlikti gyvybingos po kelias valandas. Tereikia kilstelėti nešvarią ranką prie veido – ir virusas jau gali apsigyventi jūsų organizme. Tam, kad tokių bakterijų atakų išvengrumėte, užtenka tiesiog nusiplauti rankas paprastu muilu. Tiesa, ne visi vaikai tai moka daryti taisyklingai. Tam, kad rankos taptų švarios, jas reikia trinti ne trumpiau nei 20-30 sekundžių. Išmokykite vaiką visada plautis rankas su muilu prieš valgį ir pasinaudojus tualetu. Taip pat parūpinktie jam drėgnų antibakterinių servetėlių, kad prireikus galėtų jomis nusivalyti rankas, kai neturės galimybės jų nusiplauti. Ligų sezono metu taip nusivalyti rankas jis turėtų po kiekvienos pertraukos.
Pusryčiai. Pusryčių reikšmės daugelis tėvų neįvertina. O vaikai, reguliariai valgantys pilnaverčius pusryčius, mokosi geriau, pamokose būna aktyvesni, dėmesingesni ir netgi geriau elgiasi. Nepakenks su pusryčiais vaikui duoti ir vitaminų bei mineralų komplekso kapsulę, vitamino C vienu ar kitu pavidalu, alaus mielių, propolio. Visi šie produktai stimuliuoja imunitetą, didina atsparumą peršalimo ligoms. Šiuose produktuose gausu aktyviųjų medžiagų, kurių stygius kaip tik ir sukelia daugelį peršalimo ligų.
Eiti į mokyklą ar likti namuose?
Tarkim, ryte vaikas skundžiasi, kad prastai jaučiasi. Kaip nutarti – ar leisti jį į mokyklą?Medikai pataria griebtis tokio plano: pamatuoti vaikui temperatūrą. Jei ji didesnė nei 37 laipsniai, vaikas lieka namie. Taip pat jis turėtų neiti jei bent kartą namuose vėmė ar viduriavo. Jei vaiką vargina kosulys, sloga, jis dažnai čiaudo – irgi verčiau neleisti į mokyklą, net jei iš esmės jis jaučiasi neblogai: su tokiais simptomais jis jau gali užkrėsti kitus vaikus.
Kaip dar pasirūpinti mokyklinuko sveikata?
Specialistai siūlo 5 pagrindines rekomendacijas, kurių galima griebtis niekada ne vėlu:
Skiepai. Jei gydytojai dėl vaiko sveikatos būklės neapribojo skiepų – idealu mažylį skiepyti laikantis patvirtinto skiepų kalendoriaus. Kad ir kiek ginčų bekiltų dėl vakcinacijos, kol kas ji lieka vienu svarbiausių vaiko imunitetą stiprinančių faktorių. Priežastis, kodėl vaiką reikėtų skiepyti, paprasta – skiepai tikrai veiksmingi. Pasak statistikos, neskiepyti vaikai nuo 3 iki 18 metų 22 kartus dažniau serga tymais ir 6 kartus dažniau kokliušu. Jaunesnio amžiaus vaikams ši rizika dar didesnė: vaikai nuo 3 iki 10 metų 10 kartų dažniau serga tymais ir 16 kartų dažniau kokliušu nei nuo šių ligų paskiepyti jų bendraamžiai. Vis dažniau pasigirsta nuomonių, kad nuo kitų ligų, tokių, kaip, pavyzdžiui, gripas ar raudoniukė, rekomenduojama skiepyti tik į infekcijas labai linkusius vaikus. Tiems, kurių sveikata ir taip stipri, esą galima apsieiti be šių vakcinų. Iš tikrųjų medikai siūlo labiau atkreipti dėmesį į vaiko gyvenimo būdą. Jei jis dažnai lankosi vietose, kur didelė tikimybė užsikrėsti infekcine liga (pvz. lanko darželį, mokyklą) – vis dėlto vakcina pridarys mažiau bėdos organizmui, nei pati liga. Taigi skiepyti patariama.
Apsilankymai pas vaikų okulistą. Vienas iš keturių mokyklą lankančių vaikų turi jau žinomų arba dar nediagnozuotų regėjimo sutrikimų, kurie gali apsunkinti mokymąsi. Pats vaikas gali kurį laiką nesuvokti, kad regėjimas prastėja, nes nežino kaip atpažinti simptomus. Todėl jei vaikas kol kas neturi jokių nusiskundimų dėl regėjimo, jam rekomenduojama ne rečiau kaip kartą per dvejus metus apsilankyti pas vaikų okulistą. Jei vaikas jau nešioja akinius, regėjimo patikrinimas vyks kartą per metus. Ir nevertėtų pasikliauti vien tik akių patikrinimu pagal populiaraiąją lentelę – taip išaiškinama tik 20-30 procentų regėjimo sutrikimų, taigi ši lentelė nepakeis nuodugnios specialisto apžiūros. Yra keletas požymių, kurie parodo, jog vaiko regėjimas gali būti nusilpęs:
• Vaikas nuolat sėdasi pernelyg arti televizoriaus, labai arti laiko knygą ją skaitydamas;
• Skaitydamas dažnai pameta vietą, kur skaitė, net ir įgudęs skaityti vis vedžioja pirštu palei eilutę;
• Į ką nors įdėmiai žiūrėdamas jis palenkia galvą į priekį, į šoną arba atsilošia;
• Dažnai trina akis, skundžiasi, kad jos jautrios šviesai.
Batų dydis. Dažniau patikrinkite, ar vaiko koja nepaaugo, ar dar nereikia keisti avalynės. Kiekvieniems naujiems mokslo metams prireiks ir naujų batų. Veikiausiai senieji jau išaugti, ankštoki, tad gali sukelti problemų. Pasak specialistų, 4-9 metų vaikams patikrinti, ar avalynė vis dar tinka jų kojai, reikia kas 4 mėnesius, po 10 metų – kas pusmetį. Vaikų avalynė turi būti patogi, lanksti, „kvėpuojanti“.
Kuprinės svoris. Ne paslaptis, kad kartais pradinuko kuprinėje sutelpa „visas gyvenimas“. O paskui tą gyvenimą apsunkina stuburo problemos. Kasmet vis daugiau mokinukų skundžiasi nugaros skausmais. Bendra taisyklė kuprinės svoriui tokia: ji negali sverti daugiau nei 15-20 proc. vaiko svorio. Taigi jei vaikas sveria, pvz., 30 kg, jo kuprinė turėtų sverti ne daugiau kaip 4,5-6 kg. Kaip sumažinti apkrovas stuburui?
• Nupirkite kuprinę su kieta nugarėle, o vyresniesiems – su platesnėmis petnešomis. Ir, svarbiausia, įsitikinkite, kad vaikas ją nešioja taisyklingai, o ne užsikabinęs ant vieno peties;
• Priktie tinkamo dydžio kuprinę. Mažiesiems – lengvesnę, siauresnę ir trumpesnę, su trumpesnėmis petnešomis. Tinkamai uždėtos kuprinės dugnas turėtų būti 5-10 cm virš vaiko juosmens;
• Paraginkite vaiką dažniau susitvarkyti kuprinę: iškrėsti visą jos turinį ir atrinkti, kas jam reikalinga. Mokyklinukai tikrai linkę savo kuprinėse kaupti „turtą“, kuriuo naudojosi prieš mėnesį.
Bendraukite su mokymo įstaiga. Jei vaikui dėl jo sveikatos būklės būtini tam tikri apribojimai, jei jis kam nors alergiškas – informuokite apie tai jo mokymo įstaigą, klasės auklėtoją. Neskirkite šios užduoties pačiam vaikui, pasikalbėkite apie tai jūs. Ir palikite mokykloje savo kontaktinę informaciją, kad prireikus jus galėtų greitai surasti. Dažnai tėvai ignoruoja šią rekomendaciją, pavyzdžiui, neinformuoja mokytojų, kad pakeitė mobiliojo telefono numerį. Jei vaiko sveikatai kils grėsmė, mokytojams teks gaišti laiką ieškant būdų su jumis susisiekti, jie gali pražiūrėti svarbius simptomus.