Artėjanti vasara – kelionių ir atostogų metas. O vykstant į atostogas su mažyliu verta pasiimti bent keletą knygelių. Jos padės nenuobodžiauti lietingą dieną, pravers ir ramybės valandėlę parke ant suolelio. Be abejo, visos bibliotekėlės vežtis nenorėsite. Tad kaip išrinkti bent keletą knygelių, kurios būtų tikrai įdomios vaikui ir vos perverstos nenukeliautų į nereikalingo bagažo kategoriją?
Štai 10 sąlygų įdomiai knygelei, kurią tikrai būtų verta pasiimti į kelionę.
Iliustracijos. Svarbiausia knygelės dalis tokio amžiaus mažyliui – paveikslėliai. Rinkitės tokią, kurioje būtų pavaizduoti kasdienėje vaiko aplinkoje sutinkami, jam gerai pažįstami objektai. Juos bus smagu bandyti įvardyti, parodyti, išskirti iš kitų daiktų: kamuolys, obuoliukas, bananas, kėdė.
Spalvos. Geriausia – aukso vidurys. Pernelyg ryškis spalvos vargina žvilgsnį, knygelė vaikui gali greitai nusibosti, nes tiesiog bus sunku į ją žiūrėti ilgesnį laiką. Tačiau nevertėtų mestis į kitą kraštutinumą ir ieškoti juodai baltos grafikos. Idealu jei vaiko knygelės iliustracijos spalvingos, bet ryškumas ne pernelyg intensyvus.
Menas paprastume. Žvilgtelėkite į knygelę vaiko akimis. Kai kurie piešinėliai, suaugusiesiems jau gerokai pabodę, gali atrodyti kičas. Tačiau neaiškios, stilizuotos, suaugusiesiems atrodančios meniškos iliustracijos mažiesiems retai kada būna įdomios. Geriau kai iš piešinėlio labai aiškiai matosi, koks veikėjas ar daiktas vaizduojamas.
Patraukli tema. Būtinai atkreipkite dėmesį ir į tai, kokia tema domina jūsų vaiką. Jau po pirmojo gimtadienio dauguma mažųjų turi išsirinkę savo favoritus: mašinos, lėlės, traukiniai, žvėreliai, gėlės ir pan. Netiesa, kad patiems mažiausiesiems idealiai tinka pasakos apie žvėrelius. Berniukui, kurio žvilgsnis krypsta tik į futbolo kamuolį ar mašinas bei mergaitei, kuri nė akimirkai nepaleidžia savo mylimiausios lėlytės, iš „Katinėlio ir gaidelio“ bus mažoka naudos.
Suprantamas tekstas. Teksto tokioje knygelėje turėtų būti nedaug – patiems mažiausiesiems dar sunku sekti siužeto vingius, taigi geriausia kai knygelės pasakojimas paprastas. Ir vis dėlto atkreipkite dėmesį, kad tiek keli sakiniai būtų prasmingi ir nesunkiai suprantami. Melodingas, rimuotas tekstas – puiku, o nesuprantami, egzotiški žodžiai, sudėtingi sakiniai jau priskirtini prie knygos trūkumų. Jei jų vos keletas – nieko baisaus. Bet jei sudėtingi žodžiai, sintaksinės konstrukcijos kartojasi nuolat – teks nuolat perpasakoti veiksmą savais žodžiais užuot skaičius kas parašyta.
Pasikartojimai. Žodžių nuspėjamumas ir pasikartojimas – nemenkas privalumas tokio amžiaus auditorijai. Keletą kartų paskaičius lengvai įsimenamus sakinukus vėliau mažylis pats noriai kartos frazių ar posmelių pabaigas, taip skaitymas taps interaktyvesniu, o skaitytojo žodynas prasiplės.
Pojūčių spektras. Puiku, jei knygelė lavina ne tik regos, klausos, bet ir lytėjimo pojūčius: iliustracijos yra reljefinės, skirtingos tekstūros, yra atsidarančių ar išlendančių paveikslėlių.
Tvirtumas. Geriau jei knygelės puslapiai bus pastorinti – kartoniniai ar laminuoti. Tai leis mažajam skaitytojui drąsiau juos vartyti, knygelė ne taip greitai atspurs.
Formatas. Rinkitės knygą, kurią būtų patogu įsimesti į rankinę. Jei nepavyksta rasti tokios, kuri būtų įdomi savo turiniu ir patogi formatu – į kelionę pasiimkite keletą knygelių. Svarbiausia – kad bent viena tiktų į jūsų rankinę ar kuprinę, taigi galėtumėte ją pasiimti eidami pasivaikščioti.
Praktinis testas. Tikrai nežinote ką išsirinkti? Apsilankykite vaikų bibliotekoje. Galbūt bibliotekininkė jums rekomenduos puikių knygelių, kurių galėsite pasiieškoti ir knygyne. Be to, ten galėsite savo mažyliui pasiūlyti pavartyti daugybę knygelių, tad pati matysite, kurios jį domina labiausiai.