Kaip paruošti savo vaikus, kad šie taptų verslininkais? Tradicinis atsakymas į šį klausimą yra: skatinkite savo vaikus pradėti paprastą verslą namie, vietoj to, kad jie vien tik prašytų pinigų iš jūsų, rašo portalas „The Wall Street Journal“.
Tačiau verslininkai ir pedagogai sako, kad atsakymas yra kur kas gilesnis. Pasak jų, norint tapti verslininku reikia įgyti tam tikrų psichologinių savybių, o tėvai kas kartą turi padėti vaikams jas išsiugdyti.
Štai šios savybės ir patarimai, kaip geriau jas išsiugdyti.
Ieškantis nuotykių
Tėvai turi skatinti savo vaikus tyrinėti savo aplinką ir neleisti jiems jaustis pernelyg ramiai, pataria kompanijos „Home Depot“ vienas iš įkūrėjų ir amerikietiškojo futbolo lygos komandos „Falcons“ savininkas Arthuras Blankas. Tai reiškia, kad turite raginti juos nuolat uždavinėti klausimus ir vystyti jų smalsų protą.
„Pavyzdžiui, nupirkite jiems tokius žaislus, su kuriais jie patys turės nuspręsti, kaip reikia su jais žaisti, – sako jis. – O atostogų metu, eikite į skirtingus restoranus, kur vaikai ne visuomet gali jaustis patogiai.“
Pierre‘as Omidyaras, „eBay“ kompanijos įkūrėjas, sutinka, kad tyrinėjimas ir teiravimasis yra esminės pamokos.
„Mūsų vaikai mėgsta situacijas, kurios sužadina jų smalsumą ir leidžia jiems tyrinėti aplink esantį pasaulį taip, kaip jie patys to nori“, – teigia P. Omidyaras.
Savo vaikystėje „eBay“ įkūrėjas dėka savo tėvų kilmės buvo pasinėręs į persų ir prancūzų kultūrą.
„Šių kultūrų studijavimas vaikystėje mane išmokė to, kad kiekvienoje situacijoje gali būti skirtingi mąstymo būdai, ir to, kad ne visada reikia atlikti užduotis taip, kaip jos visuomet yra atliekamos“, – kalbėjo P. Omidyaras.
Patikimas ir stabilus
Babsono koledžo profesorė Pramodita Sharma taip pat pataria tėvams padėti savo vaikams išsiugdyti smalsų protą. Tačiau, pasak jos, taip pat svarbios yra ir kitos savybės: sąžiningumas ir emocinis stabilumas.
Tėvai turi reikalauti, kad vaikai visuomet darbus atliktų puikiai ir laiku, nesvarbu ar tai yra namų ruoša, namų darbai ar užklasinė veikla. Tėvai turi sukurti gero elgesio modelį, kuris pabrėžtų susivaldymo svarbą tuomet, kai ne viskas einasi taip, kaip norėtųsi. Jie taip pat turėtų raginti savo vaikus palaukti kurį laiką prieš reaguojant į vieną ar kitą situaciją, kuomet šie praranda savitvardą.
Pastabumas
Tėvai turi padėti savo vaikams pripažinti, kad jų pasaulis yra pilnas verslo galimybių ir jų atradimas reikalauja atidaus stebėjimo ir kūrybiškumo.
Čikagoje esančio Verslininkų mokymo tinklo direktorė Christine Poorman teigia, kad mokiniai yra raginami pasivaikščioti po savo apylinkes ir įvertinti verslo poreikius. Viena iš jų atrado tai, kad jo kaimynystėje esančios maisto ir ūkinių prekių parduotuvėlės nėra įsitraukusios į internetą, tad kiekvienai iš jų ji sukūrė prekės ženklus ir interneto svetaines.
Nekilnojamojo turto magnatas Samas Zellas taip pat labai vertina smalsumo ir stebėjimo skatinimą. Pasak jo, verslininkas visuomet mato problemas ir tuomet atranda jų sprendimo būdus. Vis dėlto, kartais šios problemos neatrodo tokios pastebimos.
„Kuomet man buvo 12 metų mano tėvai persikėlė gyventi iš Čikagos į priemiestį, – pasakojo S. Zellas. – Po mokyklos aš važiuodavau traukiniu į miestą ir lankiau ten Yeshiva mokyklą. Aš pastebėjau, kad vienoje vietoje buvo pardavinėjami „Playboy“ žurnalai. Aš už juos mokėdavau po 50 centų, o grįžęs parduodavau savo draugams už 3 dolerius – tai buvo pirmoji mano pasiūlos ir paklausos pamoka.“
Komandinis darbas
Sportas gali būti tinkama priemonė ugdyti verslininko vertybes. A. Blankas teigia, kad šeši jo vaikai, visi kurie užsiiminėjo viena ar kita sporto šaka, buvo priversti išmokti, kaip susidoroti su nesėkmėmis ir kaip išgyventi pralaimėjimus.
„Sportas išmoko, kad komandinis darbas yra labai svarbus, – teigia A. Blankas. – Pradinė idėja sukurti „Home Depot“ kilo man ir Bernie Marcusui, tačiau mes taip pat turėjome šia idėja sudominti ir kitus žmones, kitaip tariant, įtraukti juos į žaidimą.“
Jo sūnus Joshua yra savo klasės futbolo komandos kapitonas – vaidmuo, kuris padės vaikinui išmokti apie lyderystę ir kitų įkvėpimą.
„Komandinis darbas ir tai, kad nėra laimimos visos rungtynės yra puikios pamokos ateities verslininkui“, – sako A. Blankas.
Kita vertus, pavienis tikslo siekimas taip pat yra gera savybė. „Boston Beer“ kompanijos įkūrėjui Jimui Kochui laipiojimas kalnais padėjo jam tapti geru verslininku.
„Laipiotojai yra labai panašūs į verslininkus, – teigia J. Kochas. – Jie yra pasirengę atsidurti pavojingoje situacijoje, o į ją patekę tampa atsargūs bei atidūs ir mėgina sumažinti ar visai panaikinti pavojų.“
Rodyti pavyzdį
Galiausiai, daugelis verslininkų teigia, kad vertingiausias dalykas, kurio galite išmokyti savo vaikus apie verslą, yra pačiam tuo užsiiminėti. A. Blankui didžiausią įtaką prieš tampant verslininku padarė jo tėvai.
„Aš mačiau gyvus verslininkų pavyzdžius, – pasakoja jis. – Mano tėtis buvo 39–erių, kuomet pradėjo didmeninės prekybos farmacijos srityje verslą. Jis mirė sulakęs 44–erių, kuomet man buvo 15. Mano motina, kuriai tuo metu buvo 37–eri, neturėjo jokios verslo patirties, tačiau savotiškai buvo linkusi rizikuoti. Ji iškėlė tėvo pradėtą verslą ir vėliau pardavė jį didesnei farmacijos įmonei.“