• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žiūrint į šiuolaikinę buvusios Tarybų sąjungos šalių vyrų gyvenimo trukmę darosi liūdna. Liūdna tiek, kad mokslininkai kuria naujas teorijas, aiškinančias šį fenomeną, tačiau nieko stebinančio toje statistikoje nėra: visiškas abejingumas savo sveikatos atžvilgiu paaiškina praktiškai viską. Kaip prailginti vyro gyvenimą 35 metais?

REKLAMA
REKLAMA

Teisingas gyvenimo būdas ir sveikų įpročių kompleksas gali reikšmingai pagerinti žmogaus gyvenimą. Noriu priminti pagrindines taisykles, kurios gali pridėti ~35 metus prie Jūsų aktyvaus, sąmoningo gyvenimo trukmės. 1. Daug draugų (+7 metai)

REKLAMA

Kalbant apie draugystę – kuo daugiau, tuo geriau (ir sveikiau). Australijoje vykusio tyrimo, kuriame dalyvavo 1477 septyniasdešimtmečiai, metu buvo nustatyta, kad platus draugų ratas padėjo žmonėms prailginti gyvenimą maždaug 7 metais. Tikėtina, kad draugai paprasčiausiai padeda pergyventi sudėtingus laikus, tačiau ir biochemija taip pat turi svarbų vaidmenį.

REKLAMA
REKLAMA

“Draugystė iš tiesų stimuliuoja oksitocino gamybą” – teigia mokslininkai.

Oksitocinas (glėbesčiavimosi hormonas) ramina nervų sistemą ir gali būti arterinį spaudimą normalizuojančiu veiksniu, gali skatinti svorio metimą, greitesnį organizmo atsistatymą po ligų. 2. Darbas stovint arba aktyvus darbas (+2 metai)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pamirškit savo krėslą/kėdę. Diena, praleista sėdint, padidina riziką mirti 3 metų bėgyje 40% net jeigu Jūs sportuojate. Stenkitės dirbti stovėdami kuo dažniau. 2012 metais BMJ Open publikuotas tyrimas patvirtino, kad sumažinę sėdimo darbo laiką iki 3 val./parą galite prailginti gyvenimą ~2 metais.

REKLAMA

“Kuomet Jūs sėdite, Jūsų kraujotaka sulėtėja, Jūs sudeginate mažiau kalorijų, sutrinka organizmo medžiagų apykaita” – sako Siuzen Blok, American Council on Exercise dėstytoja ir California Health & Longevity Institute direktorė.

3. Švarūs ir sveiki dantys (+6 metai)

Skamba keistokai, tiesa? Tačiau kai kurios bakterijos, gyvenančios burnoje, gali sukelti uždegimų visame kūne, tuo padidindamos širdies ir kraujagyslių susirgimų riziką. Jos gali sukelti insultą, cukraligę ar netgi autoimuninių susirgimų, pavyzdžiui, reumatoidinį artritą. Būtent todėl burnos higiena turi labai svarbų vaidmenį, o reguliarus dantų siūlo naudojimas gali pridėti jums 6,4 metų gyvenimo (remiantis medicinos mokslų daktaro Michael F. Roizen iš Cleveland Clinic tyrimo metu gautais duomenimis)

REKLAMA

Netgi naudojant dantų siūlą kiekvieną dieną 6 mėnesius galite ženkliai sumažinti C reaktyvaus baltymo (CRP; CRB) kiekį. CRP – tai markeris, parodantis uždegimus, galinčius sukelti širdies ir kraujagyslių ligų (tai nagrinėjo Tarptautinis širdies ir plaučių institutas). 4. Žalios daržovės (+2 metai)

Atminkit, kad ne visos daržovės valgomos žalios!

Jūsų mama buvo teisi: daržovės tikrai yra naudingos. Vyrai, suvalgantys per dieną maždaug 60 gramų (apie vieną puodelį) daržovių, gyvens vidutiniškai 2 metais ilgiau nei žmonės, suvalgantys <20 gramų/dieną.

Nors virtos daržovės yra labai naudingos mūsų organizmui, tačiau remiantis Cancer Epidemiology Biomarkers Preview tyrimu galima teigti, kad žalios daržovės pasižymi kur kas stipresniu efektu. Kulinarinis daržovių apdorojimas (ypač virimas) gali pašalinti iki 50 proc. antioksidantų, esančių daugelyje daržovių.

5. Pozityvus mąstymas (+7 metai)

Mokslas patvirtina tai, apie ką mes ir taip jau seniai žinome: pozityvus požiūris į gyvenimą bei juokas tikrai padės nugyventi ilgesnį gyvenimą. Pavyzdžiui, Jeilo universiteto tyrimo metu buvo nustatyta, kad pozityviai žvelgiantys į senėjimo procesą žmonės gyveno vidutiniškai 7 metai ilgiau nei žmonės, nerimavę dėl visko… Beje, žmonėms, švenčiantiems 100-metį, šis faktorius yra lemiamas.

Pozityvus mąstymas padeda mūsų smegenims ilgiau nesenti, gerina atmintį, padeda išvengti depresijos ir kovoja su Alzheimerio liga. Be to, paprastas juokas sumažina kortizolio (streso hormono) kiekį ne blogiau nei specialūs vaistai.

Dėmesio: rekomenduoju perskaityti šį straipsnį, kadangi pozityvus mąstymas taip pat turi būti saikingas: Nuolatinis “sėkmingumas” – tai maniakinis sindromas!

6. Svorio kontrolė (+3 metai)

Kūno masės indeksas (KMI) yra labai geras fizinės būklės barometras. Jis nustatomas dalinant žmogaus kūno masę (kg) iš ūgio (m) kvadrato.

“Jeigu Jūsų KMI yra 25 – 35 tarpe – tai gali sutrumpinti gyvenimą ~3 metais” – teigia Alabamos universiteto mokslininkai.

KMI, didesnis nei 35 rodo nutukimą.

7. Riešutai (+3 metai)

Kuomet Loma Lindos universitete buvo išnagrinėti 34000 septintos dienos adventistų (jie žymūs savo ilgaamžiškumu) įpročiai, paaiškėjo, kad tie, kas valgė riešutus 5 dienas/savaitę, gyveno vidutiniškai 2,9 metų ilgiau nei rečiau nei kartą per savaitę valgiusieji riešutus. Riešutai mažina aukšto kraujospūdžio bei didelio cholesterolio kiekio riziką. Jie teigiamai veikia mūsų širdies ritmą ir gerina būklę sergant cukralige. Be to, didelis baltymų ir aliejų kiekis gali sukelti sotumo pojūtį, o tai padės Jums atsikratyti nereikalingo svorio.

8. Fiziniai pratimai (+5 metai)

Nepriklausomai nuo veiklos pobūdžio bet koks fizinis aktyvumas padės Jums gyventi ilgiau. Neseniai Nacionalinio vėžio instituto atlikto tyrimo metu buvo ištirti 654827 žmonės (21-90 metų). Paaiškėjo, kad sportas prideda mums vidutiniškai 4,5 metų gyvenimo.

Patys matote, kad jokių sensacijų ir jaunystės eliksyrų pateiktame sąraše nėra. Visa tai vienaip ar kitaip mes jau žinome, matėme ir girdėjome. Svarbiausia – pradėti!

Būkite sveiki!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų