Anot leidinio, galbūt tai kam nors pasirodys banalu, tačiau kažkam juk gali išgelbėti gyvybę.
1. Jeigu galite – bėkite
Skirtingų šalių spec. tarnybų rekomendacijų esmė yra vienas raktinis (daugeliu atvejų ir akivaizdus) momentas: jeigu žinote saugų maršrutą ir galite juo greitai palikti pavojų keliančią vietą – bėkite, jeigu ne – slėpkitės.
Bėgdami, meskite visus daiktus. Pasiimkite kartu šalia esančius žmones. Perspėkite sutiktuosius pakeliui dėl pavojaus.
Laikykitės toliau nuo durų ar langų ertmių. Jeigu prasidėjo šaudynės – akimirksniu griūkite ant žemės, prisidenkite galvą rankomis, ir nusisukite į kitą pusę. Nejudėkite. Jeigu leidžia aplinkybės, bandykite surasti slėptuvę.
Kai tik pasirodys, jog esate saugioje aplinkoje – skambinkite policijai.
Jeigu vyksta antiteroristinė operacija, nebėkite link spec. tarnybų pareigūnų, kad šie nepalaikytų jūsų nusikaltėliu.
Link jų judėkite ramiai, venkite staigių judesių. Rankas laikykite matomoje vietoje (prancūzai netgi rekomenduoja jas pakelti), kad jūsų nepalaikytų slaptų kėslų turinčiu teroristu.
2. Nepavyko pabėgti – slėpkitės
Kai saugiai sprukti nepavyksta – slėpkitės. Gulkitės ant žemės, jeigu yra galimybių – toliau nuo langų, durų ar atvirų erdvių.
Tiks bet kokia slėptuvė, tačiau jeigu negalite išsirinkti – ieškokite storos metalinės pertvaros ar stiprios sienos (pavyzdžiui, storos betoninės arba iš kelių sluoksnių plytų sienos).
Atsiminkite, kad kulkos skrodžia kiaurai stiklą, plytą, medį ir metalą.
Apsidairykite, kurioje vietoje yra išėjimai. Jeigu tik įmanoma, ir saugu – užremkite išėjimus iš vidaus, atsitraukite nuo durų (tai jau prancūzų rekomendacija).
Britų tarnybos primena, kad būtų gerai renkantis priedangą neužkirsti sau atsitraukimo kelio.
Netriukšmaukite, išjunkite telefono garsą ir vibraciją. Jeigu jūs namuose ar patalpoje – išjunkite visą techniką, kuri gali kelti triukšmą.
3. Spręskite patys, ar galite priešintis teroristams
Jeigu jūs neturite specialaus paruošimo, o tikriausiai jūs tokio neturite, – geriau heroizmu nerizikuoti.
„Nesant specialaus paruošimo nebandykite savarankiškai bandyti nukenksminti teroristus, sulaikykite nuo to žmones, esančius šalia“, – perspėja Rusijos federalinė saugumo tarnyba.
Pulti užpuolikus rekomenduojama tik išskirtiniais atvejais, jeigu daugiau nieko nelieka, teigiama Hjustono merijos tinklalapyje patalpintame vaizdo įraše.
Jo autoriai rekomenduoja susirasti daiktus, kuriuos galima būtų panaudoti vietoje ginklų ir jungtis su kitais žmonėmis, jeigu leidžia aplinkybės.
4. Jeigu jus paėmė įkaitu – nesipriešinti
Stenkitės netriukšmauti ir nedaryti staigių judesių. Nežiūrėkite nusikaltėliams į akis, nesielkite iššaukiančiai. Vykdykite užpuolikų reikalavimus, nepriekaištaukite ir nesipriešinkite.
Jeigu jums reikalinga medicinos pagalba – kalbėkite ramiai ir aiškiai, nieko nesiimkite, kol negausite tam leidimo iš užpuolikų.
Stebėkite ir klausykitės. Neleiskite užtemti sąmonei: užsiimkite smegenų veiklos skatinimo pratimais, bandykite sekti laiką. Jeigu įmanoma ir saugu – užsiimkite fiziniais pratimais.
Sužinokite iš jus prižiūrinčių asmenų, ar galima skaityti, rašyti, naudotis asmeninės higienos reikmenimis. Pabandykite užmegzti kontaktą su grobikais.
Neaptarinėkite su kitais įkaitais grobikus liečiančios informacijos.
Jeigu spec. tarnybos pradės įkaitų gelbėjimo operaciją, gulkitės veidu ant žemės, uždenkite galvą rankomis ir nejudėkite.
Nebėkite į spec. tarnybų pareigūnus. Jeigu įmanoma, laikykitės tolėliau nuo durų ir langų.
5. Iki ir po teroro akto
Kai tik atsidursite saugioje vietoje – praneškite apie įvykį policijai.
Jeigu buvote patekę tarp įkaitų – prisiminkite kuo daugiau įvykio detalių. Spec. tarnyboms ypač svarbu žinoti, kur konkrečiai yra teroristai, kur jūs juos paskutinį sykį matėte, kiek jų buvo, kaip jie buvo apsirengę ir kuo ginkluoti. Taip pat svarbu perduoti informaciją apie pastatą, kiek viduje įkaitų, kur yra įėjimai ar išėjimai.
Negalima socialiniuose tinkluose viešinti spec. tarnybų darbo detales, neplatinkite gandų ir nepatikrintos informacijos.
Daugelio teroro išpuolių galima išvengti pasitelkus gyventojų pastabumą, teigiama, britų, prancūzų ir rusų gairėse gyventojams.
Jeigu jūs aptikote įtartiną daiktą ir šeimininko nėra šalia – būtinai praneškite į policiją. Slepiant sprogmenis naudojamos įprastos rankinės, paketai, dėžutės, žaislai. Nelieskite, neatidarinėkite ir nejudinkite daiktų. Prisiminkite laiką, kada įtartiną objektą pirmą sykį pamatėte. Sulaukite policijos.
Paaiškinkite vaikams, kad daiktai be šeimininko gali būti pavojingi.
Pagrindinis patarimas, kuris kartojasi visuose šaltiniuose – išsaugokite šaltakraujiškumą. Arba, bent jau pasistenkite.