Kiekvienas šiandienos darbo rinkos naujokas rytoj gali tapti potencialiu visų vertinamu darbuotoju. Kaip tuo pavyks įtikinti būsimą darbdavį, visų pirma priklauso nuo paties naujoko. Asmeninis įvaizdis, kurį sukuriame atvykę į darbo pokalbį, yra svarbus, o naujokų atveju neretai jis būna lemiamas.
Nuoširdumas ir autentiškumas – yra būtent tai, kas mus išskiria iš bendros pilkos masės ir padeda užmegzti atvirą kontaktą su nepažįstamaisiais. O būtent tokie dažniausiai ir jaučiasi darbo pokalbio dalyviai, todėl nuoširdus ir atviras bendravimas su potencialiu darbdaviu gali tapti raktu, atrakinančiu duris į pageidaujamą darbovietę.
Sakyti tiesą yra dar vienas svarbus patarimas. Jei niekada neturėjote darbo ir neturite daug patirties kurioje nors srityje, taip ir sakykite. Jei apie savanoriavimą žinote tik iš draugo pasakojimų, geriau nesakykite, jog tai darėte iš tiesų. Nebandykite pasirodyti geresnis, protingesnis, sumanesnis nei esate. Iš „Swedbank“ organizacijos darbuotojų atrankų patirties galiu drąsiai teigti, kad verčiau būkite savimi ir kalbėkite apie tikruosius savo pranašumus, stipriąsias asmenines savybes, pasiekimus, kuriais didžiuojatės.
Dažnas darbo pokalbio dalyvis baiminasi nepatogių klausimų, tačiau kažko nežinoti ir apie tai pasakyti pokalbio metu nėra blogai. Atvirkščiai, parodysite, kad esate atsakingas ir nebijantis nepatogių situacijų žmogus. Lygiai taip pat nuoširdžiai ir atvirai kalbėkite ir apie savo trūkumus. Parodykite, jog jūs žinote ne tik savo stipriąsias puses, bet ir trūkumus, o taip pat – būdus, kaip juos kompensuoti. Neturint daug darbo patirties, svarbu apgalvoti, kokią naudą galite atnešti įmonei su savo idėjomis, kūrybišku mąstymu, lankstumu bei kitomis stiprybėmis. Abipusės naudos ieškojimas sukuria žmogaus, kuriuo galima pasitikėti, įvaizdį.
Žinoma, viešai pripažinti kompetencijų trūkumą arba kalbėti apie patirties stoką nėra malonu, tačiau tai įmanoma kompensuoti kitais darbdaviui svarbiais dalykais. Noras mokytis, smalsumas bei domėjimasis konkrečia darbo pozicija ir rinka, kurioje veikia įmonė, atskleidžia būsimo darbuotojo motyvaciją. Ši savybė yra svarbi visiems be išimties darbdaviams.
Dažnai gali nutikti ir taip, kad dėl nepakankamos darbo patirties naujokams net nepavyksta patekti į patį darbo pokalbį. Apmaudu, kai nesuteikiama galimybė pristatyti save, tačiau ir tokiais atvejais neverta nusiminti. Yra apstu kitų galimybių, kurios gali padėti užmegzti reikiamus ir naudingus būsimai karjerai ryšius. Įvairios įmonės, universitetai ar verslo asociacijos organizuoja renginius, skirtus potencialių darbdavių ir jaunuolių susitikimams ir prisistatymams. „Swedbank“ taip pat organizuoja karjeros dienas, kurios sukuria sąlygas susipažinti su naujais žmonėmis, banko atstovais ir darbuotojais, kurie gali tapti jūsų darbdaviais.
Jeigu yra nedrąsu eiti į viešumą ir megzti kontaktus, visai nebūtina tokių renginių metu susipažinti su dešimčia potencialių darbdavių ar išdalyti keliasdešimt savo gyvenimo aprašymo kopijų, kad užmegztum vertingus ryšius. Verčiau investuokite savo laiką ir jėgas užmegzti bent vieną nuoširdų, įsimenantį kontaktą su potencialaus darbdavio atstovu. Toks ryšys darbo paieškose ilgalaikėje perspektyvoje jums gali atnešti daug daugiau naudos nei paviršutiniški apsikeitimai mandagumo frazėmis su visais įmanomais susitikimo dalyviais.
Darbo rinkos loterijoje nebūtinai laimi talentingiausieji – dažnai pirmieji vaisius nusiraško tie, kurie yra smalsūs, drąsūs ir atkaklūs. Atviras kontaktas, paremtas nuoširdžiu ir sąžiningu bendravimu, leis jums greičiau pasiekti darbo paieškų finišą ir susirasti perspektyvią tolimesnės profesinės karjeros starto vietą.
Komentaro autorė „Swedbank“ Karjeros centro vadovė Agnė Jonaitytė-Karalienė