Viską lemia rinka
Seimo Ekonomikos komiteto narys Dainius Kreivys tikina, kad kainų augimo vien dėl euro įvedimo nereikėtų tikėtis, tačiau kainos kils dėl kitos priežasties.
„Kainos, visų pirma, dažniausiai kyla dėl įvairių rinkos pokyčių. Vyriausybė ir Ūkio ministerija yra paskelbusi, kad šiuo metu kainos aktyviai prižiūrimos, ir tikėtis, jog kainos kils vien dėl euro įvedimo, nereikėtų. Kalbant apie ilgąjį laikotarpį visgi reikia sutikti, kad konvergencija, arba kainų lygio suvienodinimas visoje Europoje, vis tiek vyks ir kainos penkerių metų laikotarpiu neišvengiamai vis augs ir augs. Bet kartu turi augti ir atlyginimai, kad būtų išlaikyta pusiausvyra“, – teigia D. Kreivys.
Pašnekovas taip pat priduria, kad šiandien atlyginimai galėtų didėti daug greičiau, – tai galima teigti pasižiūrėjus į galutines įmonių pelno eilutes. Jo nuomone, įmonės galėtų labiau didinti atlyginimus, nes pelnas auga gana greitai ir stipriai.
Diskusijų nebuvimas ir pelno siekis
Ne visi politikai sutinka, kad kainos kyla vien dėl kainų suvienodinimo Europos Sąjungoje. Seimo narys Povilas Gylys mano, kad buvo padaryta didelė klaida nediskutuojant apie makroekonominius ir politinius euro įvedimo padarinius.
„Mes per visą šį laiką nepadiskutavom apie makroekonomines ir politines euro įvedimo pasekmes. Euro įvedimas – labai rimtas žingsnis į eurointegraciją, politinę integraciją, nes euro zona jungia šalis, kurios vadovaujasi bendrais pinigų politikos principais. Nobelio premijos laureatai sako, kad tai netvaru. Jeigu kalbam apie bendrą ekonominę erdvę su aukštu integracijos lygiu, tai turi būti ir monetarinė, kitaip sakant, pinigų, politika, ir fiskalinė politika. O fiskalinės politikos nėra. Ji gali atsirasti tada, kai sustiprėja politinė integracija. Kitaip sakant, kai mūsų bendruomenė tampa federacija. Va, tada atsiranda bendrieji finansai“, – teigia politikas.
P. Gylys aiškina, kad verslininkų pasirašyti pažadai jų nesustabdys, o kainos jau kyla ir kils toliau, nes pelnas yra pagrindinis verslo tikslas.
„Be abejonės, kainos visiems skauda. Tai kasdienis dalykas, kuris ypač skaudus mažas pajamas turintiems žmonėms. Kainos, manau, kils, jau dabar jos kyla. Visi ruošiasi. Nors buvo pasirašyti keli popieriai, moraliniai pasižadėjimai ir t. t., tačiau juos pasirašė tam tikri žmonės. Gal jie to ir laikysis, bet juk tai ne įstatymas. Pelnas lieka pagrindiniu verslo motyvu, o vienas iš būdų jį kelti yra kelti kainas. Aišku, mes atitinkamų institucijų neturim tiek daug, kad galėtume tai kontroliuoti. Aš manau, kad, kaip ir kitose šalyse, tam tikras kainų kilimas bus. Ar didesnis, ar mažesnis – parodys laikas, bet jis tikrai bus“, – tvirtina P. Gylys.
Euro jau reikėjo anksčiau
Seimo narys ir kandidatas į Vilniaus miesto mero postą Remigijus Šimašius teigia, kad eurą reikėjo jau senai įsivesti, o su jo įvedimu susijusios problemos yra tik buitinio lygmens.
„Aš manau, kad euro įvedimas yra dalykas, kurį reikėjo seniai padaryti, ir jeigu anksčiau būtume jį įsivedę, būtų buvę tik geriau. Aišku, pereinamasis laikotarpis neišvengiamai siejasi su painiava buitiniame lygmenyje. Tiesiog reikia tai peržengti ir eiti tolyn. Man atrodo, iš tiesų daugiausia painiavos galima tikėtis, kai reikės duoti grąžą visada eurais, net jeigu mokama litais. Ir natūralu, jog ypač smulkiesiems prekybininkams, kioskininkams ar turgaus prekiautojams tai iš tikrųjų gali tapti problema. Iš ne vieno esu girdėjęs, kad „tas dvi savaites aš jau geriau atostogas pasiimsiu ir nedirbsiu“. Įsivaizduokime penkioliktą klientą, kuris paduoda šimto ar dviejų šimtų litų kupiūrą ir perka kramtomosios gumos, laikraštį ar dar ką nors. Šiuo atveju kad ir kiek maišų monetų prisikauptum, viskas greitai išseks. Tai yra akivaizdi ir rimta problema“, – teigia R. Šimašius. Kalbant apie kainų apvalinimą, politikas tiki, kad galėtų būti ne tokie griežti reikalavimai, kurie leistų nustatyti patogias kainas visiems.
„O dėl kainų kilimo ar nekilimo – labai žmogiška apvalinti taip, kad visiems būtų patogiau. Bet dabartiniai įstatymai tai reglamentavo ir nelabai leidžia. Tiesą sakant, nelabai žinau, ar visą laiką jie turi būti tokie giežti. Bet galiu pasakyti, kad kainos nuolat kinta. Vienos didėja, kitos mažėja, aišku, esant infliacijai jos labiau didėja nei mažėja. Tad jos kis ir po euro, bet ar jos kils dėl euro, tai aš to nematau“, –tikina R. Šimašius.
Dėl kainų kaltas sovietmetis
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Bronius Bradauskas sako, kad dėl kainų augimo kaltas posovietinėse šalyse likęs darbo užmokesčio atsilikimas.
„Kainos neišvengiamai kyla visose valstybėse, ypač buvusiose pokomunistinėse šalyse, kuriose darbo užmokestis smarkiai atsiliko nuo Europos Sąjungos. Kylant darbo užmokesčiui, neišvengiamai kils ir kainos, tokia yra ekonomikos aritmetika. Gaila, kad kai kas to nesupranta ir sieja tai su euro įvedimu. Yra tik nedidelių korekcijų apvalinant, kad būtų žmogui patogiau. O šiaip kainos dėl euro įvedimo tikrai neturi kilti. Tiek ir prie lito, matėte, kainos kilo, tiek ir prie euro kainos kils, kiek kils darbo užmokestis, kiek artės prie europinių kainų. Aš neįžvelgiu čia kokių nors sąmokslo teorijų, tai tiesiog ekonomika“, – teigia B. Bradauskas.