Eurostato duomenimis, balandį Lietuvoje buvo 0,8 proc. infliacija. Labiau kainos augo tik Švedijoje (1 proc.) ir Belgijoje (1,5 proc.).
Tačiau ekonomistas Nerijus Mačiulis pastebi, kad palyginus su praėjusių metų tuo pačiu mėnesiu infliacijos Lietuvoje nebuvo visai.
„Didžiausias augimas gali skambėti įspūdingai, bet tik tame valstybių kontekste, kuriame kainos visai nedidėja arba mažėja. Tai yra objektyvių priežasčių nulemtas kainų augimas. Pirma, sezoniniai veiksniai dėl pabrangusių drabužių ir kai kurių kitų prekių. Antra, dėl augančių atlyginimų, ko daugelis Europos valstybių nemato ir pasidžiaugti negali. Aš nežinau ar lietuviai sutiktų, kad Lietuvoje nebūtų to 1 proc. infliacijos, bet tuo metu visai nedidėtų atlyginimai. Turbūt nenorėtume apsikeisti su šalimis, kuriose neauga nei atlyginimai nei kainos“, - mano ekonomistas.
Pasak jo, per pirmąjį šių metų ketvirtį atlyginimai augo apie 7 proc. ir kol kas kainos Lietuvoje didėja ne taip sparčiai kaip atlyginimai.
„Normalu, kad kainos sparčiausiai auga tose valstybėse, kuriose ekonomika auga sparčiausiai ir, kur atlyginimai didėja greičiausiai. Tai didina kaštus, didėja ir kainos. O šis kainų augimas, kurį stebime, vienas mažiausių per pastaruosius 20 metų Lietuvoje“, - tv3.lt naujienų portalui teigia N. Mačiulis.
Ekonomistas įvardija, kad liepą padidėjęs MMA turės įtakos ir kai kurių paslaugų kainoms.
Latvijoje praeitą mėnesį buvo 0,7 proc. defliacija, Estijoje - nulinė infliacija. Visoje ES ir tik euro zonoje balandį fiksuota 0,2 proc. defliacija.
Kainos kovą augo iš viso 10-yje ES valstybių.