Agentūros siekis yra pirmiausia užkirsti kelią nesąžiningai prekybai ir tai daroma aktyviai informuojant rinkos dalyvius. Pastebima, kad įvairiose šalyse tiekėjai patenka į situacijas, kai pirkėjai turi daugiau derybinės galios ir taiko nesąžiningos prekybos sąlygas – tai gali lemti nuostolingus sprendimus tiekėjams, o galiausiai paveikti ir šalies žemės ūkio raidą apskritai.
Dažnu atveju tiekėjai, nenorėdami skųsti pirkėjų – savo verslo parterių – sutinka su siūlomomis nepalankiomis ir nuostolingomis sąlygomis.
Agentūra, turėdama tiekėjų pasitikėjimą, galėtų taikyti laikinąsias priemones, įspėti pirkėją nutraukti galimai neteisėtą veiklą, taip pat įpareigoti pirkėjus atlikti tam tikrus veiksmus, jeigu jų neatlikimas padarytų tiekėjui esminės žalos arba dėl pirkėjų veiksmų atsirastų nepataisomų pasekmių. Labai svarbu pabrėžti, kad Agentūra gali išlaikyti tiekėjo anonimiškumą bei pateiktos informacijos konfidencialumą, jei yra toks poreikis.
„Siekis yra konsultuoti ir padėti, o ne kuo daugiau bausti ir nustatyti pažeidėjus“, – sako Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros direktoriaus pavaduotoja Žadvilė Abelienė.
Agentūros tikslas yra padėti užtikrinti lygiavertes ekonominės veiklos sąlygas tiek žemės ūkio produktų tiekėjams, tiek pardavėjams, kad Lietuvoje žemės ūkio bendruomenės gyvenimo lygis nenukentėtų. Deja, šioje srityje veikiantys pardavėjai ir pirkėjai ne visada žino, kur ir kaip gali kreiptis konsultacijų ar metodinės pagalbos.
Be to, į Agentūrą konsultacijoms gali ir turėtų kreiptis ir žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai, jie net turėtų būti dar labiau suinteresuoti tai daryti – atsakomybė už draudžiamų veiksmų atlikimą juk taikoma būtent jiems.
Svarbu pabrėžti, kad tiekėjų ir pirkėjų derybinės galios disbalansas yra ne tik Lietuvai aktuali problema, bet ir gana dažnas reiškinys Europos šalyse, nes žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje – skirtinguose žemės ūkio ir maisto produktų gamybos, perdirbimo, rinkodaros, platinimo ir mažmeninės prekybos etapuose – veikia įvairūs verslo subjektai.
Lietuva – nėra išimtis. Jei įtariate, kad jums siūlomos prekybos sąlygos – nesąžiningos, konsultuokitės su Agentūra.
Kur ir kaip kreiptis?
Nors Agentūra, atlikdama žemės ūkio produktų pirkimo – pardavimo priežiūrą, pirmiausia siekia prevencinės veiklos, tačiau, esant reikalui, tiekėjai gali būti apginti, o pirkėjai galimai sulaukti atsakomybės ir ekonominių sankcijų už draudžiamą nesąžiningą prekybą.
Todėl labai svarbu, kad besikreipiantysis pateiktų kuo daugiau išsamesnės informacijos ir duomenų: kokia nesąžininga prekybos praktika jo ar kitos verslo subjekto atžvilgiu taikoma, nurodyti kas, kada, kokiu būdu ir kokį veiksmą padarė, daro ar rengiasi padaryti ir panašiai, sužinojimo apie galimo pažeidimo datą ir aplinkybes ir, jei įmanoma, pridėti bet kokius dokumentus, duomenis ar informaciją, atskleidžiančią galimo pažeidimo požymius.
Informaciją galima pateikti čia.
Svarbu – kiekvienas pateikęs bet kurią informaciją ar duomenis, gali prašyti būti laikomu anonimu ir Agentūra informaciją laiko konfidencialia. Agentūrai svarbus tiekėjų pasitikėjimas!
Todėl turintys klausimų ar įtariantys galimai nesąžiningą veiklą raginami kreiptis į Agentūrą konsultacijai.
Konsultacijos teikiamos internetu, nuorodą galite rasti čia ir telefonu +370 52 649035.
Agentūros veikla Lietuvoje – nauja, bet svarbi
Lietuvoje nuo 2021 m. lapkričio 1 d. įsigaliojo Nesąžiningos prekybos praktikos draudimo įstatymas, jį galite rasti čia, o Agentūra Lietuvoje pradėjo vykdyti naująsias funkcijas. Iki tol analogiško, tokios apimties priežiūros įstatymo nebuvo, o jam atsiradus žemės ūkio produktų tiekėjams atsirado galimybė siekti kuo sąžiningesnių susitarimų su pirkėjais.
Svarbu paaiškinti, kad priežiūra, kurią vykdo Agentūra – tai pirmiausia yra verslo subjektų informavimas ir konsultavimas, tam, kad jie nepažeistų įstatymo normų, o tiekėjai būtų informuoti, žinotų, kad jų atžvilgiu negali taip elgtis pirkėjas.
Nėra siekiama atlikti kuo daugiau patikrinimų ar skirti kuo daugiau baudų. Priešingai, jei verslo subjektai išgirs, kas yra nesąžininga prekyba, nenusižengs ir prekybiniuose santykiuose veiks sąžiningai, įstatymo tikslas jau bus pasiektas.
Agentūra atlieka nesąžiningos prekybos praktikos žemės ūkio ir maisto produktų tiekimo grandinėje priežiūrą, tad svarbu žinoti, kad Agentūra neprižiūri didelę rinkos galią turinčių pirkėjų (Lietuvoje veikiančių didžiųjų prekybos tinklų) ir nėra vartotojų, perkančių žemės ūkio ir maisto produktus, gynėja.
Už veiklą – įvertinimas
Nors Agentūros Lietuvoje vykdoma veikla – palyginti nauja, neseniai Ekonomikos ir inovacijų ministerija paskelbė, kad didžiausią pažangą per pastaruosius metus iš visų Lietuvoje esančių priežiūros institucijų padarė būtent VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūra.
Tuo metu buvo vertinamos buvo 45 priežiūros institucijos, jų 2021-2022 metų veikla, pagal tokius kriterijus: patikrinimų vykdymą, konsultavimą, rizikingiausių verslo subjektų tikrinimą, poveikio priemonių skyrimą, naujo ūkio subjekto statuso taikymą ir kt., daugiau informacijos galite rasti čia.