Drėkinkite patalpas
Niekas kitas taip neišsausina oro, kaip kondicionierių veikimas namuose, parduotuvėse, biuruose ar kitose patalpose. Išsausėjęs oras ypač sausina akis, todėl jos sudirgsta – juntamas perštėjimas, sausumas, akys paburksta ir parausta.
Norint išvengti sauso oro problemos vertėtų apsvarstyti oro drėkintuvo įsigijimo galimybę. Didelio prietaiso nereikia, pakanka mažo ir tylaus įrenginio, kurį naudosite savo darbo ar poilsio vietoje.
Atstumas tarp ekrano ir akių
Norint džiaugtis sveikomis akimis ir išvengti sudirgimų arba jiems atsiradus sumažinti nemalonius simptomus, rekomenduojama atsakingai pasirinkti atstumą tarp akių ir ekrano ar knygos. Pavyzdžiui, skaitant atstumas tarp akių ir knygos turi būti toks, kad raides matytumėte be pastangų. Jauniems žmonėms rekomenduojamas atstumas yra nuo 25 iki 30 centimetrų, vyresniems – nuo 60 iki 70 centimetrų.
Tuo tarpu dirbant prie kompiuterio, atstumas tarp akių ir monitoriaus priklauso nuo jo įstrižainės. Pavyzdžiui, jei ekrano skersmuo yra 15 colių (38,10 cm), atstumas tarp ekrano ir akių turi būti ne mažesnis, kaip 60 centimetrų. Kuo didesnis ekranas, tuo didesnis ir atstumas.
Į pagalbą pasitelkite ramunėlių nuovirą
Nuo seniausių laikų ramunėlės vertinamos dėl savo antiseptinių, raminančių ir uždegimus mažinančių savybių. Jeigu jus vargina sudirgusios, pavargusios akys, vertėtų išbandyti šį receptą:
· 2 arbatinius šaukštelius ramunėlių žiedų užpilkite stikline verdančio vandens ir palikite pritraukti 10 minučių, nukoškite. Šiuo nuoviru suvilgykite vatos diskelius ir keletą kartų per dieną plaukite akis.
Atlikite akių mankštą
Daug laiko praleidžiant prie ekranų nusilpsta akių raumenys, todėl ima prastėti regėjimas, be to pradeda varginti įvairūs negalavimai – akių sausumas, paraudimas, niežulys, skausmas ir paburkimas. Norintiems to išvengti, rekomenduojama išbandyti akių mankštą, kuri padės sustiprinti akių raumenis ir laikui bėgant jos taps atsparesnės sudirgimams ir rimtesnėms ligoms. Šią mankštą nesunku atlikti tiek namuose, tiek darbe ar netgi stotelėje laukiant autobuso:
1. 5 minutes žiūrėkite į tolį;
2. Stipriai užsimerkite ir atsimerkite, pratimą pakartokite 6 kartus;
3. Akimis brėžkite liniją iš viršaus į apačią ir iš apačios į viršų, į vieną šoną ir į kitą, tarsi brėžtumėte kaspiną;
4. Aukite akis ratu iš pradžių į vieną pusę, po to – į kitą. Galvos sukioti nereikia. Tiesiog įsivaizduokite, kad piešiate kamuolį;
5. Užmerkę akis kartokite trečiąjį, po to – ketvirtąjį žingsnį.
6. Greitai pamirksėkite;
7. Žvelkite į tolį 5 sekundes, tada tiek pat į maždaug už 30 cm esantį objektą (pieštuką, pirštą ir panašiai). Kartokite 6 kartus;
8. Užsimerkę minutę švelniai pamasažuokite akis sukamaisiais judesiais ir švelniai 6 kartus paspauskite pirštais.
Į pagalbą pasitelkite drėkinamuosius akių lašus
Ilgiau padirbus kompiuteriu ar paskaičius, akių kraujagyslės įsitempia ir pradeda trūkinėti, o akys parausta, sudirgsta. Pacientams, kurie nuolatos įtemptai dirba prie ekranų, paranku šalia savęs turėti akių lašų, kurie intensyviai drėkina ir regeneruoja akių gleivinę.
Žinoma, vaistinėse akių lašų pasirinkimas išties platus, tačiau derėtų pasirinkti tik kokybišką preparatą, pavyzdžiui, „Starazolin Complete“. Šiuose akių lašuose nėra konservantų, o sudėtyje esantys natrio hialuronatas ir dekspantenolis drėkina, atgaivina, apsaugo ir maitina akies paviršių. „Starazolin Complete“ gali naudoti žmonės, naudojantys visų tipų kontaktinius lęšius. Šie lašai grąžina natūralią akių drėgmės pusiausvyrą, apsaugo nuo pakartotinio jų išsausėjimo.
„Starazolin Complete“ gali būti naudojamas esant šiems simptomams:
• pojūčiui, kad po vokais yra smėlio, svetimkūnių,
• nuovargiui,
• sausumui,
• deginimui,
• niežuliui,
• ašarojimui,
• sudirginimui,
• laikinam neryškiam regėjimui, atsiradusiam dėl akių nuovargio.