Antru bandymu Agnė išsirinko kitą pirkinį. Ji neslėpė šiemet nepataikiusi su dovanomis, tad grąžino pirkinius ne tik šiai parduotuvei, bet ir prekiaujančioms drabužiais.
Vilnietei Alvydai pasisekė labiau. Aptarusi su artimaisiais, ko nori dovanų, moteris gavo dovanų čekių. Tačiau neslepia, jeigu būtų gavusi nereikalingą daiktą, būtų jo atsikračiusi.
Kiti gavusieji dovanų sako likę patenkinti, tačiau jeigu ir nebūtų tikę gauti daiktai, vargu ar neštų juos atgal į parduotuves.
Tačiau, taip galvoja ne visi. Todėl prekių grąžinimo, vos praūžė Kalėdos, parduotuvių atstovai sako sulaukę vos ėmė dirbti parduotuvės.
„Dažniausiai po Kalėdų esminė grąžinimo priežastis, kad vis dėlto gavo dvi panašias dovanas. Arba pagal kažkokią kategorija, kad tarkim, dvi vienodos mikrobanginės ir žmogus funkcionaliai jau tikrai negali panaudoti dviejų daiktų vienodų“, - sako „Elektromarkt" komercijos vadovas Vitalij Tarasevič.
Dar daugiau, prekybininkai sako, nepatenkintųjų viena ar kita dovana besitikintys jau po Trijų Karalių, kai bus praūžusios visos šventės.
„Mes atsižvelgiam į konkrečią situaciją, bet kokiu atveju, mes ieškom kompromisų. Dažniausiai visi dalykai yra sprendžiami pirkėjo naudai“, - tikina elektronikos tinklo atstovas.
Vartotojų teisės saugančių institucijų atstovai pritaria, esą didesnių prekių grąžinimų, kaip ir skundų dėl netikusių dovanų dar laukiama. Pavieniai žmonės vartotojų teisėms jau spėjo pasiskųsti, kad vienos ar kitos parduotuvės kai kurių prekių nepriima. Tačiau pagelbėti besiskundžiantiems beveik negalima, paaiškėja, kad jeigu prekė kokybiška, jos parduotuvė gali ir nepriimti. Ypač, jeigu prekė patenka į sąrašą tų daiktų, kurių priimti parduotuvės tiesiog neturi teisės.
„Yra sąrašas negrąžintinų prekių, kurios patvirtintos tiek civiliniame kodekse, tiek daiktų grąžinimo taisyklėse“, - aiškina Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos direktorius Feliksas Petrauskas.
Tabakas, parfumerija, apatinis trikotažas, net ir knygos, tai tik keli daiktai, kurių grąžinti, jeigu jie yra kokybiški, negalima. Juolab, jeigu padovanotas daiktas buvo dar ir be čekio.
„Mes gal nuo tos senos sistemos esam įpratę nerodyt, kokia kaina. Aš tau atidaviau, nesakiau, kokia kaina. Dabar tai jau yra priimtina. Pridedi čekį ir žmogus turi žinoti. Bet vėl grįžtu prie to, kad knygas negalima grąžinti, ar turi jos čekį, ar neturi. Yra griežtos taisyklės ir jų vis tiek reikia laikytis“, - sako F. Petrauskas.
Ateityje svarstoma čekių kopijas saugoti dar ir specialiose parduotuvių duomenų bazėse. Jeigu vartotojas ateis grąžinti prekę, ar norės ją pakeisti kita, bet neturės čekio, galės nusipirkti jo dublikatą už atitinkamą mokestį. Tiesa, kada bus įdiegta ši naujovė, kol kas neaišku.