Dviejų šiauliečių šeimų bendro gyvenimo pradžia buvo panaši. Studijos, meilė, vestuvės. Bet sėkmingas startas netapo laimingu finišu. Evaldas dabar – oficialiai išsiskyręs, Dainoros skyrybų procesas dar laukia. Meilė tarp sutuoktinių peraugo į kovą ir žlugdantį skausmą.
Iš meilės ir reikalo
Po Evaldo skyrybų jau praėjo keleri metai. Vyras atvirai pasakoja savo istoriją. Dabar jis – pasitikintis savimi ir nesibaiminantis naujų santykių.
Su buvusia žmona susipažino universitete. Ji buvo metais jaunesnė, bet po Evaldo akademinių atostogų tapo kursiokais. Bendra simpatija peraugo į draugystę. Bet, baigę studijas, pasuko skirtingais keliais.
Po metų vėl susitiko. „Susituokėme iš meilės ir reikalo“, – šypsosi Evaldas.
Evaldas su žmona gyveno penkerius metus. Vėliau – treji metai blaškymosi ir teismo procesas.
Kas nutiko, kad du vienas kitą mylėję žmonės nedraugiškai pasuko skirtingais keliais?
„Abi pusės pateiktų skirtingas versijas, – neabejoja Evaldas. Skamba banaliai ir stereotipiškai, bet – nesutapo charakteriai. Ji buvo aštraus būdo, tuomet gal ir aš buvau aštresnis.“
Pasinaudojo silpniausia vieta
Vyras mano, kad jų skirtumai buvo nulemti iš anksto. Vienas iš aštriausių kampų – turtiniai dalykai.
Nors vyras buvo prisidėjęs prie bendro buto, jis buvo pirktas žmonos vardu. Evaldas teigia nė nesusimastęs, kad vėliau teks išgirsti vyrišką orumą žeidžiančių žmonos priekaištų: „Čia yra mano“.
Evaldo pozicija: „Buvau šeimos vyras – negėriau, parnešdavau pinigus į namus“.
Dar viena santykių irimo priežastimi vyras vadina uošvės kišimąsi į jų bendrą gyvenimą: „Žmonos motinai buvau blogas žentas ir ji tai pabrėždavo“.
Savo ruožtu, žmona priekaištavo ir dėl anytos. „Bet mano mama į mūsų bendrą gyvenimą kišosi gal triskart mažiau“, – mano Evaldas.
Vyras įsitikinęs, kad jo buvusioji bei uošvė jau seniau norėjo jo atsikratyti. „Galbūt buvo kitas vyras?“, – svarsto Evaldas.
Kartą grįžęs namo, Evaldas rado uošvę namuose. Kilo barnis. Moterys iškvietė policiją, dėl pažeistų vaiko interesų (kelto triukšmo vaiko akivaizdoje), vyrui buvo iškelta administracinė byla, bet ją vyras laimėjo.
„Po to barnio išėjau iš namų. Skaudėjo. Ne dėl moters – tokį skausmą galima nuraminti kitos glėbyje. Skaudžiausia buvo, kad man neleido bendrauti su vaiku. Žmona pasinaudojo mano silpniausia vieta ir kirto iš peties.“
Antras bandymas nepavyko
Pasitaikius progai, šiaulietis išvyko padirbėti į užsienį. Atstumas, laikas apmalšino nesutarimus, pora daugmaž susitaikė.
Sugrįžus bendravimas bangavo: savaitė kartu, savaitė atskirai. Evaldas neslepia: buvo, kad ir žmona ėjo taikytis, verkė už durų. Neįsileido. Negalėjo perlipti per save.
Po vieno iš susitaikymų kartu dalyvavo giminės šventėje. Atrodė, viskas stojo į vėžes. Vėl apsigyveno kartu.
„Po savaitės pasakiau: arba-arba. Supratau, kad jai patinka gyventi, turint vyrą-meilužį. Manęs tokie santykiai netenkino. Išėjau.“
Prasidėjo antras kovos raundas dėl vaiko. Anūko negalėjo matyti ir seneliai. Kalėdines dovanas jie atidavė tik vėlyvą pavasarį.
Tėvas vaiko nematė visą vasarą, tol, kol sūnus pradėjo lankyti mokyklą: „Nesu geležinis. Skaudu suvokti, kad netenki vaiko. Šis momentas buvo sunkiausias.“
Dėl vaiko Evaldas kovojo iš širdies, nors po kiekvieno žingsnio jausdavosi atsimušęs į sieną. Vyras nusivylė vaiko teisių apsaugos specialistais, kurių darbą vadina susirašinėjimu popieriais. Jo kova dėl vaiko buvo pasiekusi net prokuratūrą.
Nuo vestuvių neatbaidė
„Vieną dieną ją pamačiau su kitu. Išsigynė. Bet jaučiau, kad ji rengiasi skyryboms. Psichologiškai ir aš rengiausi“, – sako šiaulietis.
Galiausiai Evaldas gavo žmonos ieškinį. Prasidėjo skyrybų procesas. Laukė ilga byla.
Bet byla baigėsi taikos sutartimi: „Pagalvojau, kad nėra prasmės kapotis, kuris iš mūsų gudresnis. Pasvėriau, kiek šis procesas kainuotų nervų, kiek vaistų išgerčiau, o, svarbiausia, visą tą laiką nematyčiau vaiko. Palikau butą, moku alimentus ir turiu teisę savaitgaliais matytis su vaiku. Praradau šeimą, bet išsaugojau bendravimą su sūnumi.“
Po skyrybų Evaldas su žmona nesikalba. Ant buvusios žmonos nepyksta, ji jam tiesiog neegzistuoja.
Žvelgdamas į praeitį, vyras kategoriškas: reikėjo išsiskirti anksčiau. Nelaukti, nesvajoti ir nekurti kvailų iliuzijų.
„Tada atrodė: kas čia tokio, gyvenu atskirai, jokia uodega iš paskos nesivelka. Bet iš tiesų, čia kaip su skola: ji pasiveja.“
Evaldas įsiminė advokatės pamokymą: kaip žmonės rūpinasi sveikata, taip turi rūpintis ir asmeniniu gyvenimu.
Ar vyras vestų dar kartą? „Žinoma. Niekada nesakiau, kad nebekurčiau šeimos. Turiu bendradarbį, kuris kaip velnias kryžiaus po skyrybų bijo vestuvių. Aš tokios fobijos neįgijau“.
Kankino pavydas
Dainora tekėjo iš didelės meilės. Buvo įsitikinusi – abipusės, begalinės, kuri tęsis, kaip prisiekiama, kol mirtis išskirs. Abu – studentai, jauni, gražūs, turintys daug vilčių ir sumanymų.
Viskas klojosi kuo puikiausiai. Šilti santykiai su abiejų šeimomis. Bendri pomėgiai. Apie šį laiką Dainora galėtų pasakoti nesustodama.
Dabar, nors ir sunkiai, Dainora pripažįsta: buvo labai valdinga ir pavydi. Vyro klasė organizuoja susitikimą? Ne, Dainora nesutinka, kad jis važiuotų. Juk vyrui turėtų būti daug maloniau vakaroti su ja. Vyras nori eiti su draugais į kavinę žiūrėti krepšinio? Laisvalaikis, leidžiamas atskirai, moteriai buvo nesuvokiamas.
Nors sutuoktinis nesuteikė priežasties įtarinėti jį neištikimybe, tikrino jo telefoną, elektroninius laiškus.
Jaučiasi bejėgė
Dainorai sunku apie santuoką kalbėti būtuoju laiku. Viskas per daug skausminga. Apie tokius žmones sakoma – širdis kraujuoja.
Moteriai atrodo, kad viskas sugriuvo staiga ir netikėtai. Vyro pasiūlymą skirtis po trijų bendro gyvenimo metų ji iš pradžių tegalėjo priimti kaip nevykusį pajuokavimą.
Pirmoji mintis: sutuoktinis turi kitą. Vyras tai kategoriškai neigė. Jo paaiškinimas Dainorai buvo nesuvokiamas: pavargo būti kontroliuojamas, dūsta nuo tokio gyvenimo.
Moteris tikėjosi: galbūt jos pusėn stoję vyro tėvai atves sutuoktinį į protą, sugrąžins į šeimą. Bet šie irgi buvo bejėgiai. Sutuoktinis (Dainora tiki – ją tebemylėdamas) sprendimo nekeitė.
„Vyrui išsikrausčius į nuomojamą butą, mane apėmė panika. Nepadėjo nei šeimos, nei draugų raminimai, apsilankymai pas psichologą. Iki šiol nežinau, kaip išbrisiu iš šios beviltiškos situacijos“, – sako moteris. Ji atmeta pasiūlymus apsigyventi kitame mieste ar kurį laiką padirbėti užsienyje.
Moteris prisipažįsta, kad yra bejėgė: negali išmesti vyro nuotraukų, prisiminimus keliančių daiktų. Slapčia viliasi: galbūt jis sugrįš. Bemiegės naktys, raminamieji vaistai, krintantis svoris – didžiulio streso palydovai.
Širdį veria ir netikėti susitikimai. Gyvenant viename mieste, jų neišvengsi.
Vyras keletą kartų buvo užsukęs. Ne taikytis. Prašyti draugiškai skirtis. Pokalbis baigėsi nenutrūkstančia Dainoros rauda.
Ar ir dabar Dainora priimtų mylimąjį? Vietoj atsakymo – ašaros.
Psichologės Loretos Dieliautienės komentaras:
Loreta Dieliautienė („Šiaulių krašto“ nuotr.)
– Skyrybos ne veltui priskiriamos prie didžiausių žmogaus patiriamų psichotraumų, jo poveikis psichikai, organizmui, asmenybei, santykiams ir visai gyvenimo kokybei yra ženklus.
Skyrybos skausmingesnės, kai ne pats žmogus, o sutuoktinis priima sprendimą skirtis, kai patiriama išdavystė, apgaulė, moralinė ir materialinė skriauda. Per skyrybų krizę išgyvename tuos pačius gedėjimo etapus, kaip ir mirus artimam žmogui.
Pirmasis – neigimo etapas. Jo metu skausmas neigiamas, dažniausiai racionalizuojama: „kaip viskas gerai, puiku, dar geriau nei buvo“. Tai – natūrali psichikos gynybinė reakcija į skausmą, nes sunku suvokti, jog gyvenimas negrįžtamai keičiasi. Šiuo etapu dar gali būti tikimasi, kad viskas grįš į senas vėžes.
Kitas etapas – skausmingas pyktis, kylantis dėl patiriamų nuoskaudų, nelaimingumo išgyvenimo, neteisybės. Pykstama ant buvusio sutuoktinio, laimingų žmonių, viso pasaulio, savęs. Jį išgyventi būtina, tačiau svarbu neužstrigti.
Vėliau ateina vadinamasis „derybų“ etapas. Jo metu žmogus tarsi derasi savo vidiniame pasaulyje, iš naujo prisimindamas daugybę skausmingų įvykių, juos išgyvendamas. Daug kartų prisimenant ar kalbant apie skaudžias patirtis, kitaip tariant, „ventiliuojant“ jausmus, jų intensyvumas mažėja.
Ateina laikas ir depresijos etapui, kai išgyvenamas gilus liūdesys.
Krizę užbaigia priėmimo etapas, kai žmogus natūraliau priima tai, kas įvyko, pajėgia atleisti, suvokia save ir savo gyvenimą kaip vertingą, turintį perspektyvą.
Šie etapai nebūtinai sklandžiai eina vienas po kito, jie gali būti išgyventi jau iki formalių skyrybų, gali maišytis, kartotis. Svarbiausia, kad jie būtų išgyventi.
Kaip padėti sau? Pirmiausiai padeda priimti jausmai, galimybė jais dalytis su suprantančiais žmonėmis, pastangos neužsidaryti, nelikti vienam.
Svarbu išmokti rūpintis savimi, suvokti pažeidžiamumą šiame gyvenimo tarpsnyje, neįstrigti kaltinimuose sau ar kitam, o pamatyti, jog skyrybos neša ne tik skausmą, bet ir naujas galimybes, padeda labiau subręsti.
Reikia įsiklausyti į save: kas iš tikrųjų esu, ko siekiu ir noriu? Neretai siekiama pabėgti nuo jausmų, puolant į kraštutinumus: daug dirbant, užmezgant naujus santykius, keičiant darbus, namus ar net šalį, neapmąsčius, ar tai tikrai prasminga.
Visi konstruktyvūs būdai, padedantis ugdyti save ir darantys gyvenimą pilnavertiškesnį, kokybiškesnį yra geri. Vieniems padeda knygos, kitiems – sportas, kūryba, darbas darže ar sode.
Skyrybų krizę gali padėti įveikti ir individuali bei grupės psichoterapija, dvasinės praktikos, dalyvavimas įvairiose savipagalbos grupėse.
Vaikai skyrybų metu tampa manipuliacijos objektu dažniausiai dėl to, kad norima palenkti sutuoktinį savo naudai arba jam atkeršyti, nubausti, būna, kad per vaiką siekiama pasipelnyti.
Vaikui per krizę svarbiausia, kad būtų sakoma tiesa, kad būtų informuojamas, kad juo nebūtų manipuliuojama.
Vaikui labai svarbūs abu tėvai. Manipuliuodamas vaiku, sutuoktinis elgiasi labai savanaudiškai. Kiekvienas per skyrybas pirmiausia turi tvarkytis su savo jausmais, o ne kito sąskaita.
Teoriškai teigiama, jog skyrybų krizė, kol žmogus visiškai atsitiesia, sustiprėja, atgauna savivertės jausmą, trunka iki 5 metų.
„Žvelgdamas į praeitį, vyras kategoriškas: reikėjo išsiskirti anksčiau. Nelaukti, nesvajoti ir nekurti kvailų iliuzijų.
Živilė KAVALIAUSKAITĖ