Tuo metu kiti Lietuvos didmiesčiai ruošiasi skaičiuoti kiekvieną kilovatvalandę. Nors elektros kainos žiemą bus rekordinės ir eglių apšvietimas kainuos dešimtis tūkstančių, anksčiau suplanuotų šventinių biudžetų didinti neplanuoja.
Sostinės širdyje, Katedros aikštėje, įžiebta Vilniaus ledinė eglė pernai savivaldybei atsėjo 89-is tūkstančius eurų. Tačiau šiais metais miesto valdžia planuoja paišlaidauti. Nors savivaldybė naudos vėl tą patį seną metalinį eglės karkasą, kuris žaliaskarei suteiks daugybę metų matytą formą, grožio kaina – du su puse karto didesnė nei pernai. Už eglę Vilnius sumokės beveik ketvirtį milijono eurų.
„Eglės Katedros aikštėje kompozicija bus didesnė ir kūrybiškesnė, natūralu, kad daugiau yra suvartojama ir medžiagų, daugiau naudojama ir apšvietimui skirtų dekoracijų. Infliacija ir augančios kainos neaplenkė ir šio projekto“ – teigia „Kalėdos sostinėje“ organizatorius Paulius Jurgutis.
Daugiau detalių, kaip atrodys eglė, iki įžiebimo šventės sostinės valdžia neatskleidžia. Ką apie Vilniaus Kalėdų eglės kainą mano gyventojai? Štai, ką jie sako:
„Paprastą pastatyti eglutę simboliškai ir viskas. Kam čia reikia tų nesąmonių. Einu, meldžiuosi, kad Dievas padėtų, kad karų nebūtų. Dar čia tų pramogų! Man tai siaubas. Reikia taupyti, padėti žmonėms.“
„Kuklumas, aišku, puošia žmogų, bet šventė ne kiekvieną dieną.“
„Per dideli pinigai, kai tokia padėtis Lietuvoje, ne už tokias sumas, galima parengti kukliai, gražiai.“
„Neįsivaizdavau, kad ji tiek kainuoja, ji gi iš šakų padaryta.“
„Eglė tikrai tris kartus gražesnė nebus, tai galima tą pačią sumą išleisti arba netgi mažiau.“
„Gal bus be šviesų, sutaupysim elektros.“
Kol dalis vilniečių piktinasi sunkmečiu išaugusia eglės sąmata, sostinės valdžia teisinasi, kad taupyti švenčių sąskaita miestas negali.
„700 metų ne kasmet ištinka, vilniečiams labai svarbi proga. Apie taupymo režimą galima šnekėti atskirai ir daug, šventinės progos ne pačios geriausios progos apie tai šnekėti. Mano vilnonis švarkas iliustruoja, kad pradedame nuo savęs. Nesišildom taip, kaip turėtumėm šildytis“, – kalba Vilniaus meras Remigijus Šimašius.
Savivaldybė tiki, kad sostinės eglutė ir aplink ją vykstantys renginiai į sostinę sutrauks galybę užsienio turistų ir svečių, kurie pinigus išleis viešbučiuose, restoranuose, prekybos vietose.
„Praėjusių metų „Kalėdos sostinėje“ programa sugeneravo beveik 3 milijonus vertės“, – tvirtina „Kalėdos sostinėje“ organizatorius Paulius Jurgutis.
Tačiau komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas aiškina, kad šiemet, kai Lietuvą purto aukštos elektros, dujų kainos, savivaldybės sprendimas paišlaidauti demonstruoja ne patį geriausią pavyzdį.
„Dabar atrodo, kad tiesiog mes taip darom, taip ir toliau darysim, nesvarbu, kiek tai kainuoja ir panašiai. Dabar būtų sunku pasakyti, kad ten tris kartus įdėjus, mes tris kartus daugiau pritrauksime turistų. Akivaizdu, kad eglutė nebus pagrindinis dalykas, dėl ko reikia atvykti į Lietuvą“, – tikina A. Katauskas.
Išlaidavimo kelią iš Lietuvos didmiesčių pasirinko tik Vilnius. 231 tūkstantis eurų – dar ne pabaiga. Sostinė dar neatskleidė, kiek kainuos visi kiti miesto papuošimai Gedimino prospekte, ar Rotušės aikštėje. O štai Klaipėda brangstant elektrai daugiau išleisti nei numatyta anksčiau, neplanuoja. Visam miestui, įskaitant ir eglę, 150 ūkstančių eurų.
„Elektra, kurios anksčiau reikėdavo maždaug už 8 tūkstančius eurų, šiais metais kainuos apie 32, t. y. 4 kartus daugiau. Neišvengiamai teks taupyti kitose pozicijose, kuriose ir kiek galutinių sprendimų, dar nėra priimta“, – sako Klaipėdos miesto meras Vytautas Grubliauskas.
O Kauno eglė bus 4 tūkstančiais eurų pigesnė nei pernai. Neįskaičiuojant šalia esančių Rotušės puošmenų kainuos 121 tūkstantį eurų.
„Gal jų bus gražesnė, nežinau. Kiekvienas žmogus savo namuose juk irgi tokios brangios nepuošia, bet jums jūsų eglutė kiekvienam namuose pati gražiausia. Bet ten juk sostinė, artėja gražus jubiliejus, tai viskas gerai“, – sako Kauno miesto meras Visvaldas Matijošaitis.
Taupyti stengiasi ir Šiauliai. Ten eglės ir kitų miesto puošmenų, renginių biudžetas per metus išaugo 5 tūkstančiais eurų, iki 74 tūkstančių.
„Mes galvojam apie trumpesnį patį žibėjimo laiką. Savaite pradžia, ir savaite pabaiga trumpėja lyginant su praeitais metais. Žibėtų tik aktualiu laiku nuo 16:30 iki 24 valandos“, – teigia Šiaulių kultūros centro direktorė Deimantė Bačiulė.
Du su puse karto brangesnę žaliaskarę sostinė įžiebs lapkričio 27-ąją.
Tik Vilniaus savivaldybėje pilną pramogų organizavimo skyrių. G taškas, Go Vilnius, visokių nesąmonių, kurios sukurtos pinigų tratinimui.