„Sveiki, galbūt kuri nors nagų meistrė po rugsėjo 13 priims be galimybių paso?“ – tokių ir panašių užklausų feisbuko grupėse, turinčiose nuo kelių šimtų iki keliasdešimties tūkstančių narių, yra apstu.
Atsiliepiančiųjų viešai nėra tiek daug, dauguma komentatorių nurodo, kad žino grožio ekspertus arba nukreipia perskaityti asmenines žinutes.
Naujienų portalas tv3.lt atliko eksperimentą – susiekė su keliais grožio paslaugas teikiančiais specialistais ir pabandė užsiregistruoti vizitui, įspėjus, kad norima gauti procedūrą be galimybių paso, įsigaliojus Vyriausybės nutartiems ribojimams.
Siūlo registruotis savaitgaliais, nes „mažesnė tikimybė, kad tikrins“
Klaipėdoje, Tilžės gatvėje įsikūrusiame grožio salone, ilgalaikio nagų lakavimo paslaugas atliekanti ekspertė vienoje iš feisbuko grupių kviečia visus norinčius užsiregistruoti vizitui. Neturintiems galimybių paso moteris siūlo nenukabinti nosies, nes ji tikina priimsianti ir juos, tačiau, nurodo rinktis tik savaitgalio laikus, nes tuomet „mažesnė tikimybė, kad tikrins“.
Pajūryje – dar bent keletas grožio paslaugas teikiančių specialistų patikino nereikalausiantys galimybių paso.
Štai A. Juozapavičiaus gatvėje įsikūrusi holistinė studija tvirtina, kad tiek kūno masažus, tiek veido procedūras galės atlikti visi: „Mes neskirstysime žmonių“, – patikino telefonu kalbėjusi įmonės atstovė.
O blakstienų laminavimą salone iki šiol atliekanti Laura (vardas pakeistas) įsigaliojus ribojimams persikels grožio paslaugas atlikti namuose: „Klientų netrūksta“, – į klausimą, ar klientų srautas nesumažėjo, atsakė moteris.
Viena paprašė parašyti pirmadienį, įsigaliojus ribojimams, kai viskas taps aiškiau nei yra dabar.
Sukūrė žemėlapį neturintiems galimybių paso
Viešojoje erdvėje žmonės taip pat dalinasi ir virtualiu žemėlapiu, kuriame nurodomos paslaugų vietos, kuriose gali lankytis neturintys galimybių paso asmenys.
Žemėlapyje šiai dienai nurodytos 103 vietos visoje Lietuvoje, kuriame įmonių atstovai skirtingomis spalvomis pažymi, kokias paslaugas teikia.
Pavyzdžiui, mėlyna – maistą tiekiančios įmonės, žalia – sporto klubai, violetinė – pramogos, oranžinė – parduotuvės.
Sąrašas, kaip nurodo, žemėlapiu pasidalinęs asmuo, nuolat pildomas.
Gresia baudos tiek nesilaikantiems reikalavimų, tiek neteisėtai teikiantiems paslaugas namuose
Kaip naujienų portalą tv3.lt informavo Ekonomikos ir inovacijų ministerijos atstovai (EIMIN), kaip laikomasi nustatytų reikalavimų, prižiūri atsakingos kontroliuojančios institucijos: Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnybai, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba, Valstybinė darbo inspekcija, savivaldybių administracijos ir Policijos departamentas.
Anot NVSC atstovų, grožio paslaugų teikėjų veikla kontroliuojama nuolat, tiek platinine tvarka, tiek vykdant operatyviąją kontrolę.
„Pavyzdžiui, praėjusią savaitę NVSC specialistai visoje Lietuvoje patikrino 11 grožio paslaugų teikimo vietų, įskaitant ir tas, kurios priima visus klientus, ir tas, kurios jau apsisprendė veiklą vykdyti paslaugas teikiant tik klientams, turintiems galimybių pasą. Pažeidimų nustatyta nebuvo“, – komentuoja NVSC atstovai.
Jie taip pat informuoja, nesilaikant reikalavimų, numatytų galiojant ekstremaliajai situacijai, gresia atsakomybė – bauda juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims, siekianti nuo 1500 iki 6000 eurų.
Kalbant apie tai, kad verslas planuoja paslaugas teikti namuose, anot ekspertų, tai jau kalbama ne apie ekstremaliosios situacijos metu galiojančio reglamentavimo nesilaikymą, bet apskritai apie veiklos neteisėtumą.
„Norint teikti grožio paslaugas, privalu tai daryti patalpose, kuriose veiklai vykdyti išduotas higienos pasas, veikla turi būti vykdoma, vadovaujantis higienos normoje nustatytais grožio paslaugų sveikatos saugos reikalavimais“, – toliau dėsto NVSC ekspertai.
Be galimybių paso – tik būtinųjų prekių parduotuvės
Naujienų portalas tv3.lt primena, kad Vyriausybės sprendimu nuo rugsėjo 13 d. visos kontaktinės paslaugos teikiamos ir ūkinės veiklos vykdomos bei renginiai organizuojami (išskyrus nustatytas išimtis) tik asmenims, kurie atitinka galimybių paso kriterijus, t. y. užtikrinant, kad kontaktiniu būdu būtų aptarnaujami tik asmenys, galintys parodyti galiojantį galimybių pasą.
Išimčių dėl paslaugų ir vykdomų ūkinių veiklų sąrašas, sudarytas remiantis dviem taisyklėmis.
Į jį įtraukiamos: a) būtinosios veiklos, nepaisant to, kad jų teikimo metu egzistuoja didelė apsikrėtimo rizika, ir b) visos veiklos, kurių metu apsikrėtimo rizika nėra didelė.
Viena iš tokių išimčių yra prekyba parduotuvėse, turgavietėse, kurių pagrindinė veikla yra maisto, veterinarijos, pašarų gyvūnams, vaistinių, optikos prekių ir ortopedijos techninių priemonių, augalų, sėklų, trąšų pardavimas, turinčiose atskirą įėjimą iš lauko, kurių prekybos plotas neviršija 1500 kv. m., arba esančios prekybos centre, kurio bendras prekybos plotas neviršija 1500 kv. m.
Paprastai kalbant didesnėse ar didžiuosiuose prekybos centruose esančiose būtinų prekių parduotuvėse bus reikalaujama galimybių paso, o mažesnėse – nebus. Visose nebūtinų prekių parduotuvėse pirkėjai turės turėti galimybių pasą.