• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kovo mėnesį minima Pasaulinė inkstų diena, kurią biržiečiai pasitinka naujose Hemodializės skyriaus patalpose.

REKLAMA
REKLAMA

„Mane jau seniai buvo palaidoję", - sako po procedūros iš lovos pakilęs pandėlietis Petras, tris sykius per savaitę dializuojamas Biržų ligoninėje.
 
Nauji aparatai ir erdvios patalpos

REKLAMA

Pirmąjį hemodializės aparatą Biržų ligoninė įsigijo 1995 metais. Brangų vokišką įrenginį, kokį tuo metu turėjo tik Vilniaus vaikų ligoninė Santariškėse, nupirko buvusi „Naftotiekio" (dabar - „Mažeikių nafta") įmonė. Tų metų lapkričio mėnesį atlikta pirmoji hemodializės procedūra. 1996 - aisiais Biržuose atliktos 143, o 2007 metais - jau 1586 procedūros.

REKLAMA
REKLAMA

Hemodializės pradininkai Biržuose - gydytojas A. Gailiūnas ir medicinos sesuo Virginija Kvedaravičienė, Irena Puodžiūnienė. Netrukus prie jų prisijungė medicinos sesuo Aldona Balčiūnienė.

Šiais metais Pasaulinę inkstų dieną biržiečiai medikai ir jų pacientai pasitinka naujose Hemodializės skyriaus patalpose, kur stovi ir du nauji modernūs aparatai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turėdami keturis hemodializės aparatus biržiečiai medikai darbą organizuoja dviem ir trimis pamainomis, dializės atliekamos ir savaitgalio dienomis.

Patalpų rekonstrukcija, hemodializės bei vandens valymo aparatūra atsiėjo apie 400 tūkst. litų, kuriuos skyrė savivaldybė. 

REKLAMA

Klastinga liga sėlina tyliai

Biržų ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotojas, gydytojas nefrologas Algimantas Gailiūnas pastebi, kad didelį dėmesį skiriant širdies ir kraujagyslių ligoms, neretai pamirštamas gyvybiškai svarbus organas - inkstai.

„Tai ne šlapimą gaminantis įrenginys, kaip dažnas mano, o viso mūsų organizmo skysčių palaikymo mechanizmas, išskiriantis kraujo spaudimą reguliuojančius hormonus, palaikantis medžiagų apykaitą, dalyvaujantis raudonųjų kraujo kūnelių gamyboje ir t. t.", - teigia gydytojas.

REKLAMA

Pasak A. Gailiūno, inkstų susirgimai prasideda ir vystosi tyliai, ši klastinga liga dažniausiai nesukelia jokių jutimų sergančiajam. Įprastiniai kraujo ir šlapimo tyrimai, kuriuos skiria šeimos gydytojai, negali parodyti jau prasidėjusio patologinio proceso inkstuose. Tam reikalingi specialūs tyrimai (kreatinino, urea nustatymas ir kt.), kurių daryti šeimos gydytojams neleidžiama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Inkstų nepakankamumas išsivysto dėl lėtinių uždegimų, aukšto kraujospūdžio, diabeto bei apsigimimų. Kai pažeisti inkstai praktiškai jau nebefunkcionuoja, žmogų gelbėti gali tik pakaitinė inkstų terapija - hemodializė. Tai procedūra, kurios metu specialiais aparatais valomas kraujas, iš organizmo pašalinant toksines medžiagas. Ligoniui per savaitę atliekamos 2 - 3 procedūros, trunkančios 3 - 4 valandas. Už vieną procedūrą Ligonių kasos moka 344 litus.

REKLAMA

Inkstų nepakankamumo varginami žmonės gali ryžtis organo transplantacijai. Paprastai persodinamas artimo žmogaus dovanojamas inkstas arba mirusio donoro organas. Donoro tenka laukti 6 - 7 metus. Šiuo metu šalyje dializuojami 1273 ligoniai, iš jų 200 - 300 laukia inksto donoro.

REKLAMA

Dializuojamų ligonių išlaikymas yra didelė finansinė našta valstybei. Pavyzdžiui, JAV metinės išlaidos šiai procedūrai skaičiuojamos dešimtimis milijardų litų. Europoje vien dializei tenka 2 proc. viso sveikatos apsaugos biudžeto (6 - 70 tūkst. eurų ligoniui per metus).

Kiekviena diena - kaip Naujieji metai

„Iš šios padėties žmogus išeiti jau nebegali - tai turi tapti gyvenimo būdu", - apie nuolatinę hemodializę kalba gydytojas A. Gailiūnas. Biržų ligoninės Hemodializės skyriuje šiuo metu yra 12 ligonių, kuriems hemodializės procedūros tapo gyvenimo garantija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mane jau seniai buvo palaidoję", - sako po procedūros iš lovos pakilęs pandėlietis Petras, tris sykius per savaitę dializuojamas Biržų ligoninėje.

Didžiausią „stažą" turintis Hemodializės skyriaus pacientas - 1929 metais gimęs biržietis, kuriam kraujo valymo procedūros Biržuose atliekamos nuo 1996 - ųjų. Prieš tai dvejus metus hemodializė jam buvo atliekama Vilniuje.

REKLAMA

„Esame kaip šeima, netgi su pacientais jubiliejus švenčiame - gimtadienio proga paprastai dovanojame kaspinėliu perjuostą ananasą", - sako gydytojas. Jis rodo už skyriaus lango žaliuojančią pušį, kurios šakas tebepuošia naujametiniai žaisliukai.

„Nutariau jų nenukabinti - tegu mūsų ligoniai mato, kad kiekviena jų diena - kaip Naujieji metai", - gyvenimo ir priklausomybės nuo sunkios ligos filosofiją dėsto gydytojas. 

REKLAMA

Kaip atitolinti priklausomybę nuo dializės aparato

Gydytojas A. Gailiūnas visiems biržiečiams primena, kad inkstus reikia saugoti. Kaip tą daryti?

„Visų pirma, negerti visokio brudo, o rinktis tauresnius gėrimus. Antra, nevalgyti kilogramais druskos. Trečia, mažinti skausmą malšinančių vaistų (citramonų, diclofenakų ir kitų) vartojimą, nes jie tiesiog pjaute pjauna inkstus. Po užsitęsusių karščiavimų reikėtų pasitikrinti inkstų funkcijas. O sergantieji hipertonine liga ir cukralige tokį tyrimą turi pasidaryti nors kartą per metus", - sako A. Gailiūnas, linkėdamas patiems stengtis atitolinti priklausomybės nuo hemodializės aparato dieną.

Alfreda Gudienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų