"Vakar mūsų tuoj penkerių sulauksiantis sūnus pamėgino keptuvėje išsikepti skrebutį. Man užmigus, vakare pirštų galiukais atitipeno į virtuvę ir įsijungė viryklę. Visa laimė, kad ji taip garsiai veikia, kad pabudau ir galbūt išgelbėjau visus nuo nelaimės. Ši nauja patirtis mane tiesiog pribloškė, nes dar vos prieš kelias savaites Lukas net sulčių iš šaldytuvo nepasiimdavo – reikalaudavo paduoti", – rašo Elena iš Kauno.
Šio amžiaus vaikams poreikis būti savarankiškais staiga išauga kokius keliasdešimt kartų. Todėl būtina daug kalbėti su jais apie saugumą iš anksto, kol jiems į galvą nešovė mintys apie didelius žygdarbius. Tačiau jūs juk nenorite jų ir išgąsdinti ar atbaidyti – iš tikro jie pasirengę prisiimti daugiau atsakomybės. Tad kaip sėkmingai manevruoti auklėjimo labirintais?
GALI pašerti augintinį
Jūs bijote, kad vaikas permaitins žuvytę ar pamirš pagirdyti šunį.
Patarimas. Kad vaikui nereiktų pilti sauso ėdalo iš didelės pakuotės ar kratyti žuvyčių pašaro iš didelio indo, supilstykite mažesniais kiekiais – idealiausia, vienam kartui. Įspėkite vaiką, kad būtent tiek maisto augintiniui ir reikia, o peršertas jis gali susirgti ir net numirti. Jei vaikas pasiryžęs rūpintis šuns ar katės vandens dubenėliu – leiskite, tiesiog pastatykite dubenėlį ant plastmasinio padėklo, kuris sumažins šlapių grindų riziką. Šukuoti leiskite tik tuomet, jei gyvūnas tai mėgsta. Tuomet nesikiškite ir stebėkite. Jei vaikas kasdien prisimena pareigas, tegul jos jam ir lieka. Jei pamiršta – sumažinkite jo atsakomybę iki karto per savaitę. Po kelių mėnesių pamėginkite vėl.
GALI pasigaminti pusryčius
Jūs bijote, kad įsipjaus ar nusidegins
Patarimas. Virtuvėje vaikui turi nelikti galimybės ką nors pasišildyti – nei skrudintuvo, nei mikrobangų krosnelės ar kitų prietaisų (arba jie turi būti atjungti, arba perkelti į vaikui nepasiekiamą vietą). Užsukite dujinės viryklės kraniuką. Bet būtinai pažadėkite, kad kai paūgės – išmokysite jais naudotis. Tačiau žemesnėje lentynoje ar stalčiuje sudėkite užpilamus dribsnius ir plastikinius dubenėlius, pieną, pieno gėrimus, jogurtą ir sūrelius laikykite šaldytuvo apačioje. Ant stalo tegul būna dubuo su vaisiais, kurių nereikia lupti.
GALI prileisti vonią
Jūs bijote, kad mažylis apsiplikys, paslys arba užlies kaimynus...
Patarimas. Jei turite nuosavą dujų katilą ar boilerį, nustatykite taip, kad vandens temperatūra nebūtų aukštesnė nei 50 laipsnių. Tuomet neliks jokio pavojaus, kad vaikas apsiplikys, netgi sumanęs nusiplauti rankas. Jei jūsų namuose to padaryti neįmanoma, leiskite vaikui atsukti šaltą vandenį, o jūs atsuksite ir sureguliuosite karštą. Patikėkite mažyliui įkišti kamštuką. Tačiau vaikui maudantis, dar būkite šalia.
GALI prisisegti saugos diržą
Jūs bijote, kad vaikas padarys tai netinkamai ir diržas važiuojant atsisegs.
Patarimas. Tegul užsisega pats, o jūs tik patikrinsite. Atsisegti leiskite tik išjungę variklį ir niekuomet – kai automobilis važiuoja.
GALI prieiti prie durų
Jūs bijote, kad mažylis įsileis nepažįstamą žmogų arba netgi nuo jo nukentės.
Patarimas. Mažylis gali paklausti, kas ten, bet įleisti – tik gavęs jūsų leidimą. Suvaidinkite daugybę įmanomų situacijų prie durų. Vaikas turi žinoti, kad jei nepažįstama teta sako, jog ji – mamytės draugė, tai nieko nekeičia ir durų atidaryti negalima. Jei "paštininkas" atnešė dėžę tėčiui, reikia pasakyti, kad paliktų prie durų.