„Apie 80 proc. Vilniaus daugiabučių, pastatytų iki 1985-ųjų, turi vienvamzdę šildymo sistemą, todėl dažniau susiduria su šildymo sistemos balansavimo problemomis. Tai reiškia, kad vieni butai perkaista, o kitų gyventojai skundžiasi per žema temperatūra. Pagrindinė priežastis yra ta, kad vienų butų gyventojai yra įsistiklinę balkonus, susidėję sandarius langus, o kiti ne. Taip vienvamzdėje sistemoje atsiranda šildymo netolygumai“, – aiškino bendrovės „Mano būstas“ Energijos taupymo grupės vadovas Donatas Karčiauskas.
Pasak jo, naujos statybos daugiabučiams ši problema nėra tokia aktuali, nes daugumoje jų įrengta kolektorinė dvivamzdė šildymo sistema su individualiu reguliavimu ir termostatais. „Mano būsto“ duomenimis, tokias sistemas turi vos 3 proc. seniau nei prieš 30 metų statytų daugiabučių, o išbalansuoti ir netolygiai šylantys namai sunaudoja iki 20 proc. daugiau šilumos energijos.
„Kai gyventojai nenori investuoti į naują balansavimo įrangą, mes esame priversti tokių namų šildymą sureguliuoti pagal šalčiausius butus. Vadinasi, tinkamai apšiltintuose butuose temperatūra pasidaro per aukšta, o vos 1 laipsnis papildomos šilumos automatiškai lemia 5–6 proc. didesnes šildymo išlaidas“, – skaičiavo D.Karčiauskas.
Vis dėlto, anot jo, išeitis yra – tereikia, kad visi pastato butai būtų tinkamai apšiltinti ir sutvarkyti pagal 5-ių žingsnių šilumos taupymo programos rekomendacijas.
„Mes nuolat matuojame daugiabučių namų temperatūros pasiskirstymą, ypač tuose namuose, kuriuose šilumos suvartojimas yra didesnis. Nustatę šalčiausius butus, atliekame termovizinį tyrimą ir teikiame gyventojams finansiškai efektyviausius sprendimus, kaip šią problemą pašalinti“, – veiksmų seką dėstė D.Karčiauskas.
Pasak jo, viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, kodėl vienuose butuose per šalta, o kituose per šilta, – tiesiog kiauras stogas, lemiantis didesnius šilumos nuostolius. Sutvarkius stogą ne tik visi butai šildomi tolygiau, bet ir sumažėja šildymo sąskaitos visiems namo gyventojams.
Spręsdamas tiek netolygaus šildymo, tiek kitas problemas „Mano būstas“ vadovaujasi Pastatų priežiūros standartu, kuris numato, kad gyventojams turi būti pasiūlyta efektyviausia, ilgaamžiškiausia ir finansiškai naudingiausia išeitis. Be to, visiems darbams taikoma garantija ir kokybės kontrolė. Tai reiškia, kad už vienos problemos sprendimą gyventojai moka tik vieną kartą ir daugiau tuo rūpintis jiems nebereikia.