Buvusio Lenkijos premjero D.Tusko kandidatūrai prieštarauja Jaroslawo Kaczynskio (Jaroslavo Kačynskio) vadovaujami Lenkijos valdantieji, jie kaltina D.Tuską kišantis į vidaus politikos reikalus.
Anot diplomatų, D.Tuskas turi tvirtą kitų Europos šalių, įskaitant Vokietiją, paramą, todėl dar vienai pustrečių metų kadencijai gali būti perrinktas nepaisant Varšuvos prieštaravimų.
Lenkija oficialiai siūlo europarlamentaro Jaceko Saryuszo-Wolskio (Jaceko Sariušo-Volskio) kandidatūrą, tačiau diplomatai sako, kad jis neturi jokių galimybių, ir neperrinkus D.Tusko Lenkija neteks šių pareigų.
Tokią poziciją išsako ir Lietuvos vadovė D.Grybauskaitė, pabrėždama, kad EVT vadovo postas nėra priskirtas vienai ar kitai šaliai, o lenkų iškeltas kandidatas – ne konkurentas D.Tuskui.
„Mėginsiu nekalbėti apie neva konkurentą, nes jis nėra konkurentas, kalbėsiu aie principus. Į EVT prezidentus renkami esami arba buvę valstybių vadovai, antra, šis postas nėra priskirtas vienai ar kitai šaliai ir nėra paveldimas. Ir visai teoriškai sakau, jei kartais ponas D.Tuskas nebūtų išrinktas, šis postas nėra Lenkijos nuosavybė. Visa šita paėmus, norėčiau ramiai pasakyti, kad manau, kad ponas D.Tuskas bus perrinktas“, – interviu LRT radijui sakė prezidentė.
Per dviejų dienų viršūnių susitikimą taip pat turėtų būti kalbama apie ES ateitį po britų pasitraukimo iš bendrijos. Vokietija ir Prancūzija siūlo, kad ateityje Europos šalys galėtų rinktis skirtingus integracijos greičius tam tikrose srityse. Lietuvos Vyriausybė tokios idėjos neatmeta, bet atsargiai vertina galimą integraciją mokesčių ir gynybos srityse.