• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką aplankyti statybos inspektoriams – nurodys informacinė sistema

VTPSI – iš baudėjo taps prevencijos centru

Ar dažniau sulauks statybos inspektorių priežiūros, priklausys nuo rizikos ir pažeidimų istorijos. Tikrintinus objektus nuo šiol nustatys informacinė sistema, pagal aiškius kriterijus įvertinusi rizikingumą. Šiais pokyčiais tikimasi ne tik padidinti Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos (VTPSI) veiklos efektyvumą, bet ir sumažinti korupcijos galimybes statybų sektoriuje bei daugiau inspekcijos resursų skirti konsultacijoms bei prevencijai.

REKLAMA
REKLAMA

„Pagrindinis pokytis – atsirado aiškumas, kodėl vienas ar kitas objektas yra tikrinamas. Anksčiau sulaukdavome nemažai klausimų ir nusiskundimų, kodėl tikriname būtent tą, o ne kitą objektą. Dabar turime labai aiškius kriterijus, pagal kuriuos atrinktas tikrinamas objektas. Be to, šį pasirinkimą padarys ne žmogus – tai atliks informacinė sistema, todėl nelieka erdvės šališkumui ar korupcijos galimybės“, – sakė Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos prie Aplinkos ministerijos viršininko pavaduotoja Eglė Kuklierienė.

REKLAMA

Anot E. Kuklierienės, kartu su bendrovėmis „Ernst & Young Baltic“ („EY“) ir „Algoritmų sistemos“ sukurta moderni sistema leis sutelkti kontrolę į rizikingiausias vietas, daugiau dėmesio skiriant statybų pažeidimų prevencijai. Ši sistema yra susieta su „Infostatybos“ sistema, per kurią išduodami statybos leidimai, fiksuojami savavališkos statybos atvejai ir įvairūs pažeidimai bei tikrinimų rezultatai. Tikimasi, kad ši nauja rizikos valdymo ir veiklos planavimo informacinė sistema visu pajėgumu pradės veikti nuo kitų metų.

REKLAMA
REKLAMA

Projektą įgyvendinusios profesinių paslaugų bendrovės „EY“ direktorė Rūta Makarevičiūtė akcentuoja, kad dirbant pagal naują sistemą, padidės ne tik objektų atrankos objektyvumas, bet ir bus užtikrinta geresnė nelaimių prevencija.

„Kadangi daugelis procesų, įskaitant ir ataskaitų rengimą, tampa automatizuoti, tai padės geriau panaudoti darbuotojų laiką, daugiau bus galimybių skirti laiko konsultacijoms ir prevencinei veiklai – tai turėtų padėti sumažinti ne tik pažeidimų, bet ir, tikėtina, nelaimių rizikinguose objektuose skaičių“, – pastebi R. Makarevičiūtė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasikeitus inspekcijos tikrinimo metodikai, kuo tam tikras statybų objektas yra rizikingesnis, tuo didesnio VTPSI inspektorių dėmesio sulauks ir atvirkščiai – tvarkingieji priežiūros sulauks mažiau.

„Anksčiau tikrinimai vykdavo labiau kvotų pagrindu: kur, kiek ir kokių objektų turime patikrinti. Dabar sistema atrenka rizikingiausius objektus pagal konkrečius kriterijus: objekto rizikingumas, ankstesnės avarijos objekte ir pažeidimų istorija. Tai yra, jei anksčiau konkretaus objekto rangovas ar techninis prižiūrėtojas turėjo avarijų objekte, yra statęs savavališkai ar nukrypdamas nuo projekto, dirbo be galiojančio atestato – sistemoje užsidega raudona šviesa ir toks objektas tikrintojų vizitų sulauks kur kas dažniau“, – sako E. Kuklierienė.

REKLAMA

Patirtis, tam tikras projektų, įgyvendintų be pažeidimų kiekis, avarijų nebuvimas, visų reikalingų atestatų turėjimas mažins inspekcijos apsilankymo tikimybę.

„Taip pat atsiras ir konsultaciniai apsilankymai, kurių tikslas – padėti apsisaugoti nuo potencialių pažeidimų ir suteikti patarimų organizuojant statybos darbus. Kai kurios klaidos įvyksta nepiktybiškai, o tiesiog dėl elementaraus nežinojimo, todėl tokios konsultacijos yra tiesiog būtinos. Konsultuojame tiek telefonu, tiek ir el. paštu, ar tiesiog raštu – pernai iš viso suteikėme daugiau nei 10 tūkst. konsultacijų“, – sako VTPSI viršininko pavaduotoja E. Kuklierienė.

Jau nuo balandžio pagal šią automatizuotą rizikos vertinimo sistemą tikrinami statybos leidimai, vėliau – statybos subjektai. Gegužę įvyks ir pirmasis konsultacinis seminaras statybos dalyviams.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų