• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Aiškėja, kad pernai kilus skandalui dėl mailiaus bylos (dėl bandymo apgaule gauti 22,5 mln. litų iš ES fondų) Žemės ūkio ministerija skubiai (per savaitę) ir ne konkurso būdu su žiniasklaida sudarė sutarčių už maždaug 2 mln. litų. Sutapimas, triukšmas dėl byloje minimo konservatorių žemės ūkio ministro Kazio Starkevičiaus žiniasklaidoje iškart nutilo. Kaip tie 2 mln. litų susiję su švaria K.Starkevičiaus reputacija? Tai pavesta išsiaiškinti konservatorių premjerui Andriui Kubiliui ir artimiausiai jo aplinkai.

REKLAMA
REKLAMA

Datų sutapimas?

Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Kęstas Komskis pastebėjo kai kurių keistų sutapimų: „Kažkaip sutapo kai kurios datos. Kai prasidėjo vadinamosios mailiaus bylos tyrimas, kai kurioms žiniasklaidos priemonėms iš Žemės ūkio ministerijos buvo mesti dideli pinigai. Bet mes žiūrėjome plačiau. Viešieji pirkimai yra Achilo kulnas, silpnoji vieta. Viešųjų pirkimų tarnyba tuos neskelbtinų derybų būdu organizuotus pirkimus sustabdė, bet dalis paslaugų jau buvo apmokėta. Daugiau nei milijonas litų. Buvo naudojamos iš Kaimo rėmimo fondo gautos lėšos, biudžeto lėšos, bet daugiausiai iš Kaimo rėmimo fondo“.

REKLAMA

Popieriniai planaižuvis

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnyba (FNTT) 2010 metų pradžioje nustatė 7 fiktyvias įmones, kurios galimai apgaule ketino pasisavinti 22,5 mln. litų Europos Sąjungos paramą.

Pagal priemonę „Akvakultūra“ paraiškas gauti ES paramą buvo pateikusios bendrovės „Angila“, „Žuvintas“, „Commence“, „Aniro“, „Accabi“, „Prontis“ ir „Brija“. Jos deklaravo ketinimą Vilniaus rajone, Mostiškių kaime, auginti eršketus, ungurius, šamus ir steigti akvakultūrų perdirbimo įmones. Į projektus kiekviena bendrovė buvo „pasirengusi“ investuoti po 5–6 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA

Nors šios įmonės neturėjo tinkamos bazės žuvivaisai, gavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos deklaracijas, kad atitinka higienos, veterinarijos, maisto kokybės ir gyvūnų gerovės reikalavimus.

Kaip perkūnas iš giedro dangaus nugriaudėjo FNTT kvietimas pernai kovo 18-ąją į apklausą atvykti žemės ūkio ministrui. Kaip ir visi neeiliniai žmonės, K.Starkevičius apklaustas kaip specialusis liudytojas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žemės ūkio ministras patvirtino, kad dėl šio projekto tarpininkavo buvęs Lietuvos banko vadovas ir diplomatas Romualdas Visokavičius.

Byloje iš karto tarp įtariamųjų atsidūrė ir du Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos darbuotojai. Jų pavardžių tyrėjai neatskleidė. Tuometis tarnybos vadovas Kazimieras Lukauskas irgi kaip neeilinis žmogus apklaustas specialiuoju liudytoju. Netrukus jis neteko posto.

REKLAMA

O štai žemės ūkio ministro kėdė nė nesuvirpėjo. Kokie atsitiktinumai tai galėjo lemti?

Konservatorių desantas FNTT

Pernai balandžio pabaigoje paaiškėja skandalingas faktas, kad artimiausias premjero A.Kubiliaus patarėjas buvęs žurnalistas Virgis Valentinavičius, lydimas Vyriausybės teisininkės bei personalo skyriaus vedėjos, atvyko į FNTT būstinę.

REKLAMA

Pateikęs Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus prokuroro Dainiaus Baraniūno leidimą, V.Valentinavičius pasinaudojo galimybe susipažinti su mailiaus bylos tyrimu.

Tuo metu laikinai FNTT vadovavęs Alvydas Packevičius nepasipriešino politinio pasitikėjimo premjero patarėjo V.Valentinavičiaus smalsumui sužinoti ikiteisminio tyrimo detales, nors šis incidentas šokiravo net vidaus reikalų ministrą Raimundą Palaitį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

A.Kubilius besąlygiškai gynė savo smalsųjį patarėją V.Valentinavičių, kuris Vyriausybėje jau faktiškai tapo antruoju žmogumi po premjero.

Premjerui pernai balandžio 26-ąją priminus, kad net vidaus reikalų ministras R.Palaitis jau įžvelgė politikų bandymą kištis į bylos, kurioje figūruoja ir konservatorių ministro K.Starkevičiaus pavardė, tyrimą, A.Kubilius teigė, kad „ministras tikriausiai buvo blogai informuotas“.

REKLAMA

Parlamentinis tyrimas subliūško

Nepaisant to, Seimo opozicija balandžio 27-ąją ėmėsi inicijuoti laikinąją Parlamento komisiją, kuri ištirtų galimai neteisėtą politinių ir interesų grupuočių poveikį teisėsaugos institucijoms ir jų atliekamiems ikiteisminiams tyrimams.

REKLAMA

Apie laikinosios komisijos tyrimą jokių žinių šiandien nėra. O ir žiniasklaidoje ši byla tuoj prarado skandalingą atspalvį, nors joje minimos neeilinės asmenybės. Atsitiktinai?

Sandoriai su žiniasklaida

„Respublikai“ tapo žinoma, kad tomis dienomis (balandžio pabaigoje), kai premjero patarėjas V.Valentinavičius FNTT būstinėje domėjosi mailiaus byla ir su ja susijusiais asmenimis (tarp jų – ir tada specialiojo liudytojo statusą turėjusiu K.Starkevičiumi), Žemės ūkio ministerija skubiai su televizijomis, labai žinomais interneto naujienų portalais ir kai kuriomis laikraščių redakcijomis pasirašė „informacijos viešinimo“ sutartis už maždaug 2 mln. litų. Vieniems kliuvo tik keliasdešimt tūkstančių, su kitais sutarta už šimtus tūkstančių. Didžiausia pinigų porcija – daugiau nei 1,7 mln. litų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasipylė interviu su K.Starkevičiumi. Apie gerus darbus Lietuvai ir neteisingai metamą šešėlį.

Laikraščių ir interneto skiltyse, kaip laiškai redaktoriui, atsirado kitų bylos įtariamųjų „nuoširdūs prisipažinimai“ apie gerus ketinimus Lietuvai auginti ne tik mailių, bet ir žuvis.

Teisingas ar neteisingas buvo K.Starkevičiaus šešėlis, tačiau žemės ūkio ministras mailiaus byloje apskritai tapo nebe specialiuoju, o paprastu liudytoju.

REKLAMA

Bylai toli iki teismo

Įsivyravus palankiai informacinei atmosferai retai viešumon bekilo klausimas, kada tyrėjai baigs mailiaus bylą. Bet vis dėlto...

2010 m. rugsėjo 16-oji. Generalinės prokuratūros Ikiteisminio tyrimo kontrolės skyriaus vyriausiasis prokuroras Zenonas Burokas viešai praneša: „Ikiteisminis tyrimas eina į pabaigą, šiemet planuojame jį baigti. Kadangi daug įtariamųjų, gali užtrukti susipažinimas su byla, todėl konkrečios datos pasakyti negalima“.

REKLAMA

Z.Burokas jau praėjusį rudenį pranešė, kad atliekant ikiteisminį tyrimą buvo atlikta kratų, buvo sulaikyta asmenų, bet visi jau – laisvėje.

2011 m. sausio 5-oji. Generalinio prokuroro pavaduotojas Darius Raulušaitis Seimą informuoja, kad mailiaus byla dar į teismą neiškeliavo, užtat nuo tyrimo pradžios gerokai sumažėjo įtariamųjų. Įtarimai pateikti 10 asmenų.

REKLAMA
REKLAMA

„Žemės ūkio ministrui nėra pateikti įtarimai. Jis apklaustas kaip paprastas liudytojas apie kitų padarytus nusikaltimus“, – žurnalistams sakė generalinio prokuroro pavaduotojas D.Raulušaitis.

Tirti pavesta ir Vyriausybei

Dokumentai apie Žemės ūkio ministerijos sutartis už 2 mln. litų po ilgų klajonių aukščiausiosios valdžios kabinetuose perduoti premjero komandai. Tai pačiai, kuri FNTT būstinėje susipažino su mailiaus byla ir K.Starkevičiaus vaidmeniu.

Vyriausybei Prezidentūra nurodė ištirti, ką reiškia praėjusių metų balandžio mėnesio sutapimai.

Praėjusį pirmadienį premjeras A.Kubilius Seimo Antikorupcijos komisijos paskelbtą informaciją apie Žemės ūkio ministerijos išleistas dideles sumas perkant viešinimo paslaugas žadėjo išanalizuoti artimiausiu metu.

„Kitas dalykas yra, kaip tie pinigai panaudojami, kaip yra laikomasi viešųjų pirkimų taisyklių, kiek tie konkursai yra skaidrūs. Tuos dalykus mes papildomai aiškinsimės. Mes visur reikalaujame kuo didesnio skaidrumo, bet kartu ir efektyvumo“, – įtikinėjo A.Kubilius.

Komentaras:

– Tai yra visiškas absurdas, – bandė teisintis žemės ūkio ministras K.STARKEVIČIUS. – Mailiaus byla buvo ir subliūško. O derybos neskelbtinu būdu buvo sustabdytos. Kiek man žinoma, dabar vyksta viešieji konkursai. Jau iš absurbo serijos, jog ministerija moka pinigus, kad apie mane spauda gražiai rašytų.

Tai buvo viešinimo pinigai. Čia ne strateginiai pinigai. Be to, aš neorganizuoju konkursų. Viešųjų pirkimų komisija ankstesnį būdą nutraukė, tai dabar vyksta viešųjų pirkimų konkursas./em>

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų