• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau ketvirtą kartą į Seimą kandidatuojanti Valstiečių liaudininkų sąjungos (VLS) lyderė, žemės ūkio ministrė Kazimiera Prunskienė nemano, kad ši rinkimų kova bus lengva, tačiau ji nesibaimina naujai gimusių partijų konkurencijos.

REKLAMA
REKLAMA

 „Šią kadenciją nebuvome atsipalaidavę, dirbome iš peties“, - tvirtina K. Prunskienė, tikinti, kad žmonės ir per šiuos rinkimus pasitikės jos partija. VLS sąraše bus apie 130 kandidatų, ne mažiau kaip 66 kandidatai varžysis dėl Seimo nario mandato vienmandatėse apygardose. Pokalbyje K. Prunskienė tikino, kad jos partijos sąrašas bus patrauklus rinkėjams, nes jame bus žinomų įvairių sričių profesionalų.

REKLAMA

- Dalyvavote beveik visose Seimo rinkimų kampanijose, siekėte Prezidentės posto. Kaip vertinate prasidėjusią partijų rinkimų kovą dėl Seimo narių mandatų?

- Šioje rinkimų kampanijoje yra dar daugiau nežinomybės, ji sunkiau prognozuojama, nes šalia jau žinomų, dirbusių politinėje erdvėje ir valdžios institucijose partijų, ateina naujų ir gan aktyviai nusiteikusių kovoti. Jos labai kritiškos, gal daugiau kritikuojančios nei teigiančios, kalbančios apie tai, kas yra blogai, net ir kai nėra blogai, tačiau sunku apčiuopti, ką naujo ir gero jos atneštų. Todėl, žinoma, yra nelengva situacija partijoms, kurios yra neagresyvios, tolerantiškos, konkuruoja pristatydamos savo programas ir savo galimybes, o ne puldinėja visus politinius varžovus.

REKLAMA
REKLAMA

VLS į rinkimus eina su savo programa, ją pristato ir neužsiminėja išpuoliais, jeigu tai neišplaukia iš objektyvaus vertinimo ir būtinybės pasakyti, kas yra ne taip, kas yra keistina, kas ir kaip turėtų būti padaryta. Nemanome, kad be pagrindo, o tik iš principo reikėtų kritikuoti, pulti, smerkti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar nesibaiminate, kad naujos partijos, ypač Arūno Valinsko Tautos prisikėlimo partija, kaip prognozuojama, gali atimti daugiausia balsų iš socialdemokratų, darbiečių ir Jūsų vadovaujamos partijos?

- Manau, kad vienus rinkėjus prarasime, kitus atrasime. Iš susitikimų su žmonėmis susidaro įspūdis, kad žmonės yra patenkinti tuo, ką mes darome, kaip mes sprendžiame problemas. Šią kadenciją nebuvome atsipalaidavę, dirbome iš peties, o svarbiausia su atsakomybe.

REKLAMA

- Jūsų partijos pozicijos stiprios ypač kaime. Kaip mėginsite patraukti miestų gyventojus?

- Vienas argumentų yra mūsų sąrašo sudėtis, kuriame yra tikrai pakankamai stiprūs įvairių sričių profesionalai. Tai ekonomikos, verslo, socialinės politikos atstovai, šį kartą ypač stiprus mokslo ir švietimo, sveikatos apsaugos atstovavimas. Sąraše yra merų ir kitų, gerą patirtį savivaldoje turinčių žmonių. Visoms svarbiausioms sritims turime ne po vieną asmenį, o stiprią komandą.

REKLAMA

Kalbant apie kaimo interesų atstovavimą, pasakyčiau, kad aš kaip partijos pirmininkė, ministrė ir mokslininkė esu žemės ūkio, maisto ir kaimo plėtros strategijos formavimo ir įgyvendinimo lyderė.

Į Seimą sieks patekti Žemės ūkio ministerijos valstybės sekretorius dr.Vidmantas Kanopa, viceministrė dr.Virginija Žostautienė, ministerijos sekretorius dr. Kazys Sivickis, Žemės ūkio bendrovių asociacijos direktorius Jonas Sviderskis, Ūkininkų sąjungos pirmininkė Genovaitė Staliūnienė, Veterinarijos akademijos prorektorius prof. Antanas Sederavičius ir kiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Seimo nario mandato sieks ūkio ministras ekonomistas dr.Vytas Navickas, Seimo narės Laima Mogenienė, Leokadija Počikovska. Pirmajame sąrašo penketuke yra Kovo 11-osios Akto signataras, buvęs VSD vadovas, šiuo metu užsienio reikalų ministro patarėjas Jurgis Jurgelis, kandidatuosiantis Vilniuje.

REKLAMA

Beje, užsienio reikalų ministras Petras Vaitekūnas pageidavo būti sąrašo gale, nes jis savo karjerą sieja su diplomatiniu darbu.

Tarp mūsų kandidatų yra buvęs ilgametis Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) rektorius prof. Vytautas Kaminskas. Sveikatos apsaugai atstovaus Gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas, ilgus metus medicinos įstaigų audito vadove dirbusi Vitalė Vinickienė, taip pat žinomi gydytojai. Lietuvos išeivijos bendruomenei Airijoje atstovaus mandato Kaune sieksiantis ligšiolinis Airijos verslininkų asociacijos prezidentas Mindaugas Maciulevičius, Airijos mokyklėlių asociacijos pirmininkė Danguolė Tautvydienė. Jie yra pavyzdys ir ta prasme, kad grįžta į Lietuvą ir nori čia gyventi, dirbti.

REKLAMA

Valstiečių liaudininkų sąraše yra ir kultūros atstovų - aktorė Vaiva Mainelytė, dailininkas Pranas Gudaitis, meno renginių organizatorius Eugenijus Janutėnas.

Mūsų sąraše nėra atsitiktinių žmonių. Manau, kad naujos sudėties Seime turėsime gyvybingą, aktyvią, kompetentingą frakciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kaip sąraše suderintas moterų ir vyrų atstovavimas?

- Sąrašas tikrai subalansuotas, taip įvyko natūraliai, dirbtinai nepritempiant. Atsižvelgiant į reitingavimo rezultatus, pirmajame sąrašo dešimtuke yra 6 moterys ir 4 vyrai. Tačiau pirmajame dvidešimtuke yra daugiau vyrų.

- Kiek tikitės laimėti vietų būsimajame Seime?

- Sakyčiau, esame kuklūs. Būtume patenkinti, jeigu mums pavyktų turėti apie 20 vietų.

- Ar po rinkimų tikitės dalyvauti valdančiojoje koalicijoje?

- Manau, kad mūsų šansai yra gana dideli. Esame, sakyčiau, koalicingi, nes mūsų politinė pozicija yra per vidurį, ją galima laikyti plataus vidurio pozicija. Mūsų principai, nuostatos yra palankios bendradarbiauti su kitomis partijomis, kadangi mes deriname palankias sąlygas verslui su socialine atsakomybe, deriname miesto ir kaimo interesus, esame nearšūs ir neintrigantai.

REKLAMA

- Jūs - pirmosios nepriklausomos Lietuvos Vyriausybės premjerė. Ar sutiktumėte dar kartą vadovauti Ministrų Kabinetui?

- Tai priklausytų nuo koalicinių susitarimų. Tai nėra mano gyvenimo arba šios kadencijos tikslas. Tačiau manau, kad premjeras turi būti sugebantis bendradarbiauti ir, dar svarbiau - sugebantis aprėpti daugelį sričių kvalifikuotu, kompetentingu lygmeniu. Premjerui ne laikas improvizuoti ir ne laikas mokytis. Vadovaujant Vyriausybei netinka iš bendro išsilavinimo „išspausti“, „išlaužti“ sprendimus. Sprendimams reikia solidaus žinojimo, solidžios patirties. Turbūt vargu ar būtų galima nedemagogiškai paneigti, jog man tokias savybes pripažįsta kiti. Žmogus negali sau prisirašyti to, ko jis neturi, reikia ilgų metų, kad įrodytum savo gebėjimą dirbti, spręsti problemas ir gauti rezultatą tokį, kuriuo galėtum ne tik pats džiaugtis.

REKLAMA

- Siekdami privilioti rinkėją vieni politikai dainuoja, kiti šoka. Kodėl Jūsų partija, dalindama „Sveiko maisto“ vartotojo pasą, pasirinko sveiko maisto propagavimą, aiškinimą apie maisto priedus?

- Mūsų partijos programoje yra akcentuojami vartotojų interesai. Mes kalbame ir apie gyventojų aprūpinimą saugiu ir kokybišku Lietuvoje pagamintu maistu. Žinoma, tai nereiškia, kad mes siūlome uždaryti duris importui ar eksportui. Platindami „Sveiko maisto“ vartotojo pasą, teigiame, kad vartotojui reikia padėti išsiaiškinti tai, ką ne kiekvienas žino, pavyzdžiui, apie įvairius maisto priedus, tokius kaip konservantai, saldikliai, dažikliai, tirštikliai, emulsikliai ir stabilizatoriai, taip pat suteikti žinių apie įvairius produktų žymėjimus, maisto kaloringumą.

REKLAMA
REKLAMA

Prisipažinsiu, kad aš, būdama ministre, irgi ne visus tokius dalykus žinau. Todėl, manau, reikia padėti žmogui susigaudyti, kaip gyventi sveikiau. Tarp mūsų yra daugybė specialistų, mokslininkų, kurie dirba šioje grandinėje - nuo lauko iki gatavo produkto patiekimo rinkai.

- Kai kurie Jūsų oponentai mano, kad tokių pasų dalijimas yra rinkėjų papirkinėjimas ir netgi svarsto galimybę apskųsti Jus etikos sargams dėl interesų konflikto...

- Vartotojo pasų dalijimas nėra rinkimų kampanijos tiesioginė dalis, nors bus bandoma ir taip interpretuoti. Manyčiau, kad interpretacijoms etikos sargai visada pasiruošę, ypač jeigu konservatoriai pataria.

“Sveiko maisto“ vartotojo pasas - tai mūsų partijos leidinukas, kuriame nėra nė žodžio apie rinkimus, nei kvietimo, nei užuominos. Pasas išleistas ne iš ministerijos pinigų ir ne iš rinkimų kampanijos sąskaitos.

Vaizdžiai tariant, turime žinių ir proto, kurių negalime „užrakinti“ išėję iš darbo ministerijoje. Neišeiname iš darbo tuščiagalviai, turime žinojimą ir norime perduoti žinias žmogui.

- Kiek suprantu, po rinkimų valstiečiams liaudininkams yra priimtinos koalicijos su socialdemokratais, darbiečiais, Naująja sąjunga. Su kuriomis politinėmis jėgomis koalicijos būtų neįmanomos?

REKLAMA

- Kartais neįmanomi dalykai tampa įmanomi, niekada nesakyk niekada. Manau, kad tai priklauso nuo vadovaujančių personų kai kuriose partijose. Konservatoriai patys užsidavė tokią poziciją asmeniškai mano atžvilgiu. Dėl to jiems visa VLS yra negera. Tačiau toks yra jų požiūris, ir mes neketiname niekam pirštis. Norėčiau pažymėti, kad agresyvumas, nepagrįstas kritiškumas, priekabiavimas, politinis nesąžiningumas, netolerancija, ambicingumas, puikybė, priešiškumas, kategoriškumas - tai savybės, kurios toli nuo mūsų darbo stiliaus.

- Kokios pozicijos laikotės dėl Rolando Pakso vadovaujamos Tvarkos ir teisingumo partijos?

- Tarp jų yra pakankamai daug įvairių puldinėtojų, kurie, tiesą sakant, manęs nejaudina. Tačiau esminis klausimas yra tas, kas galėtų būti Tvarkos ir teisingumo kandidatai į svarbias strategines pozicijas. Kai pamatysiu jų sąrašą, pavardes tų, su kuo tektų dirbti, tada bus galima kalbėti apie santykius su šia partija.

- Po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų, kitais metais gegužę vyks Lietuvos prezidento rinkimai. Ar ketinate vėl siekti šalies vadovo posto?

- Šiandien dar sunku atsakyti į tą klausimą, nes neaišku, kaip susiklostys situacija po Seimo rinkimų. Jeigu man tektų rinktis, patrauklesnė būtų, žinoma, premjerystė, visų pirma dėl profesijos, įpročio intensyviai ir kryptingai dirbti ir matyti rezultatą, o ne būtinai užimti postą. Tiesiog manau, kad man neduota lengviau gyventi.

REKLAMA

Pasikartosiu, kad nežinau, kaip susiklostys situacija, bet jeigu būtų prasminga dirbti ir spręsti Vyriausybėje, nesu tikra, ar man būtinai norėtųsi dar kartą dalyvauti prezidento rinkimuose.

- Ar ant jūsų moteriškų pečių užgulusi rinkimų kampanija, ministrės, Seimo narės ir partijos pirmininkės postai nėra per sunki našta?

- Šis klausimas man truputį keistas. Jeigu jūs klaustumėte kokį nors vyrą, tada, manyčiau, tektų formuluoti taip: ar jums kaip vyrui nėra per sunku, nes tik moterys sugeba šitaip derinti darbus.

Kalbino Jadvyga Bieliavska

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
-->
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų