• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Amerika dažniau ir atviriau reiškia savo nepasitenkinimą Kinijos ūkio ir užsienio politika. Praeitą savaitgalį saugumo konferencijoje Singapūre Amerikos gynybos ministras Donaldas Rumsfeldas stipriai kritikavo Kinijos gynybos politiką. Pasak Rumsfeldo, tikrosios Kinijos gynybos išlaidos yra gerokai didesnės, negu skelbiama, ir dabar tik dvi pasaulio valstybės skiria daugiau lėšų gynybai.

REKLAMA
REKLAMA

Kinija dislokuoja prieš Taivaną nukreiptas raketas ir kuria tolimojo nuotolio raketas, kurios galėtų pasiekti taikinius daugelyje pasaulio regionų, ne tik Ramiojo vandenyno. Rumsfeldas kritikavo demokratijos stoką Kinijoje, ragino Pekiną sukurti atviresnę ir daugiau atstovaujamą politinę santvarką.

REKLAMA

Rumsfeldas ne pirmas aukštas pareigūnas, priekaištavęs Kinijai. Prieš kelis mėnesius Amerikos užsienio reikalų ministrė Condoleezza Rice, keliaudama po Aziją, pareiškė, kad rūpestį kelia Pekino nutarimas aštuntadaliu padidinti savo gynybos išlaidas. Be to, Amerika negailėjo pastangų, įtikinėdama Europos Sąjungą toliau tęsti savo ginklų embargą Kinijai. Atrodo, kad pastangos buvo sėkmingos.

REKLAMA
REKLAMA

Prabildama griežčiau, Busho vyriausybė tik sugrįžta į tas nuostatas, kurios anksčiau lėmė jos Kinijos politiką. Per 2000 m. rinkimų kampaniją Busho komanda tvirtino, kad Kinija yra labiau strateginis varžovas negu partneris. Tapęs prezidentu Bushas pasakė, kad Amerika imsis visų reikalingų priemonių Taivanui apginti. Tai buvo pats aiškiausias Amerikos įsipareigojimas Taivanui. Anksčiau Vašingtonas leisdavo suprasti, kad jis padės Taivanui gintis, bet niekada tiesiogiai neįsipareigojo to daryti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kinijos ir Amerikos santykiai pagerėjo po teroristinių antpuolių prieš Ameriką rugsėjo 11 d. Amerikai sutelkus dėmesį į kovą su terorizmu, Afganistanu ir Iraku, Kinija laikėsi draugiškai, rėmė Amerikos poziciją tarptautinėse organizacijose arba bent nesipriešino jai viešai. Vašingtonas buvo dėkingas už paramą. Smarkiai sustiprėjo abiejų šalių ūkio ir prekybos ryšiai ir tai bent pradžioje turėjo teigiamą įtaką.

REKLAMA

Neatrodo, kad Kinija įbauginta griežtesnės Amerikos pozicijos. Singapūro konferencijoje dalyvavęs Kinijos užsienio reikalų ministerijos pareigūnas tuojau atmetė Rumsfeldo kritiką. Kito nebuvo galima laukti, tad kyla klausimas, ko Vašingtonas siekia savo priekaištais. Gal stengiamasi izoliuoti Kiniją regione? Bet per pastaruosius metus Pekino diplomatai veiksmingai gerina ryšius su regiono šalimis, net ir su Amerikos draugais bei sąjungininkais. Antai šįmet Pekinas pasirašė saugumo sutartį su Pakistanu ir gynybos bendradarbiavimo susitarimą su Filipinais. Kinija aktyviai dalyvauja kuriant vadinamąją Rytų Azijos bendriją, kuri apims Azijos šalis nuo Indijos iki Japonijos ir sieks stiprinti bendradarbiavimą ūkio ir saugumo srityse. Steigiamasis suvažiavimas įvyks gruodžio mėnesį, bet jame nedalyvaus Amerika, kuri nepakviesta.

REKLAMA

Auganti Kinijos galia, nacionalistinių nuostatų proveržiai kelia susirūpinimą ir kai kuriose kitose šalyse, pvz., Japonijoje. Ją itin griežtai kritikavo Kinija dėl japonų karių nusikaltimų prieš žmoniją 1936-1945 m. nutylėjimo. Tokijas vis labiau šliejasi prie Amerikos. Daugelis kitų šalių nori, kad Amerika toliau atliktų svarbų vaidmenį regione ir būtų atsvara Kinijai. Bet vargu ar jos nori būti priverstos rinktis tarp Amerikos ir Kinijos, įstoti į vieną ar kitą stovyklą. Neutralesnė Amerika galėtų tarpininkauti tarp Indijos, Japonijos ir Kinijos, padėti spręsti bręstančias problemas. Be to, šiuo atveju Amerikos pozicija, švelniai tariant, problemiška. Ji kritikuoja Kiniją dėl jos ginklavimosi programos, nors pati išleidžia 10 ar 15 kartų daugiau lėšų ginkluotei.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi sunku suprasti, ko Rumsfeldas siekė savo iššūkiu. Pekinas nebus įbaugintas, neatsisakys savo politikos ir gali Amerikai sukelti sunkumų. Ar tai būtų atsisakymas bendradarbiauti kovoje su terorizmu, ar pirkti Amerikos valstybės obligacijas, ar nutarimas Jungtinių Tautų Saugumo Taryboje vetuoti Amerikos pastangas imtis priemonių prieš Iraną, Šiaurės Korėją ar Sudaną... Kinija po kiek laiko bus antroji galingiausia valstybė pasaulyje, tad reikės su ja sugyventi, o ją bus lengviau paveikti, kai santykiai geri.

Komentaras skaitytas per Lietuvos radiją (www.lrt.lt)

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų