„Mūsų Vilniaus universiteto fizikos fakulteto tobuliausias kūrinys yra dabartinė premjero Andriaus Kubiliaus energetikų komanda. Jie „pablūdo“ arba yra genijai, kurie gaus Nobelio premiją ir priiminės arabų šeichus mokytis už milijardinius honorarus“, - šaipėsi opozicinės Darbo partijos (DP) atstovas Kęstutis Daukšys, išgirdęs premjero prognozę, kad būsimosios branduolinės jėgainės elektra kainuos mažiau, nei 18,3 cnt/kWh.
Žino kainą
Premjeras Andrius Kubilius, pirmininkavęs Visagino atominės elektrinės (VAE) komisijai teigė, kad svarbiausių strateginių energetikos objektų – Suskystintų gamtinių dujų terminalo, Visagino atominės elektrinės, elektros jungčių su Skandinavija ir Lenkija – statybos vyksta pagal aiškų planą ir yra išlaikyti visi nustatyti darbų atlikimo terminai. Premjeras atkreipė dėmesį, kad VAE projektas sėkmingai ir aktyviai juda į priekį ir, kaip buvo planuota, iki šių metų pabaigos bus pasirašyta koncesijos sutartis su strateginiu investuotoju bei akcininkų sutartys su regiono partneriais.
„Regioniniai partneriai savo šalių elektros kompanijų lygyje VAE projekte dalyvauja labai aktyviai. Ir mes tuo džiaugiamės. Kita labai svarbi žinia yra tai, kad po pateiktų analizių galime teigti, kad pastatytos VAE gaminamos elektros kaina 2020 metais bus tikrai konkurencinga“, – pažymėjo Vyriausybės vadovas.
Premjeras priminė, kad prieš keletą dienų Lietuvos elektros perdavimo sistemos operatoriaus „Litgrid“ vadovas Virgilijus Poderys pateikė prognozę, kad 2020 metais vidutinė elektros kaina bus 18,3 cnt/kWh. „Tai galiu prognozuoti, kad VAE elektros kaina bus mažesnė“, – po posėdžio žiniasklaidos atstovams sakė Premjeras A. Kubilius.
Energetikos ministras Arvydas Sekmokas pasidžiaugė, kad jo darbo vizitas į Japoniją buvo išskirtinai sėkmingas: A. Sekmokas parsivežė ne tik japonų kompanijos „Hitachi“ rimtus patikinimus dėl investicijų į VAE, bet ir Japonijos Vyriausybės patvirtinimą, kad jiems yra labai svarbus dalyvavimas šiame projekte.
„Japonijai reikia atgauti savo gerą vardą tiek šalies viduje, tiek pasaulyje. Jų Vyriausybė dės visas pastangas, kad įrodytų pasauliui, kad jų technologijos yra tinkamos ir saugios. Dalyvavimas mūsų VAE projekte yra to jų siekio sėkmės investicija ir garantas“, – sakė energetikos ministras.
K. Daukšys: genijus arba kvailys
DP atstovas K. Daukšys sakė esąs nustebęs ir pašiurpęs dėl tokių teiginių. „Jei jie jau dabar žino, kad 2020 metais elektra biržoje, kurią patys įkūrė, kur būna visokių spekuliantų, kainuos būtent tiek, tai jie tikrai yra labai jau dideli genijai. Suprantu, kad fizika rimtas mokslas, bet gal reiktų ir vieną kursą ekonomikos pabaigti?“- komentavo politikas.
Pasak K. Daukšio, sunkoka net komentuoti tokio pobūdžio pasisakymus. „Arba A. Kubilius genijus, arba biški bum bum. Turbūt daugiau pasaulyje niekur tokių genijų nėra. Net nežinau, ką čia pasakyti, kai niekas aplink daugiau tiek daug nežino. Komentuoti galiu tik taip“, - tikino Seimo narys.
Ekonomistas, buvęs ūkio ministras ir buvęs Europos parlamentaras Eugenijus Maldeikis apie A. Kubiliaus prognozes kalbėjo nuosaikiau. „Per daug neaiškumų. Nežinia kuo remiantis padaryta ši prognozė. Mano žiniomis, „Litgird“ prognozių pati nedaro. Kuo tuomet remiamasi? Kažkokiomis europinių agentūrų prognozėmis arba tyrimais? Juk nėra aišku net koks kuro tipas dominuos 2020 metais Europoje. Vokietija atsisako atominės energetikos ir šiaip vyksta dinamiški pokyčiai. Kas nors apibendrino šią informaciją?“, - abejojo ekspertas.
Anot E. Maldeikio, derybos su „Hitachi“ tebevyksta ir net neskelbiama, kokios dabartinės derybinės pozicijos. „Neaišku, kokios garantijos dėl elektros supirkimo bus duotos, iš ko ir kiek Lietuva pasiskolins. Neaišku ar prognozuojama manant, kad Kaliningrade ir Baltarusijoje elektrinės bus, ar kad nebus?“, - aiškino jis portalui „Balsas.lt“.
Klausimas, kiek kainuos elektra, kurią gamins VAE, anot Vyriausybės planų, turėsianti pradėti veikti 2020 metais, keliamas seniai. Taip pat klausiama, kokių garantijų dėl elektros supirkimo iš Lietuvos gali pareikalauti pasirinktas reaktorių statytojas - strateginiu investuotoju vadinama japonų bendrovė „Hitachi“.