Šį sekmadienį girto policijos pareigūno įvykdyta šiurpi avarija, jau nusinešusi trijų žmonių gyvybes, labai siejasi su praėjusią savaitę išnagrinėta Vilniaus apygardos administracinio teismo byla, kurioje Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnas už tai, kad girtavo darbo metu ir girtas vairavo transporto priemonę, buvo pripažintas ne tik nenusižengusiu, bet dar ir gerą darbą atlikusiu, sako Teisės projektų ir tyrimų centro tarybos pirmininkas, advokatas K.Čilinskas.
STT pareigūnas pasiteisino tuo, jog girtavo, kad įvykdytų tarnybinę užduotį, o vairavo girtas, kad apsaugotų automobilį. Anot K.Čilinsko, tai yra ciniškas pasiteisinimas, ypač turint omenyje nuolatinius spaudos pranešimus apie tai, kad girti statutiniai pareigūnai sukelia mirtimis besibaigiančius autoįvykius. Specialiųjų tyrimų tarnybos statutas draudžia pareigūnams girtauti darbo metu. Statutas įpareigoja laikytis įstatymų, įskaitant ir tuos, kurie draudžia girtam vairuoti transporto priemonę. Nepaisant įstatymų reikalavimų, tiek girtavęs STT pareigūnas, tiek jo tiesioginis vadovas-STT Vilniaus valdybos viršininkas, kaip informuoja spauda, teismui teigė, jog girtauti tarnyboje kartais yra būtina. Toks būtinumas, esą, buvęs šiuo atveju ir pareigūnui reikėjo girtam vairuoti automobilį su specialia įranga, nes nebuvo kam automobiliu pasirūpinti. Iš to mes galime padaryti liūdnas išvadas. Pasirodo, Lietuvos pareigūnų darbas taip organizuojamas, kad pareigūnai nepaisytų įstatymų. Pareigūnai dirba, būdami girti ir net vairuoja, būdami girti, keldami mirtiną pavojų kelių eismo dalyviams. Ir tas girtavimas yra toks masinis, kad, bent jau STT pareigūno bylos įvykio metu, Vilniaus padalinyje nebuvo blaivių pareigūnų, kurie galėtų iš girto savo kolegos perimti automobilį ir atvežti kur reikia, teigia K.Čilinskas.
Pasak teisininko, šis atvejis, valstybės vardu pateiktas kaip pagirtinas pareigingumas, skatins įvairių statutinių organizacijų pareigūnus toliau darbe girtauti bei sėsti girtiems už vairo, nepaisant pranešimų apie kraupias tragedijas. Sekant STT Vilniaus padalinio vadovo pavyzdžiu, visada atsiras kolegų, kurie paliudys, kad girtų pareigūnų vairavimas buvo didvyriškas „tarnybinės užduoties“ vykdymas. Todėl, deja, nemažės tokie tragiški atvejai, kaip šio savaitgalio įvykis Kaune ar girto pareigūno įvykdytas vaikų suvažinėjimas Skuodo rajone. Todėl, sveikindami Prezidentės iniciatyvą išnagrinėti savaitgalio įvykį su Policijos vadovais, kartu tikimės, kad bus giliau valstybės mastu pažvelgta į tokių autoįvykių priežastis, slypinčias teisiniame nihilizme, pakirtusiame daugelio teisėsaugos institucijų veiklą, teigia K.Čilinskas.