Plačiau apie stabligę, jos sukėlėjus, simptomus, gydymą ir profilaktiką naujienų portalui tv3.lt pasakojo sveikatos priežiūros tinklo „Antėja“ šeimos gydytojos Edyta Valintėlė ir Greta Guralienė.
Stabligė gali baigtis net mirtimi
Gydytojų teigimu, stabligė yra ne tik sunki, bet dažnai ir mirtina infekcinė nervų sistemos liga, kuri sukelia stiprius raumenų spazmus.
Kaip pastebi specialistės, rizika susirgti išauga šiltuoju metų laiku, kai daugiau laiko praleidžiama gamtoje, čia ne tik dirbama, bet ir poilsiaujama ir neišvengiama vienokių ar kitokių sužalojimų.
Nors didžiausia rizika užsikrėsti stablige kyla vyresnio amžiaus, turintiems gretutinių ligų ar nepasiskiepijusiems asmenims, taip pat žemės ūkio ar miško darbininkams, nuo šios pavojingos infekcijos nėra apsaugotas nė vienas.
E. Valintėlė ir G. Guralienė aiškina, kad stabligę sukelia Clostridium tetani bakterija, plačiai paplitusi gamtoje. Ji taip pat randama ir žmogaus bei gyvūnų žarnyne.
„Stablige negalima apsikrėsti nuo kito žmogaus, grėsmė susirgti kyla tada, kai stabligės sukėlėjas ar jo sporos patenka į žaizdą. Pavojingos yra bet kokios žaizdos, ypač – dirvožemiu užterštos gilios durtinės žaizdos“, – komentavo šeimos gydytojos.
Stabligės simptomai
Pirmieji stabligės simptomai įprastai pasireiškia maždaug per savaitę, tačiau šis laikotarpis gali svyruoti nuo kelių dienų iki kelių mėnesių. Pašnekovės priduria, kad patekę į žaizdą stabligės sukėlėjai ima gaminti stiprų nuodą – toksiną, kuris sukelia raumenų spazmus.
„Pirmieji ligos simptomai gali pasireikšti trumpalaikiais raumenų trūkčiojimais, odos tirpimo pojūčiais užkrato patekimo vietoje“, – simptomus vardijo gydytojos.
Vis tik, ligai progresuojant ima reikštis vis sunkesni simptomai: „Ligai progresuojant prasideda įvairaus stiprumo skausmingi raumenų spazmai, trunkantys nuo kelių sekundžių iki kelių minučių, sunkumo pojūtis ryjant, springimas, skausmingi kaklo raumenų spazmai, kartais dėl stiprių raumenų spazmų gali lūžti kaulai, dėl žandikaulio spazmų taip pat ir dantys.“
Kaip pažymi šeimos gydytojos, traukulius gali išprovokuoti stiprus garsas, fizinis prisilietimas, skersvėjis ar šviesa.
Efektyviausia apsaugos priemonė – skiepai
Dėl galimų skaudžių ligos pasekmių, gydymą būtina pradėti taikyti nedelsiant, kitaip gresia sunkios komplikacijos ar net mirtis:
„Skiriami antibiotikai, specialus serumas nuo stabligės, vaistai dėl traukulių, spazmų bei skausmo, palaikoma šarmų-rūgščių, elektrolitų bei skysčių pusiausvyra.
Negydant gali pasireikšti komplikacijos, tokios kaip kvėpavimo problemos dėl balso stygų įsitempimo ir raumenų įsitempimo kaklo bei pilvo srityje, plaučių arterijos užsikimšimas, plaučių uždegimas, įkvėpus ko nors spazmų metu, kaulų lūžiai, mirtis.“
Pati efektyviausia apsaugos nuo stabligės priemonė – skiepai. Kaip pasakojo E. Valintėlė ir G. Guralienė, kūdikiai šia vakcina skiepijami kartu su difterijos ir kokliušo, H. influenzae, poliomielito vakcinomis antrą, ketvirtą, šeštą ir 18 gyvenimo mėnesiais.
Sustiprinančios dozės skiriamos 6-7 bei 15-16 metų vaikams, vėliau reikalingos palaikomosios dozės kas 10 metų.
Jos taip pat pabrėžia, kad šia vakcina visi suaugusieji gali nemokamai, o traumą patyrusiems asmenims, kurie stabligės vakcina nebuvo skiepyti ar buvo skiepyti seniai, ji skiepijama kartu su serumu ar imunoglobulinu nuo stabligės.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!