Australijos iniciatyva parengtoje griežtoje rezoliucijoje reikalaujama atlikti tarptautinį tyrimą ir patraukti atsakomybėn šios tragedijos kaltininkus.
„Turime gauti atsakymus. Turime užtikrinti teisingumą“, - sakė Australijos užsienio reikalų ministrė Julie Bishop (Džuli Bišop), kreipdamasi į 15-a Saugumo Tarybos narių.
Ministrė pridūrė: „Dabar širdgėlą lydi pasipiktinimas, mums matant groteskiškus pažeidimus katastrofos vietoje“, patekimą į kurią kontroliuoja ginkluoti sukilėliai, kurie, kaip parodė vaizdai iš nelaimės rajono, naršo po tragedijos vietoje išsibarsčiusius aukų asmeninius daiktus.
Oro bendrovės „Malaysia Airlines“ reisu MH17 iš Amsterdamo į Kvala Lumpūrą skridęs lėktuvas „Boeing 777“ sudužo ketvirtadienį, kaip manoma, numuštas raketos „žemė-oras“. Žuvo visi 298 juo skridę žmonės, tarp jų 193 Olandijos piliečiai ir 28 australai.
Saugumo Taryba paragino šalis bendradarbiauti atliekant katastrofos tyrimą. Šis raginimas neabejotinai skirtas Rusijai, kuri kaltinama parama prorusiškiems sukilėliams ir įtariama perdavusi jiems zenitinių raketų kompleksus.
Po tris dienas trukusių derybų Rusija sutiko pritarti rezoliucijai, kai dokumento tekste buvo padaryti pakeitimai apibrėžiant, kas vadovaus Malaizijos keleivinio lėktuvo katastrofos tyrimui.
„Sveikiname Rusijos paramą šiandien priimtai rezoliucijai, tačiau būtų nereikėję jokios rezoliucijos, jei Rusija ketvirtadienį būtų pasinaudojusi savo įtaka separatistams ir įtikinusi juos sudėti ginklus bei užleisti (katastrofos) vietą tarptautiniams ekspertams“, - sakė JAV ambasadorė Samantha Power (Samanta Pauer).
S.Power paragino Rusiją imtis ryžtingų veiksmų, kad būtų pradėtas tyrimas, ir prisidėti prie pastangų sureguliuoti konfliktą Ukrainos rytuose, kur sukilėliai kovoja su vyriausybinėmis pajėgomis.
„Jei Rusija nebus dalis sprendinio, ji toliau bus problemos dalis“, - pabrėžė JAV diplomatė.
15-a Saugumo Tarybos narių pareikalavo, kad bet kokia karinė veikla, įskaitant ginkluotų grupuočių veiksmus, būtų „nedelsiant nutraukta rajone aplink katastrofos vietą, kad būtų sudarytos sąlygos saugiam tarptautiniam tyrimui“.
Rusija reikalavo padaryti pakeitimus rezoliucijos tekste, kad būtų aiškiai apibrėžta, jog Ukraina dalyvaus katastrofos tyrime, tačiau jam nevadovaus - šis vaidmuo patikėtas Tarptautinei civilinės aviacijos organizacijai (TCAO).
Maskva taip pat siekė, kad dokumente formuluotė „buvo numuštas“ (shooting down) būtų pakeista neutralesniu žodžiu „sudužo“ (downing), teigdama, jog tai yra išankstinė nuostata, galinti pakenkti nešališkam tyrimui.
„Būtų labai lengvabūdiška suteikti Ukrainai vadovaujamą vaidmenį tyrime“, - sakė Rusijos ambasadorius Vitalijus Čiurkinas, pridūręs, kad Ukraina turi „pateikti atsakymus“ apie įvykius prieš Malaizijos orlaivio katastrofą.
Maskvos pasiuntinys griežtai atsikirto į JAV kaltinimus, kad Rusija prisidėjo prie lėktuvo numušimo, pareiškęs, kad „nėra reikalo diskusijos apie tragediją paversti farsu“.
Pasaulio lyderiai pareikalavo, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pasitelktų savo įtaką ir įtikintų sukilėlius perduoti aukų palaikus ir užtikrinti laisvą prieigą prie katastrofos vietos.
Per pasaulį ritantis pasipiktinimo bangai dėl šiurpaus chaoso tragedijos vietoje, sukilėliai, kaltinami trukdymu tyrimui, pirmadienį sudarė susitarimą su Malaizija ir perdavė jos pareigūnams dvi juodąsias dėžes, rastas tarp „Malaysia Airlines“ lainerio nuolaužų.
Tuo tarpu iš separatistų kontroliuojamos stoties praėjus keturioms dienoms po katastrofos buvo leista išvažiuoti pirmajam traukiniui su maždaug 280 aukų palaikais.
Nyderlandų užsienio reikalų ministras Fransas Timmermansas (Fransas Timermansas), nuskridęs Niujorką dalyvauti Saugumo Tarybos posėdyje, išreiškė pasipiktinimą dėl delsimo užtikrinti katastrofos rajono apsaugą ir pranešimų apie įkalčių naikinimą.
„Turi būti nepakeliama pirmiausia netekti vyro ir vėliau bijoti, kad kažkoks banditas gali pavogti jo vedybinį žiedą nuo jo palaikų“, - sakė F.Timmermansas.
„Iki paskutinės gyvenimo dienos nesuvoksiu, kodėl prireikė tiek daug laiko tam, kad gelbėtojams būtų leista atlikti jų sunkų darbą, ir kodėl žmonių palaikai turėjo tapti politinio žaidimo dalimi“, - sakė jis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.