Įgytas imunodeficito sindromas (AIDS) Rusijoje iki 2045 metų nusineš 20 mln. gyvybių ir sunaikins 14 proc. jos bendrojo vidaus produkto, jei čia nebus pradėta rimtai kovoti su virusu, dabar plintančiu Rusijoje sparčiau negu bet kokiame kitame pasaulio regione, sakoma antradienį paskelbtame Jungtinių Tautų (JT) pranešime.
Anot JT Vystymo programos (UNDP) pranešimo "Kaip sustabdyti epidemiją", žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) Rusijoje yra užsikrėtęs maždaug kas šimtasis suaugęs gyventojas, o tai yra vienas didžiausių epidemijos paplitimo rodiklių 28 Rytų Europos šalyse. Išanalizavę tris galimus epidemijos scenarijus, JT ekspertai nustatė, kad blogiausiu atveju Rusijoje iki 2045 metų nuo AIDS gali mirti 20,7 mln. žmonių ir būti sunaikinta 14 proc. bendrojo vidaus produkto.
Pasak UNDP vadovo Marko Malocho Brauno (Mark Malloch Brown), norint įveikti epidemiją, būtina atitinkama politinė valia, kurios dar pasigendama regionų valdžios lygiu. Rusijos sveikatos apsaugos ministerijoje už kovą su AIDS esąs atsakingas tik vienas pareigūnas.
"Prezidentas Vladimiras Putinas praėjusią gegužę tai paminėjo kartą, bet vienos kalbos nepakanka ir vieno paminėjimo kalboje nepakanka", - jis pasakė per spaudos konferenciją. Aukšto JT vadovo teigimu, AIDS turėtų būti traktuojamas kaip savotiškas "terorizmas visuomenės sveikatos atžvilgiu".
"Stipri politinė vadovybė turi vėl ir vėl įspėti rusus, jog tai kelia jiems grėsmę... Šiuo metu infekcijos lygiui siekiant 1 proc., bet kuris epidemiologas jums pasakys, kad jūs priartėjote prie didelės epidemijos slenksčio", - sakė M. M. Braunas.
UNDP direktoriaus Europai ir Nepriklausomų Valstybių Sandraugai (NVS) Kalmano Mizsei (Kalman Mizsei) tvirtinimu, prieš 12 metų Pietų Afrikoje AIDS buvo apsikrėtęs 1 proc. suaugusiųjų, o dabar šis skaičius yra 20 kartų didesnis.
"Rytų Europoje ir NVS jau vėlu kalbėti apie krizės išvengimą", - sakoma jo pareiškime, paskelbtame kartu su UNDP pranešimu.
Šiame pranešime sakoma, kad Rytų Europos ir buvusios Sovietų Sąjungos šalyse ŽIV virusu yra apsikrėtę 1,8 mln. žmonių, o daugiausiai naujų atvejų užregistruojama Rusijoje, Estijoje ir Ukrainoje. Lenkija, Slovakija ir Čekija pranešime pateikiamos kaip šalys, sugebėjusios sustabdyti epidemijos plitimą arba net sumažinti jos mastą. Kita vertas, didelis užsikrėtimų Estijoje skaičius, anot JT ekspertų, rodo, kad ekonomikos augimas dar nėra panacėja nuo šios epidemijos.
Reuters-ELTA