Seimo Socialdemokratų frakcijos narys Jonas Jagminas gavo parti jos prezidiumo papeikimą už tai, kad balsuoja nesilaikydamas parti jos programos ir įstatų. Jis rengiasi skųsti s teismui, nes, jo manymu, prievarti nis balsavimas prieštarauja Konsti tucijos 59 straipsniui („Pareigas eidami Seimo nariai vadovaujasi Lietuvos Respublikos Konsti tucija, valstybės interesais, savo sąžine ir negali būti varžomi jokių mandatų“) ir 62 straipsniui („Seimo narys už balsavimus ar kalbas Seime negali būti persekiojamas“).
Jonas Jagminas, Seimo Socialdemokratų frakcijos narys
Aš nebalsavau už Alkoholio įstatymą (jį pateikė mūsų partijos nariai Algirdas Sysas ir Bronius Pauža), kuriuo siekta sumažinti akcizą ir pailginti alkoholio pardavimo laiką. Prieš jį pasisakė kunigai, ir Prezidentė jį vetavo. Aš nebalsavau už pirmalaikį Seimo paleidimą. Nepasirašiau po interpeliacijos tekstu energetikos ministrui Arvydui Sekmokui. Aš saviems sakiau: broliai mieli, kam žaisti pokerį? Kam daryti tai, ko mes nelaimėsime? Reikia rengti įstatymų projektus, kurie gerintų žmonių padėtį. Reikia kovoti dėl jų, o ne užsiimti populizmu. Kai nepasirašiau interpeliacijos A.Sekmokui, A.Sysas pritempė, neva aš už programines nuostatas nebalsuoju. Seimo paleidimas, laisvė alkoholiui į mūsų partijos programą įrašyta? Neįrašyta. O už progresinius mokesčius aš pasisakau, bet ne už tokius, kokius įrašė A.Sysas ir B.Vėsaitė. Gaunantiesiems 3 100 Lt atlyginimą jie siūlė užkrauti 33 proc. pajamų mokestį. Tai ne verslininkų algos. Vidurinįjį sluoksnį paverstų vargšais. Net 13 Socialdemokratų frakcijos narių nebalsavo už tokį projektą. O A.Sysas teigia partijos Etikos ir procedūrų komisijai, kad reikia nubausti mane. Man grasina, kad išmes iš partijos. Seimas buvo priėmęs tokią nesąmonę: atiduoti valstybės žemę savivaldybėms. Man frakcijoje net linčo teismas buvo surengtas, kad balsavau prieš. Bet aš nugalėjau. Kai Prezidentė tą įstatymą vetavo, tie patys Seimo nariai jau balsavo už Prezidentės veto. Bet, žinoma, niekas man nepadėkojo, kad aš iš pat pradžių buvau teisus. Visose partijose veikia nerašyta taisyklė priversti visus elgtis taip, kaip reikia. Tai surinkite iš Gedimino prospekto gaują, ir balsuos, kaip pasakyta. Arba seniūnas vienas gali už visus pabalsuoti.
Būtinas komandinis žaidimas
Algirdas Sysas, Seimo Socialdemokratų frakcijos narys
J.Jagminas nubaustas todėl, kad nesilaikė partijos programos ir statuto. Jis balsuoja taip, kaip šauna į galvą. Niekas nevaržo laisvo mandato. Nebūk partijos ir frakcijos nariu, ir gali daryti, ką nori. Manau, kad teismas net nepriims jo skundo, nes tai nėra teisiniai ginčai. Susitarimas dėl balsavimo – frakcijos darbo tvarka. Aš paklausiau, ar Etikos ir procedūrų komisija neįžvelgia, kad J.Jagmino balsavimai prieštarauja partijos programai ir įstatams bei pažeidžia statutą. Komisija pasakė, kad pažeidė. Pasiūlė jam skirti partinę nuobaudą. Partijos prezidiumas pareiškė papeikimą. Partijos, o ne kaip Seimo nariui. Aš pats nepritariau kai kuriems savo partijos sprendimams, bet aš laikausi tvarkos. Yra sprendimo būdas. Dėl LEO LT nepritariau. Skandalas buvo kur kas didesnis. Aš turėjau kitokią nuomonę, ją pasakiau ir nedalyvavau balsavime, bet nebalsavau prieš. Parlamentinė demokratija visgi grindžiama partiniu principu, tai turi būti komandinis žaidimas. Kai frakcija sutaria balsuoti laisvai, balsuok, kaip nori. Praeitą kadenciją aš balsavau prieš pinigų dalybas (prieš atlyginimų didinimą, prieš motinystės atostogų ilginimą), bet frakcija buvo nusprendusi balsuoti laisvai. O būna įpareigojantis balsavimas, žaidimo taisykles nustato frakcija. Aš kreipiausi į Etikos ir procedūrų komisiją dėl to, kad J.Jagminas nebalsavo už progresinius mokesčius. Čia juk partijos programinė nuostata. Mes ją nuolat įrašome į programą ir nevykdome – apgauname rinkėjus. Kai balsavome dėl Seimo paleidimo, į Etikos ir procedūrų komisiją dėl J.Jagmino elgesio kreipėsi partijos pirmininkas. Tada J.Jagminą įspėjo, kad reikia laikytis frakcijos susitarimo. Bet jis demonstratyviai daro priešingai.