Lenkijos prezidentūroje – ypatingas svečias. Prezidentas Joe Bidenas čia pagerbiamas skambant Amerikos himnui.
Tai – jau antra J. Bideno vizito Lenkijoje diena, kurią, prieš išskrendant į Vašingtoną, vainikuos svarbi prezidento kalba apie karo Ukrainoje reikšmę viso pasaulio tvarkai.
O prieš tai – jo susitikimas su Lenkijos prezidentu.
„Mes žinome, ką reiškia Rusijos imperializmas ir Rusijos kariuomenės puolimas, nes mūsų proseneliai, seneliai ir net tėvai tai išgyveno“, – kalbėjo Lenkijos prezidentas Andrzej Duda.
Tačiau J. Bidenas patikina: jei Rusija puls Lenkiją ar bet kurią kitą NATO šalį, sulauks atsako. Kolektyvinė NATO gynyba šventa, – tikina J. Bidenas.
„Mes laikome šventu įsipareigojimu 5-ąjį NATO straipsnį. Šventu įsipareigojimu. Galite mumis pasitikėti. Jūsų laisvė yra mūsų laisvė“, – sako J. Bidenas.
Anot J. Bideno, V. Putinas – kad ir kaip stengėsi – nesugebėjo suskaldyti NATO. O karas Ukrainoje – dar didesnė paskata išlaikyti Aljanso šalių vienybę.
„Esu tikras, kad Vladimiras Putinas tikėjosi padalinti NATO, tikėjosi atskirti Rytinį flangą nuo Vakarų, remdamasis tų šalių praeities istorija, bet jam nepavyko. Mes išlikome kartu, nes buvome vieningi“, – kalbėjo jis.
Prezidentas J. Bidenas apsilankė ir Ukrainos karo pabėgėlių stovykloje. Čia ne tik palaikymo apsikabinimai, bet ir linksmesnės pramogos. Štai J. Bidenas darosi asmenukę su ukrainiete mergaite.
Iš viso Lenkija atvėrė duris jau daugiau nei dviem milijonams ukrainiečių pabėgėlių, tad J. Bidenas ragina Vakarų šalis padėti Lenkijai tvarkytis su šia krize ir rėžia V. Putinui.
„Jis – skerdikas“, – apie V. Putiną sako J. Bidenas.
Čia – dar vienas J. Bideno palaikymo ženklas Ukrainai. Lenkijoje, prie bendro stalo su J. Bidenu sėdi Ukrainos užsienio reikalų it gynybos ministrai.
„Jokia kita šalis nesuteikė Ukrainai daugiau pagalbos nei Jungtinės Valstijos. Ukrainiečių ištvermingumas ir Vakarų – daugiausia Amerikos – ginklai, yra receptas, kuris lemia sėkmę mūšio lauke. Šiandien gavome papildomų pažadų iš Amerikos dėl bendradarbiavmo gynybos srityje. Esame dėkingi“, – sako Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmytro Kuleba.
Ukrainos gynybos ministras tvirtina per susitikimą aptaręs ir papildomų sankcijų – jau ne tik Rusijai – klausimą.
„Kai mūsų gynėjai paima į nelaisvę priešo karius ir jų įrangą, su kuria jie kovoja prieš mus, pavyzdžiui, bepiločius orlaivius – matome, kad juose yra detalių, pagamintų ne Rusijoje, o kitose šalyse – civilizuotose, pirmaujančiose šalyse. Mes informuojame savo partnerius ir ruošiame kitą sankcijų paketą toms užsienio įmonėms, kurios pristato karinę įrangą į Rusiją, kad jos suprastų – tai istorijos pabaiga“, – sako Ukrainos gynybos ministras Oleksij Rezniko.
Išvakarėse J. Bidenas susitiko su Lenkijoje dislokuotais amerikiečių kariais. Iš viso Lenkijoje jų tarnauja daugiau nei 10 tūkstančių.
Tiesa, iš Žešuvo karinės bazės, kuri nuo Ukrainos nutolusi vos per 80 kilometrų, pasaulį akimirksniu apskriejo ne tik draugiški J. Bideno pasisveikinimai su kariais, bet ir jam surengtos vaišės. J. Bidenas su kariais čia ragavo picą.
Galiausiai kariams prezidentas išsakė pagrindinę šio vizito į Europą ir Lenkiją mintį – po aštuonių dešimtmečių į Senąjį žemyną sugrįžus karui, pasaulis stovi ties lūžio tašku.
„Klausimas toks – kas nugalės? Ar tai bus demokratija ir mums bendros vertybės? Ar vis dėlto nugalės autoritariniai režimai? Štai kas pastatyta ant kortos. Štai kodėl tai, ką darote jūs, turės rimtų pasekmių“, – kalba J. Biden.
Savo ruožtu Ukrainos prezidentas šiandien vaizdo ryšiu kreipėsi į tarptautino verslo ir politikos lyderių forumo dalyvius Dohoje.
„Ponios ir ponai, noriu kreiptis į jus tradiciniais žodžiais šiame regione: Salam Alaikum, kas reiškia taikos jums“, – kalbėjo Volodymyras Zelenskis.
Renginį organizuojantį Katarą ir Kataro emyrą V. Zelenskis paragino didinti gamtinių dujų gavybą ir padėti Vakarams nulipti nuo rusiškų energijos išteklių adatos.
„Europos ateitis priklauso nuo jūsų pastangų. Prašau jūsų padidinti energijos išteklių gavybą, kad kiekvienas Rusijoje suprastų, jog niekas negali naudotis energija kaip ginklu pasauliui šantažuoti“, – teigė V. Zelenskis.
Tiesa, Europos Sąjunga ir pati ieško būdų, kaip sumažinti priklausomybę nuo rusiškų išteklių. Vienas pirmųjų žingsnių – papildomi 15 milijardų kubinių metrų suskystintųjų gamtinių dujų, kuriuos Bendrijai tieks Amerika. Dėl to jau sutarta.
Jos turėtų jau ateinančiais metais kompensuoti net trečdalį šiuo metu įsigyjamų rusiškų dujų poreikio, t. y. apimties. Ir tai yra puikus signalas, kad darome realų žingsnį, mažinant priklausomybę nuo energetinių išteklių“, – sako G. Nausėda.
Tačiau visoje Europoje kylant sąskaitoms už šildymą ir elektrą, nuo rusiškų išteklių mažiau priklausomos šalys, tokios kaip Ispanija ir Portugalija, reikalauja kainų reguliavimo mechanizmo. Vakar Europos lyderių susitikime Ispanija iškėlė ultimatumą – jei Bendrija nepaisys Madrido pageidavimų, Ispanija vetuos dokumentą su nuostata dėl bendro visai Europos Sąjungai dujų pirkimo. Bendrijai teko nusileisti.
„Nuo šiandien Ispanija ir Portugalija gali ribotą laiką įgyvendinti išskirtines priemones, siekiant sumažinti elektros kainą mūsų vartotojams, mūsų pramonei ir įmonėms“, – kalba Ispanijos premjeras Pedro Sanchez.
Taigi, galiausiai Europos lyderiai sutarė dėl bendro dujų pirkimo plano. Numatyta, kad jis bus savanoriškas ir riboto laiko, tačiau, tikimasi, padės išsiderėti geresnes energijos išteklių kainas.
„75 proc. dujų vamzdynais vartojimo tenka būtent ES valstybėms, bet kadangi tos 27 valstybės kartais mina viena kitai ant kojos arba konkuruoja tarpusavyje, jos negali iki galo išnaudoti savo rinkos potencialo, rinkos galios, dėl to mes dažnai permokame arba atsiduriame mažiau palankioje padėtyje“, – sako G. Nausėda.
Svarbu ir tai, kad prie bendro dujų pirkimo galės prisidėti Europos Sąjungai nepriklausančios, tačiau nuo Rusijos dujų labai priklausomos Vakarų Balkanų valstybės, Sakartvelas ir Moldova.